Dünyanın ilk DDR5 RAM’i SK Hynix tarafından tanıtıldı!

0

Uzun zamandır kullandığımız DDR4 belleklerin yerine yavaş yavaş DDR5 bellekler almaya başlayacak. Dünyanın ilk DDR5 RAM’i SK Hynix tarafından tanıtıldı. İlerleyen dönemlerde bu yeni teknolojinin hayatımıza dahil olması bekleniyor.

Dünyanın ilk DDR5 RAM’i SK Hynix tarafından tanıtıldı!

İlk olarak 2018 yılının Kasım ayında DDR5 bellek geliştirdiğini duyuran SK hynix, o günden itibaren Intel’de dahil olmak üzere birçok ortağına test ürünü sağladı. Böylece, DDR5 bellek pazarı aktif hale geldiğinde SK hynix ürünlerini daha rahat pazarlayabilecekti. Şimdi ise firma, ilk DDR5 bellekleri pazara sürdüğünü duyurdu. Yeni nesil RAM standardı olan DDR5 bellekler büyük verinin işlenmesi, yapan zeka ve makine öğrenimi konuları için de optimize edilmiş durumda.

SK hynix tarafından üretilen DDR5 RAM, modül üzerindeki tüm ana bileşenler ile uyumluluk sağladı ve testlerden başarıyla geçti. Önceki nesil DDR4 belleklerden ortalama 1,8 kat daha hızlı olan yeni bellek, 4.800 ile 5.600 Mbps arasındaaktarım hızına sahip. Bellekler 5600 Mbps hızındayken, her biri 5 GB olmak üzeretoplamda 9 FHD film 1 saniyede aktarılabiliyor. 1.1V ile çalışan bellekler, önceki nesil DDR4 belleklere kıyasla enerji tarafında yüzde 20 daha tasarruflu.

SK hynix tarafından üretilen DDR5 RAM ile birlikte gelen yeniliklerden birisi de hata düzeltme kodu özelliği. Bu özellik ile birlikte bellekler, çipin içerisindeki 1 bitlik hataları kendi kendine düzeltebilecek. Bu durumda, RAM kaynaklı mavi ekran hatalarının azalması bekleniyor. Buna ek olarak TSV teknolojisiyleuygulanan silikon sayesinde, tek modülde 256 GB kapasiteye kadar çıkılabilecek.

AMD’nin 6. nesil Ryzen ve Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcilerinde DDR5 RAM desteğinin bulunması bekleniyor.

Cevap bırakın