Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelDünya Mobil Kongresi hızlı başladı hızlı bitti

  Dünya Mobil Kongresi hızlı başladı hızlı bitti

  Mobil teknolojiler konusunda dünyanın en önemli etkinliklerinden birisi olan Dünya Mobil Kongresi’ni bu yıl da geride bıraktık. Her yıl birçok şirketin yeni ürünlerini ilk defa duyurduğu ve sergilediği etkinlikte; Samsung, LG, Huawei, Sony, General Mobile ve adını sayamayacağımız birçok irili ufaklı şirket yeni çözüm ve ürünlerini tanıttı. Son dönemdeki tüm teknoloji şovlarında olduğu gibi bu yıl Dünya Mobil Kongresi’nde çeşitli otomobil üreticileri de yeni teknolojileriyle yer aldı.

  ­Etkinlikte Türkiye’den aralarında Netaş, Vestel, General Mobile, Argela, Aselsan, Cardtek, Defne, Emek Grup, Etiya, Figensoft, Innovile, Martin Telekom, P.I. Works, Pubinno, Teksan, Telenity, TG ve Verscom’un bulunduğu çeşitli şirketler yer aldı.

  Ben bu yıl Dünya Mobil Kongresi’ne işlemcilerden, otomotiv alanındaki teknolojilere, 5G’den diğer bağlantı teknolojilerine kadar birçok alandaki teknolojik gelişmeler, yenilikler ve çözümlerle yer alan Qualcomm’un davetlisi olarak katıldım. Etkinlikte Qualcomm’un Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan ve diğer üst düzey yöneticilerle birebir görüşmeler yapma fırsatı buldum. Özellikle 5G’ye odaklanan bu sohbetlerden ve etkinlik genelinde elde ettiğim genel izlenimleri önümüzdeki haftalarda yazacağım Dünya Mobil Kongresi’nden 5G notları başlıklı yazımda sizlere aktarmaya çalışacağım.

  Kongre öncesi etkinliklerle hızlı bir pazar günü yaşadık

  Etkinlik daha başlamadan haftalar önce basın davetleri posta kutumuza düşmeye başladı. İlk davet LG’den geldi, ardından Samsung, Sony, Huawei, General Mobile, Türk Telekom derken tam 5 gün boyunca basın toplantılarından özel röportaj ve etkinliklere koştururken bulduk.

  Huawei MateBook ile Apple ve Microsoft’a rakip oldu

  Kongre öncesinde katıldığım ilk basın toplantısı Huawei’nin oldu. Şirket yeni ikisi bir arada ürünü MateBook’u tanıttı. Şirketin, “Akıllı telefonun taşınabilirliğini bir dizüstü bilgisayarın gücü ve üretkenliği ile birleştiren” MateBook, aslında son kullanıcılardan çok kurumsal müşterileri hedeflese de güçlü ama küçük bir taşınabilir bilgisayar isteyen her türlü kullanıcı için biçilmiş kaftan. Microsoft Surface ve Apple iPad Pro’nun pazarına göz diken ürün yaklaşık 640 gram ve ekranın gövdeye oranı yüzde 84. Windows 10’la birlikte gelen cihazın ekranı 12 inç ve fiyatı konfigürasyona göre 700 – 1500 dolar arasında değişiyor.

  matebook

  LG G5 arkadaşlarıyla birlikte geldi

  LG, Barselona’da karşımıza farklı bir denemeyle çıktı. Modüler bir yapıya sahip olan G5, takılıp sökülebilen kamera, müzikçalar ve diğer “arkadaşlarıyla” birlikte geldi. 5.3 ekrana sahip olan akıllı telefonun üzerinde Qualcomm® Snapdragon™ 820 işlemci, 4GB bellek, 32 depolama alanı, 16 megapiksel arka ve 8 megapiksel ön kamera bulunuyor. Telefonun en çok eleştirilen özelliği ise pilinin 2800 mili amper olması oldu.

  g5

  Samsung S7, S7 Edge ve Gear VR ile gövde gösterisi yaptı

  Samsung, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de katılımıyla oldukça geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi. Şirket, beklendiği gibi Galaxy ürün ailesinin yeni üyeleri Galaxy S7 ve S7 Edge’i duyurdu. Galaxy S7, 5.1 inç, S7 Edge ise 5.5 inç Super Amoled ekrana sahip. Her iki cihazın da 4GB belleği bulunuyor ve 32GB/64GB depolama kapasitesi seçenekleri bulunuyor. Ayrıca microSD ile 200GB’ye kadar depolama kapasitesini artırmak mümkün. Samsung ayrıca yeni 360 derece çekim yapabilen kamerasını da tanıttı.

  s7

  General Mobile yeni Android One telefonu GM 5 Plus’ı tanıttı

  General Mobile, Android One telefonlara göre premium sayılabilecek özelliklere sahip yeni telefonu GM 5 Plus’ı Barselona’da yerli ve yabancı basın mensupları ile Google ve Qualcomm yöneticilerinin katıldığı bir toplantı ile duyurdu. 5.5 inç IPS ekrana sahip telefonun işlemcisi Snapdragon 617, 3GB belleği ve 32GB depolama kapasitesi bulunuyor. Mikro SD kart ile 128 GB’a kadar depolama kapasitesini artırmak mümkün.

  gm5

  Türk Telekom, yüksek hızlı mobil internet için Korea Telekom ile anlaştı

  Katıldığım bir diğer toplantı ise Türk Telekom’un Korea Telekom ile yüksek hızlı mobil internet anlaşmasını duyurduğu basın toplantısı oldu. Türk Telekom, GiGA LTE adı verilen ve 4.5G ile Wi-Fi teknolojilerinin gücünü bir arada kullanabilmeyi sağlayan bu teknoloji sayesinde destekleyen cihazlar ve belirli noktalarda 1 gigabit’e varan hızlara erişmek mümkün olacak. Hizmetin 1 Nisan’dan itibaren verilmeye başlanması planlanıyor.

  Sony ise etkinlikte Xperia Ear, Xperia Eye, Xperia Projector ve Xperia Agent ürünlerini tanıttı. Bluetooth kulaklık olan Xperia Ear, akıllı telefonla sürekli iletişimde kalarak çeşitli bilgileri sağlıyor. Yakaya takılabilen bir kamera olan Xperia Eye ise kolaylıkla fotoğraflar çekilebilmesini mümkün kılıyor. Xperia Projector, adından da anlaşılabileceği gibi herhangi bir düz yüzeyde görüntü sağlayabilen özel bir projektör ve Xperia Agent ise özel bir ev otomasyon cihazı.

  Diğer yandan Volvo ve Ford gibi otomobil üreticileri de yeni teknolojilerini ve araç içi sistemlerini ziyaretçilerin beğenisine sundular. Volvo, Pilot Assist 2016 teknolojisini sergilerken aynı zamanda müzik dünyasının renkli şirketlerinden Spotify ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Ford is araç içi eğlence sistemini etkinlikte tanıttı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN