Dünyanın en büyük rüzgâr türbini çiftliği Güney Kore’de kurulacak

0

2050 yılından önce karbon-sıfır bir ülke olmak isteyen Güney Kore, dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr çiftliğini inşa etmek için harekete geçti. İşte detaylar…

Güney Kore, enerji kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke ve günümüzde elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını yurtdışından kömür ithal ederek karşılıyor.

Bu kapsamda Güney Kore hükümeti, ülkenin ithal kömüre olan bağımlılığını azaltmak amacıyla şimdiye kadarki en büyük açık deniz rüzgâr çiftliğinin inşası için 43 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Yeni inşa edilecek rüzgâr çiftliği sayesinde ülkedeki nükleer santrallerin de kademeli olarak kaldırılması ve ülkenin sadece yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması planlanıyor. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, yaptığı açıklamada ülkesinin teknolojide geldiği noktanın ve 3 tarafı denizlerle çevrili coğrafi yapısının bir avantaj olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyüğü olarak inşa edilecek bu yeni rüzgâr çiftliği Jeollanam-do tarafından inşa edilecek. 8.2 gigawatt maksimum kapasiteye sahip olması planlanan rüzgâr çiftliği, bu yönüyle 6 nükleer santral gücünde olacak.

Günümüzde dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr çiftliği, İrlanda Denizi ile İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan Walney Extension Rüzgar Çiftliği’dir. Walney Extension şu anda 659 megawatt kurulu güce sahip durumda ve Güney Kore’de inşası planlanan çiftlikten yaklaşık 7 kat daha düşük kapasiteli.

Cevap bırakın