Dünyada “Super App” konseptinin yükselen platformları

Dünyada "Super App" konseptinin yükselen platformları

0

Güneydoğu Asya’dan doğan Super App’ler son dönemlerde Batı’nın da ilgisini çekiyor. Super App’leri adı üstünde mobilde farklı servis ve hizmetlere tek bir uygulama çatısında altından erişmenizi sağlayan platformlar olarak düşünebilirsiniz. Bu konseptin çıkış noktası Güneydoğu Asya’nın üç dev teknoloji girişimi WeChat, Grab ve GoJek. Bu platformların kendilerini bir Super App olarak tanımlaması ile hayatımıza giren bu uygulamalar üzerinden kullanıcılar birçok hizmete başka bir uygulamaya girmeye gerek kalmadan tek bir yerden erişebiliyor. Super App’ler sayesinde aynı uygulama üzerinden arkadaşlarınızla sohbet edebilir, yemek sipariş edebilir, araç çağırma hizmetlerini kullanabilir, uçak bileti rezervasyonu yapabilir veya mal ve hizmetler için ödeme yapabilirsiniz.
Örneğin aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan WeChat üzerinde kullanıcılar 500 binden fazla mini uygulamayı kullanabiliyor. WeChat’in en ciddi rekabeti AliPay’de ise bu rakam Ocak 2019 itibarıyla 120 bin mini uygulamayı aştı. Baidu, mini programlarını kullanıma sunmasının ardından aylık 100 milyon aktif kullanıcı topladığını açıklamıştı. Bu uygulamalar Çin mobil ekosistemin temelini oluşturuyor.
 
Artıları çok fazla

Süper uygulamaların pek çok avantajı var. Aradığınız her şeyi tek bir uygulama altında daha iyi bir deneyim ile sunması bence en önemlisi. Ayrıca dikkat, zaman ve para tasarrufu sağlamanız açısından önemli. Telefonunuzdaki uygulama çöplüğünden sizi kurtaran Super App’ler ile telefon hafızanızdan tasarruf sağlıyorsunuz. Hizmet sunanlar açısından bakarsak eğer; hizmet verenin kullanıcı hareketlerini daha iyi gözlemlemesi ve ortaya çıkan pazar yeri ile ekosisteme daha fazla üçüncü partinin dahil olabilmesi önemli artıları.
 
Güneydoğu Asya, Super App trendine tüm dünyada liderlik ediyor. Örneğin Grab ve Gojek, bu alanda lider olabilmek için kıyasıya rekabet ediyor. Son üç yılda, her iki şirket de uygulamalarına teslimattan dijital ödemeye kadar daha fazla hizmet ekledi. Son zamanlarda Japonya’da Line, bir sohbet uygulamasından günlük aktiviteler için her şeyi yapabileceğiniz bir platformuna dönüştü. Hindistan’dan Paytm, son birkaç yılda ödemeler, kamu hizmeti ödemeleri, bilet satışları, finansal hizmetler ve yemek dağıtım hizmetlerini platforma ekledi. Gördüğünüz gibi, Çin dışında da dünyada rekabete giren birçok süper uygulama var.
 
Rekabetin Çin’in dışına taşıyor
Asya’dan yükselen Super app’lerin başarısı dünyanın dört bir yanındaki dijital platformlarının ilgisini çekiyor. Uber’in batının ilk süper uygulaması olma arayışı sürüyor. Uber, ulaşım, market alışverişleri, yemek teslimatı, bankacılık ve daha fazlasına erişim gibi tek bir uygulama içinde birçok hizmeti sağlamak istiyor. Kısacası Uber, Güneydoğu Asya’daki GoJek gibi süper bir uygulama olmak istiyor. Google Pay, bir süre önce tüketicilerinin süper uygulama konseptini çekici bulduklarını aktardı ve bu bağlamda uygulamayı işlev ve kullanıcı arayüzünün açısından yeniden tasarlamaya başladı. Gelin popüler örnekler yanında Super App konseptinin tüm dünyada yükselişte olan platformlarına bir göz atalım.
 
Yandex Go
Yandex Go, ulaşım ve teslimatın tüm önemli aşamalarını bir araya getiren Asya’nın dışındaki ilk süper uygulamalardan biri olabilir. Taksi uygulaması ve Yandex’in araç paylaşım hizmeti Yandex Drive eklentisinin yer aldığı uygulama, daha önce Yandex’de mevcut olan ulaşım odaklı hizmetleri ve rotaları da kapsıyor. Teslimattan taksiye Yandex hizmetlerini bir çatı altına toplayan uygulama kendi alanında güçlü bir Super App olmaya aday.
 
Rappi
Kolombiyalı girişim Rappi, süper uygulama platformları için en önemli adaylardan biri. Rappi, yaklaşık 3,5 milyar dolar değerlemesi ile ayrıca Güney Amerika’nın en değerli şirketlerinden biri. Meşrubat teslimatı ile hayatına başlayan girişim zaman içinde teslimat işini yemek, teknoloji hatta tıbbı ürünler ile genişletti. Bugün scooter kiralama, ödemeler, P2P transferi, sinema biletleri ve daha pek çok hizmet sunuyor. Platformda bu hizmetlere ek olarak, canlı konserler görebilir, müzik akışını dinleyebilir ve video oyunları oynayabilirsiniz.
 
Line
Japonya menşeili Line kısa sürede yaygın kullanılan bir sosyal medya platformuna dönüştürülmüş bir sohbet uygulamasıdır. Bununla birlikte bir sohbet uygulaması olarak piyasaya sürülse de kısa sürede, tam teşekküllü bir sosyal medya platformu ve entegre bir hizmet sağlayıcısı haline geldi. Aslında, Line’ın içermediği çok az şey var. Sesli arama ve video konferans, ücretsiz oyunlar, taksi rezervasyon hizmetleri, müzik ve video akışı hizmetleri ve hatta doğrudan kullanıcıya yönelik reklamcılık. Line, şimdi bu pratik başlangıca kıyasla güçlü bir Super App olarak Asya’da sektöre liderlik eden platformlardan biri.
 
Careem
Careem, Dubai merkezli bir araç çağırma uygulaması. Forbes’e göre, bu uygulama, Orta Doğu ve Afrika’ya çok daha açık bir şekilde hizmet veren günlük bir yaşam tarzı uygulamasına dahil olma çabasında. Örneğin Dubai’deki Careem kullanıcıları araç kiralama, taksi, bisiklet, yemek teslimatı gibi hizmetleri kullanabiliyorlar. Bu arada, Lahor’dakiler artık Careem üzerinden nakliye hizmeti de alabiliyorlar. Careem eklediği yeni hizmetlerle bir Super App olma yolunda ilerliyor.
 
Paytm
Dijital ödeme devi Paytm bir süre önce, ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş bir kullanıcı tabanına yaymak için Paytm mini programlarını başlattı. Bu girişimin tarzı WeChat Mini Uygulama Programlarına benziyor. Decathlon, Ola, Rapido, Netmeds, 1MG ve Domino’s Pizza gibi 300’den fazla uygulama tabanlı hizmet sağlayıcısı, Paytm’in süper uygulamasına katıldı. Restoranlar, kafeler, perakende firmaları, sinemalar, marketler, seyahat ve yaşam tarzı gibi işletmeler, bu Super App’i satış ağlarını genişletmek için kullanabiliyorlar. Program ortakları, kampanyalarını yürütmek ve kullanıcıların ilgisini çekmek için Paytm uygulaması aracılığıyla push bildirimler gönderebiliyor. Kullanıcılar ayrıca Paytm mini programlarının tekliflerini arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar.
 
Truecaller
Truecaller, arayanları tanımlayarak kullanıcıların istenmeyen aramalardan kurtulmasına yardımcı olan ve aynı zamanda benzer metinleri filtreleyen bir uygulama. Truecaller, son yıllarda mesajlaşma, telefon görüşmeleri kaydetme ve ödeme hizmetlerini de ekleyerek platformunu genişletti. Truecaller, 2020 şubat ayında 200 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip oldu.  Truecaller’ın büyüyen öyküsü, Hindistan pazarındaki durumu gözler önüne seriyor aslında. Birçok şirket, uygulamalarını süper uygulamalara dönüştürmek istiyor. Tata’nın lider olduğu Hindistan’daki durum Alibaba ile Wechat’in Çin’deki rekabetine benziyor.
 
OMNi
OMNi, 2019’da piyasaya sürüldü ve Orta Amerika’nın ilk süper uygulaması olarak konumlandırıldı. OMNi 2019’daki lansmanından sadece bir yıl sonra, 2020’de 500 bin indirme ile Kosta Rika’nın Google Play mağazasında en çok indirilen uygulama haline geldi. OMNi kurucusu ve APAC CEO’su Erik Cheong’a göre, OMNi dört dikey noktaya odaklanıyor: Mobilite, finansal teknoloji (fintech), yaşam tarzı ve sağlık hizmetleri.
 Ayrıca, Fintech dikeyinde şirket, Orta Amerika’daki en büyük ve Latin Amerika’daki üçüncü en büyük finans kooperatifi olan Coopenae Bank ile ortaklık kurdu. OMNi ayrıca, OMNiGO’yu piyasaya sürmek için Asya bölgesindeki en büyük  scooter üreticilerinden biriyle anlaşma yaptı.
 
Revolut
Dijital bankacılık uygulaması Revolut, finansal bir süper uygulama oluşturma yolunda adım adım ilerliyor. Harcama, tasarruf, bütçe oluşturma ve yatırım için çok sayıda uygulama yerine, tüm bu finansal işlemleri tek bir platformda yapma imkanı sunan Revolut kendi alanındaki en iyilerden biri. Öte yandan 3 yıldır Avrupa Birliği’nde kendi bankacılık lisansına sahip olan Revolut kısa süre önce Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Estonya, Yunanistan, Letonya, Malta, Romanya, Slovakya ve Slovenya’da hizmet vereceğini duyurdu. Revolut’un değerlemesinin 6 milyar dolara yaklaştığını belirtelim.

Cevap bırakın