Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikDünya Şifre Günü'nde 32 Milyon saldırı engellendi

  Dünya Şifre Günü’nde 32 Milyon saldırı engellendi

  Şifreler, dijital yaşamımızın temelini oluştururken, aynı zamanda siber suçluların hassas kişisel bilgilere sızması için bir geçit görevi de görüyor.

  Zayıf ve basit şifreler, suçlular için her zaman cazip bir hedef oluyor. Çünkü bu tür şifrelerin kırılması, suçlulara kişisel veriler, finansal bilgiler, tıbbi kayıtlar gibi çeşitli türde verilere erişim imkanı sağlıyor. Kaspersky’nin telemetrisi, 2023 yılında şifre hırsızlarıyla kullanıcıları hedefleyen 32 milyonun üzerinde saldırı girişimi olduğunu gösteriyor. 2022 yılında ise bu rakam 40 milyonun üzerinde seyretti. Bu endişe verici istatistikler, kullanıcıların farklı hesaplar için güçlü, benzersiz ve çeşitli parolalar oluşturması gerektiğinin altını çiziyor. Bu şekilde kullanıcılar siber tehdit risklerini azaltabiliyor ve çevrimiçi ortamda kişisel güvenliklerini koruyabiliyor.

  Kaspersky uzmanları, parola güvenliğini artırmak için aşağıdaki adımları ve uygulamaları öneriyor:

  ‘İlişkilendirme yöntemi’ güçlü ve akılda kalıcı parolalar oluşturmaya yardımcı oluyor

  İlişkilendirme yaklaşımı, kişisel önemi olan ancak başkaları tarafından kolayca tahmin edilemeyen bir dizi kelime veya fikirden bir şifre oluşturmayı içeriyor. Bir parola favori bir alıntıya, unutulmaz bir şarkı sözüne veya nesnelerin benzersiz bir kombinasyonuna dayanabiliyor. Bu teknik, karmaşık ezberleme gerektirmeden güçlü parolalar üreterek unutma riskini azaltırken güvenliğin korunmasına yardımcı oluyor. Örneğin, “Paris’i ilk kez 2008 yılında ziyaret ettim” cümlesi “IfvPin2o:o8” parolasına dönüştürülebilir.

  Geleneksel şifreler sıkıcı mı geliyor? Neden emoji denemiyorsunuz? 

  Eğer her yerde aynı şifreyi kullanmak sıkıcı hale gelirse ve yeni bir şeyler uydurma konusunda aklınıza yeni fikirler gelmiyorsa, emoji şifreleri alışılmadık ve güvenli bir seçenek olabilir. Unicode standardının bir parçası oldukları için potansiyel olarak bunları şifre olarak kullanmak mümkündür. En önemli avantajlarından biri, dolandırıcıların emoji şifrelerini kaba kuvvet saldırısıyla kıramaması, çünkü bu tür kombinasyonları kırmak için çeşitli araçlar ve sözlükler kullanılamıyor.

  En bariz seçenek en güvenli seçenek değildir

  “1234”, “şifre” veya “admin” gibi yaygın şifreler veya varsayılan değerler kullanmak, kişisel verileri ve hesapları dolandırıcılara karşı savunmasız hale getirebilir, çünkü saldırganlar doğru kombinasyonları tahmin etmek için otomatik araçlar kullanıyor. Doğru cevabı bulmak ve kişisel verilere erişim sağlamak birkaç saniye sürebiliyor. Güçlü ve karmaşık bir parola, harf, rakam ve sembollerin bir karışımını içerirken, isimler veya doğum günleri gibi kişisel bilgilerden kaçının.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN