Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımDünya Windows 10’a hazırlanıyor

  Dünya Windows 10’a hazırlanıyor

  windows10

  Bir araştırma şirketi tarafından yayınlanan masaüstü işletim sistemi oranları, Microsoft’un 29 Temmuz 2015 tarihinde yayınlayacağı Windows 10 final sürümü için kullanıcıların hazırlık içinde olduğuna işaret ediyor. Oranlarda Windows 10 sürümüne ücretsiz yükseltme hakkına sahip olacak iki sürüm Windows 7 ve Windows 8.1’in kullanım oranlarının arttığı, diğer sürümlerin ise buna paralel olarak gerileme aşamasına girdiği kaydedildi. Bu sonuçlar Windows 10’a ücretsiz geçişe hazırlık şeklinde yorumlandı…

  Uzun zamandır Windows XP’nin arkasında yer alan Windows 8.1’in ilk kez XP sürümünü geride bıraktığı görülürken genel olarak en yoğun olarak tercih edilen işletim sistemi sürümünün Windows 7 olduğu görülüyor. Rakamların detaylarına inildiğinde ise oranlar şu şekilde…

  windows-10-mediatrend

  İşletim sistemi kullanım oranlarına göre en çok kullanılan sürüm Windows 7. Yüzde 60,98 orana sahip sürümü yüzde 13,12 ile Windows 8.1 takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 11,98 ile Windows XP yer alıyor. Windows 8 sürümünün oransal payı ise yüzde 2,9. Kullanıcıların yüzde 1,62’sinin hala Windows Vista sürümü kullandığı görülüyor.

  Bilindiği üzere Windows 10’a geçiş için Windows 7 ve 8.1 sürümlerine sahip olmak şu an için bir avantaj durumunda. Çünkü ücretsiz yükseltme olanağı tanınacağı bildirildi. Öte yandan Windows 8 kullanıcıları da Windows 8.1’e ücretsiz geçebiliyorlar, yani siz de Windows 8 kullanıcısıysanız işletim sistemininizi Windows 8.1’e yükseltip sonraki Windows 10’a da direkt olarak yükseltme yapabilirsiniz. Windows XP ve Vista için ise ödeme yapılması gerekiyor.

  Güncelleme (3 Temmuz 2015, 11:00)

  Windows 10 için Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili sürüm, 29 Temmuz 2015 tarihi itibariyle başlayacak şekilde aşama aşama indirilmeye sunulacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN