Dünya Mobil Kongresi’nin yıldızı 5G

0

Türkiye’de tüm operatörler 4G’nin heyecanını yaşarken, halihazırda 4G’ye geçmiş ve yıllardır kullanmakta olan ülkelerde daha en erken ticari olarak 2020 yılında başlaması gereken 5G’nin heyecanını Dünya Mobil Kongresi’nde biz de çok yakın hissettik. Aslında 5G heyecanı daha geçtiğimiz yıl dahi etkinlikte hissediliyordu. Ama bu yıl Dünya Mobil Kongresi’nin yıldızının 5G olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Etkinlik öncesi ve sonrasında 5G’ye dair aldığımız basın bültenleri, etkinlik esnasında yapılan basın toplantıları, özel demolar bunun en büyük göstergesi oldu. Kısacası 5G’nin heyecanını hissetmemek mümkün değildi.

5G aslında yeni nesil kablosuz ağları tanımlayan, şu an LTE ile elde edilen hızları 10’a katlaması ve gecikmeleri çok ama çok daha azaltması beklenen konsept bir teknoloji. Bazı şirketler daha fazla hız için milimetre dalga teknolojilerini kullanmanın yollarını ararken bazıları da hali hazırda kullanılan 6 GHz’nin altındaki bantlarda bunu arıyor. Diğer taraftan 4G’ye baktığımızda, 3G’de olduğu gibi bir anda ortadan kalkmayacak. Aynen 3G’de olduğu gibi 4G teknolojileri de gelişecek zamanla gelişecek ve şu an elde edilen hızlardan daha fazlasını verecek. Bunun adına da 4G değil de 4.5G ya da 4G+ gibi isimler verilecek, ülkemizde olduğu gibi.

Dünya Mobil Kongresi’nde gördüğümüz demolar, etkinlikler ve kişisel olarak bu teknolojileri geliştiren yöneticilerle yaptığımız sohbetler çerçevesinde oldukça esnek bir teknoloji olacak ve bu esneklik sayesinde çok önemli avantajları da beraberinde getirecek. Özellikle otomobillerde, evlerde, kırsal alanlarda bu avantajlar ön plana çıkacak.

Dünya Mobil Kongresi’nde neler gördük

Dünya Mobil Kongresi’nde biraz önce de bahsettiğimiz gibi birçok şirket 5G ile ilgili planlarını, halihazırda prototip aşamasında olan ürünlerini, stratejilerini aktardılar. Intel, standartları geliştiren organizasyonlar ile AT&T, Verizon ve Ericsson gibi şirketlerle yakından çalışacağını duyurdu. Aynı zamanda 5G platformunu kullanan 2Gbps bantgenişliği sağlayan test ortamında 360 derece çekilmiş videolarla bir demo gerçekleştirdi.

Diğer ilginç bir demoyu ise Samsung ve Deutsche Telekom gerçekleştirdi. 4G ve 5G arasındaki gecikme farkını gösteren demoda, birisi 4G diğer 5G bağlantısı kullanan iki farklı robot kolu kullanan test ortamında aradaki gecikme farkının ne derece önemli olduğunu gösterdi. Atılan topları yakalamaya çalışan robot kollardan 5G bağlantılı olan topu yakalarken, 4G bağlantıyı kullanan topu yakalayamadı.

Diğer taraftan Qualcomm, Ericsson, Huawei, Nokia, Cisco, Alcatel ve Samsung gibi birçok geliştirici geliştirdikleri altyapıları sergilerken, son kullanıcı cihazı üreticileri de boş durmadılar ve konsept ürünlerini ve planlarını aktardılar.

5g_intel

Sanal Gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti

Dünya Mobil Kongresi’nde 5G ile ilgili ortak görüşlerden birisi sanal gerçeklik ürünleri ve nesnelerin internetinin 5G’nin itici gücü olduğuydu. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, katıldığımız bir basın toplantısında yaptığı konuşmada sanal gerçeklik açısından çok önemli olduğunu söyledi ve 5G için Nokia ve Intel gibi şirketlerle ortaklığa gittiklerini açıkladı. Gerçekten de sanal gerçeklik için internet üzerinden oynanacak oyunlar ve diğer uygulamalar için gecikme süresi çok büyük önem taşıyor. Yüksek yoğunluğa sahip 360 derece videolar ve etkileşimli içerik için de hız önemli. Dolayısıyla 5G’nin gelişmesinde sanal gerçeklik kilit rol oynayacak demek mümkün.

Nesnelerin interneti de sanal gerçeklikte olduğu gibi 5G’nin gelişmesinde kilit rol oynayacak. Artık daha fazla internete bağımlı olan otomobiller, evlerde kullanılan cihazlar bunların hepsi 5G’nin iticilerinden.

Sonuç olarak Dünya Mobil Kongresi’nde 5G teknolojilerinin son halini görmesek de en azından ne şekilde biçimleneceğini görmüş olduk. Bu arada konuştuğumuz yöneticilerin çoğu talebin bu şekilde devam etmesi durumunda 5G’nin 2020’den önce ticari olarak hayata geçmesi ihtimalinin büyük olduğunu söylediler.

Cevap bırakın