Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelDünyada gitmediğiniz yer kalmasın

  Dünyada gitmediğiniz yer kalmasın

  Bundan 15 – 20 yıl önce oturduğunuz yerden birçok yeri gezip görebileceksiniz deseler çoğumuz inanmaz, olur mu öyle şey derdi. Şimdi ise sanal gerçeklik cihazları ve internet sayesinde oturduğumuz yerden gitmeyi bile hayal edemeyeceğimiz yerlere gitmek mümkün. Henüz olgunlaşmamış, daha emekleme aşamasında olduğunu düşündüğüm bu teknoloji için şimdiden sunulan imkanlara ve içeriğe bakılırsa çok yakında şu an sahip olduğumuzdan çok daha fazlasına sahip olacağımız kesin gibi gözüküyor. Google’dan Oculus’a, Samsung’dan HTC’ye, Sony’ye kadar birçok şirket bu alanda çalışmalarını hızla sürdürüyor. Diğer  taraftan da içerik ve içerik için platform sağlayan, kamera ve diğer ekipmanları geliştiren şirketler de boş durmuyor. YouTube ve diğer platformlara yüklenen içeriğin haddi hesabı yok.

  Bugün sizlere VR gözlükleri kullanarak dünyayı hatta dünya dışını gezebilmenizi sağlayacak bazı uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

  NASA

  Biraz önce bahsettiğimiz gibi sanal gerçeklik sayesinde sadece dünyada değil dünya dışında da dolaşabiliyorsunuz. NASA’nın yayınladığı video ve fotoğrafları bu adresten görebilirsiniz: http://mars.nasa.gov/msl/multimedia/deepzoom/

  Littlstar

  Tüm dünyayı gezebilmenizi sağlayacak 360 derece fotoğrafların ve videoların olduğu bir diğer web sitesi ise lttlstar. Ünlü sanatçıların konserlerinden film setlerine kadar birçok yerin videosu ve fotoğrafı bulunuyor. Bu site sayesinde Eyfel kulesinden piramitlere birçok yeri gezmek mümkün.

  Youvisit

  Android ve iOS cihazlarda kullanabileceğiniz bir uygulama olan Youvisit, dünya üzerindeki birçok yeri oturduğunuz yerden gezebilmenizi sağlıyor. Uygulama sayesinde kuzey kutbundan tutun Everest’in zirvesine kadar çıkabiliyor, gitmeyi planladığınız bir yeri önceden keşfedebilmenizi sağlıyor. Uygulamada moda defilelerinden konserlere, helikopter turlarına kadar birçok seçenek mevcut. Uygulama hakkında ayrıntılı bilgiyi http://www.youvisit.com/ adresinden alabilir, cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

  vr_3

  Google Sokak Görünümü

  Benim en çok kullandığım uygulamalardan birisi Google Haritalar ve Stret View. İşim gereği birçok farklı ülkeyi ve şehri ziyaret ediyorum. Bu şehirlere gitmeden önce daha rahat gezebilmek ve bilgi almak için sokak görünümünü kullanıyorum. Böylece daha gitmeden önce gideceğim yer hakkında bilgi alıyor ve yabancılık çekmiyorum. Türkiye de dahil olmak üzere birçok yer mevcut. Birden fazla gitmek istediğiniz yer varsa ve aralarında seçim yapamıyorsanız Google’ın bu uygulamasını muhakkak deneyin.

  GoPro VR

  Dünya üzerindeki birçok yeri gezebileceğiniz ve denizaltından gökyüzüne, konserlerden defilelere kadar birçok farklı şeyi keşfedebileceğiniz bir diğer uygulama ise GoPRo VR uygulaması. Çok zengin bir içeriğe sahip uygulama sayesinde gidip görmeyi hayal bile edemediğiniz yerleri sanki oradaymış gibi gezebiliyorsunuz. Uygulamanın hem Android, hem de iOS sürümü bulunuyor.

  Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gopro.goprovr

  iOS için: https://itunes.apple.com/tr/app/gopro-vr/id1083581826?mt=8

  Wild Within

  Doğa hayranı birisiyseniz bu uygulama tam size göre. Şehrin stresinde boğulmuşken VR gözlüğünüzü takarak kendinizi doğanın içinde bulabiliyorsunuz. Ormanın içinde yürüyebiliyor, dağların zirvesine tırmanabiliyor ya da vahşi hayatı sessizce seyredebiliyorsunuz. Sadece dağlar ya da ormanlar yok, doğal güzelliğe sahip şehirlerin içinde de gezebiliyorsunuz.

  http://wildwithin.ca/

  YouTube

  Aslında 360 derece videolar için en önemli uygulamalardan birisi YouTube. On binlerce hatta yüz binlerce kişi 360 derece videolarını YouTube’a yüklüyor. Her geçen gün içerik kat kat artmaya devam ediyor. Sadece dünyadaki çeşitli yerler değil, sörf yapanların, bungee jumping yapanların, motosiklet kullananların ya da farklı sporları yapan insanların deneyimlerine siz de ortak oluyorsunuz. Sadece bir yerlere gitmekle kalmıyor aynı zamanda konserler, spor müsabakaları, tiyatrolar, otomobil yarışları gibi birçok heyecanı sanki oradaymış gibi yaşayabiliyorsunuz. Zaman içerisinde 360 derece kayıt yapan cihazların daha da artmasıyla birlikte bu içerik daha da zenginleşecek ve dünya üzerinde gitmediğiniz hiçbir yer kalmayacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN