Dünyanın en teknolojik şehirleri

Dünyanın en teknolojik şehirleri

0

Günümüzde, teknolojik anlamdaki gelişmişlikler ve fırsatlar, ülkeler ve şehirler için kaliteli insan kaynağını kendisine çekmede en önemli cazibe kaynaklarından biri haline gelmiş durumda. Ancak buradaki “gelişmişliğin” alt metninin dijital dönüşümle birlikte hızla değiştiğini de söylememiz gerek. Bundan 15 yıl önce dünyanın en teknolojik şehirlerini seçerken kriterler ağırlıkla güçlü teknolojik altyapılara sahip olmak ya da o dönemin teknoloji devlerinin merkezlerini ihtiva etmek idi. Yazılımın donanımdan daha değerli hale geldiği bugün özellikle yeni nesil için en teknolojik şehir tanımı çoktan değişmiş durumda. Dijital girişimciye destek veren özellikle inovasyona yatırım yapan ve kodlama dünyasındaki yenilikleri her şeyin önüne koyan bugünün en önemli teknolojik şehirlerinde en fazla el üstünde tutulan insan kaynağı yazılım mühendisleri. Son bir iki senedir Türkiye’den birçok iyi yazılımcının da giderek yerleştiği ya da gitmek için can attığı günümüz dünyasının en teknolojik şehirlerini bu haftaki yazımda bir araya getirdim.

Berlin
Almanya’nın başkenti Berlin’de yazılım mühendislerinin yıllık ortalama kazancı; 51 bin 230 Euro. Listenin en üst sıralarında yer alan Berlin dünyanın en büyük girişimlerine ev sahipliği yapıyor. Berlin ayrıca örneğin Londra’ya göre maddi açıdan çok daha yaşanılabilir bir ülke. Yazılımcıların bu şehri tercih sebepleri arasında bu da önemli bir kriter.
Austin
Yazılım mühendislerinin yıllık ortalama kazancı 92 bin dolar. Silikon Vadisi’nin yüksek kiralarıyla uğraşmak istemeyen pek çok teknoloji profesyoneli Austin’a geliyor. Dell gibi firmalar sayesinde teknolojik üne sahip olan Austin aynı zamanda teknoloji ve müzik festivalleri ile de tanınıyor.
Toronto
Kanada’nın Toronto kentinde yazıIım mühendislerinin ortalama kazancı 75 bin dolar. 2017’de 22 bin 500’e varan dijital işle Toronto dünyanın en önemli teknoloji üslerinden bir tanesi. Alphabet burada bir mikro şehir daha inşa etmek istiyor. Şehir özellikle kök hücre ve data biliminde ön plana çıkıyor. Yüksek yaşam standartları sunan şehir yaşamak için çok iyi imkanlara sahip.
San Jose-Silikon Vadisi
Dünyanın en ünlü teknoloji merkezlerinden Silikon Vadisi’nde yazılım mühendislerinin ortalama kazancı 123 bin 660 dolar. Bu ABD şehri dünyadaki en büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Ama Silikon Vadisi’nde yaşamak oldukça maliyetli. Bu bağlamda girişimcilerin son yıllarda alternatif şehirlere yöneldiğini ekleyelim.
Boston
Harvard ve MIT gibi önemli akademik enstitülerin yer aldığı Boston aynı zamanda Wayfair, TripAdvisor ve Hubspot gibi pek çok teknolojik girişime ev sahipliği yapıyor. Ekonomik açıdan da uygun olan şehir bu bağlamda yaşamak için ideal. Yazılım mühendislerinin ortalama kazancı ise 100 bin 700 dolar.
Tel Aviv
Yazılım mühendislerinin ortalama kazancının 67 bin 300 dolar olduğu Tel Aviv dünyada girişim yoğunluğunun en fazla olduğu şehirler arasında. İsrail’deki teknolojik geliştirmeler, yazılım odaklı girişim projeleri ve askeri araştırmaları kapsıyor. 24 saat canlı olan şehir yabancı mühendislere Silikon Vadisi’ndeymiş hissi sunuyor.
Amsterdam
Amsterdam Avrupa’nın teknolojik gelişmişlikler açısından en iddialı şehirlerinden. Şehirde 600 uluslararası organizasyon bulunuyor ve bunlar IT ile ilişkili. Yerli firmalar WeTransfer, Booking.com ve TomTom’a ek olarak Uber, Cisco ve Google gibi teknoloji devleri de şehirdeki yerlerini almış durumdalar. Aynı zamanda kültürel özellikleri de bulunan şehir dijital girişimciler için iyi bir seçenek olabilir. Amsterdam’da yazılım mühendislerinin ortalama kazancı ise 55 bin 930.
Seattle
Zengin teknoloji geçmişine sahip olan Seattle Microsoft ve Amazon gibi şirketlerin genel merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Pek çok teknolojik işin yer aldığı şehir Silikon Vadisi’ne iyi bir alternatif olabilir. Şehirde maaşlar iyi ve ayrıca New York City ve Palo Alto’ya göre de yaşam daha ucuz. Yazılım mühendislerinin ortalama kazancı 118 bin dolar
Londra
Yazılım mühendislerinin ortalama kazancının 56 bin 610 ile 41 bin 700 Pound arasında olduğu Londra pek çok Avrupa sehrinden çok daha fazla yatırıma sahip olan teknolojik bir sehir. Teknik iş çeşitliliğinin çok fazla olduğu şehirde iş gücünü karşılamak için dışarıdan desteğe ihtiyaç duyuluyor.
Stockholm
Stockholm teknolojiye çok fazla katkı sağlayan şehirlerden. Şehirde yer alan Ericsson, Skype ve Spotify gibi şirketlerin geçtiğimiz 5 yıldaki yatırımları 1.4 milyar dolar. Ayrıca şehirdeki yaşam standartları da yüksek ve bu bağlamda yaşamak için ideal. Yazılım mühendislerinin ortalama kazancı ise 54 bin 540 Euro.

Görsel kaynak: visitcalifornia.com

Cevap bırakın