Dünyanın en büyük video oyun şirketleri

0

oyun açılışŞüphesiz ki oyun endüstrisi eğlence sektörünün en büyük ve hızlı büyüyen dallarından bir tanesi. Uzun zamandır hayatımızda olan oyun sektörünün bu büyüklüğe ulaşacağını hiçbir oyun firması tahmin edemezdi. Yıllar öncesine uzanıp, bir dönemin popüler video oyunlarını hatırlarsak; şimdinin nostaljisi olan o oyunlar ekrandaki elektronları vurmak şeklinde tasarlanmış oldukça basit kurgulardan ibaretti. Zaman içerisinde video oyunları çok daha popüler hale geldi ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte oyun konsolları tasarlandı, bilgisayarların oyunlar için uygun olmadığı düşünülmeye başlandı.

Ancak bir süre sonra teknoloji daha da gelişti, PC ve konsollar için yepyeni oyunlar hayatımıza girdi. Listedeki en eski oyunlar pek çok insanın ilgisini kazanmış olan Tetris ve Süper Mario idi. Sonra modern oyun çağı olarak tanımlanan 90’lar geldi. Wolfenstein 3D ve Doom ile başlayan yeni nesil oyunları, Half-Life ve sonrasında Counter Strike efsanesi takip etti.

21. yüzyılda birden fazla oyuncuyla oynanan oyunlar tasarlandı ve bu oyunlar hakkında turnuvaların düzenlendiği rekabetçi bir spora dönüştü. Bugün oyun pazarı dev bir endüstriye dönüşmüş durumda. Bu haftaki yazımda bu endüstrinin en büyük oyuncularını bir araya getirdim.

LucasArts
LucasArts bazılarımıza çocukluğumuzun en unutulmaz oyun anılarını yaşatan bir oyun firması. Tabii ki bu oyunların çoğu Star Wars ile ilgili ve Star Wars gezegeninde geçiyor. Ancak bazıları tam olarak hikayeyi takip etmiyor ve oyunculara daha rekabetçi bir deneyim sunuyor.

Id Software
Id Software dünya üzerinde oyun endüstrisinin en çok tanınan oyunlarına sahip şirket. Quake oyunları, Wolfenstein 3D, Doom serisi ve diğer pek çok oyun firmanın fenomen oyunları arasında yer alıyor.

Maxis
Maxis şirketinin en popüler oyunlarından biri olan Sims serisi aynı zamanda oyun tarihinin de en önemlilerinden. Bu nedenle Maxis, Sims tarzı oyun hayranı kişiler arasında oldukça popüler bir şirket olma özelliğine sahip.

Blizzard
Blizzard World of Warcraft oyunlarının yaratıcısı. Blizzard bu efsane oyun serisi ile çok büyük bir hayran kitlesi kazanmakla kalmadı aynı zamanda bunu popüler kültürün bir parçası haline getirmeyi başardı.

Valve
Valve oyun tarihinin en iyi oyunlarından olan Half-Life serisinin yaratıcısı. Ayrıca Portal oyunları ve Left4Dead de Valve oyun firmasının oyunları arasında yer alıyor.

Squaresoft

Squaresoft, Square Enix’in Kuzey Amerika’daki firmasının adı. Bu firma en önemli RPG oyunlarının sahibi olma özelliğine sahip. Ancak ne yazık ki son Fantasy serisi, Square Enix kadar başarılı olamadı ve yeteri kadar ilgi çekmedi.

Atari
Atari oyun dünyası için bir dönüm noktasıdır ve bütün hikayenin başlangıcı başlangıcı olarak gösterilebilir. Oyun konsollarının, bilgisayar oyunlarının ve diğer tüm oyun türlerinin arkasında yer alan ilk oyun olma özelliğine sahip. Ancak firma son 10 yıldır pek ortalarda görünmüyor.

Konami
Konami oyun sektörünün en köklü firmalarından bir diğeri. Gelmiş geçmiş en büyük video oyunları listesinde 4. sırada yer alan şirketin en bilinen oyunları arasında Dance Dance Revolution, Silent Hill, Yu-Gi-Oh ve Pro Evolution Soccer yer alıyor.

Rockstar North
Rockstar pek çok oyunun ismi olsa da aslında Rockstar North bir oyun firmasının ismi. Üstelik GTA III ve GTA IV gibi oyun endüstrisinde oldukça etkili olmuş oyunların sahibi bir firma.

Capcom
Muhtemelen hayatınızda en az bir kez Street Fighter oynamışsınızdır. Bu oyun Capcom oyun şirketinin en bilinen oyunu olsa da firmaya ait Devil May Cry ve Monster Hunter gibi korku oyunları da bulunuyor.

Nintendo
Nintendo dünyanın en iyi 11 video oyun şirketi listesinde bence en önemlisi. Bu şirket video oyunları bir iş haline gelmeden önce de oyun sektöründe yer alıyordu. Bir oyuncak firması olarak sektörde yerini alan Nintendo sonrasında video oyunlarının lideri olmayı başardı.

Görsel kaynak: The Verge

Cevap bırakın