Dünya Kupası ve kullanılan görüntüleme teknolojileri

0

2018 Dünya Kupası, milli takımların futbol şovuyla birlikte, görüntüleme teknolojilerin de şovuna ev sahipliği yapacak. Peki, bu muhteşem turnuvayı, evlerimizde keyifli bir şekilde izletecek olan kameralar neler? İsterseniz, hangi tip kameraların kullanılacağına bakalım!

Dünya Kupası maçlarına 4K kamera dopingi

2014 Dünya Kupası, 4K yayınların ilk denemelerine ev sahipliği yaparak tarihe geçmişti. Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda bir çeyrek final, bir yarı final ve final maçı 4K çözünürlük ile yayınlandı. Bu yayınlar, 4K için ilk denemeler olmuştu.

2018 Dünya Kupası’nda ise kapsam çok daha geniş olacak. Uzun yıllardır, bu turnuvanın yayın ekipmanlarını hazırlayan Sony, turnuvanın tüm maçları için 4K kameralarını FIFA’nın hizmetine sundu.

2014 yılında Sony F55 kameraları ilk kez denenmişti. Her biri yaklaşık 40 bin dolar olan bu kameralardan 6 tane kullanmıştı. Super 35 mm olarak tanımlanan Full Frame sensör ile donatılan bu kameralar, 3 maçta kullanıldı.

Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda ise, F55 modellerine ek olarak, yenilenmiş özellikleri ile tanıtılan F65 serisi de kullanılacak. Bu kameralarda 4K Fujinon Cabrio lensler kullanılacak. Sony F65 serisi kameralar, 4K çözünürlükte tam 120 FPS çekim hızlarına kadar ulaşabiliyor. Maçlardaki en heyecan verici sahneleri bu görüntü kalitesi ve detaylarla izlemek heyecan verici olmaz mı? Tribünlerdeki ve yeşil sahadaki tüm heyecan, tüm detaylarıyla ekranlarımızda olacak!

Saha kenarındaki kameralara tepeden destek olsa nasıl olur?

Sony’nin saha kenarına ve tribünlere yerleştireceği bu canavar kameralara, stadyumun tepesinde gezinen Skycam, bir diğer adıyla Örümcek Kamera teknoloji eşlik edecek. Saatte tam 36 kilometre hızla hareket kabiliyetine sahip olan bu teknoloji harikası kameralar, kuş bakışı görüş açısı ile seyir zevkimize bambaşka bir lezzet katacak.

Özellikle maçlardaki ilk dokunuş olan santrada oyunculara tepeden yaklaşarak, farklı bir açı ile bizlere sunan bu kameraların kullanımı ise düşünüldüğü kadar kolay değil! Gerçek anlamda bir ekip çalışması gerekiyor!

Örümcek kameranın aktif kullanımı için iki kişilik ekipler çalışıyor. Bunlardan birine pilot, diğerine ise kameraman deniliyor. Pilot, kameranın stadyumun üstünde, yukarıya, aşağıya, sağa ve sola hareketlerini yönetiyor.

Kameraman ise bu hareketler sırasında en iyi görüntüyü anlık olarak sizlere ve bizlere aktarmaya çalışıyor. Nasıl bir uyum içinde olmaları gerektiğini tahmin etmek pek de zor olmasa gerek!

4K çözünürlükte kayıt ve yayın yeteneğine sahip olan bu kameralar, saha kenarındaki kameraların görmekte zorlanacağı veya daha düz açılı olması muhtemel görüntülere, çok daha farklı bir bakış açısı ile yaklaşacak.

Seyir keyfi tamam! Hakemlere de yardımcı olunsa fena olmaz hani!

Hakemler, futbol müsabakalarında çok ciddi stres altına girebiliyor. Buna tarih boyunca sayısız kere tanık olduk. Top, gol çizgisini geçti mi, geçmedi mi? Ofsayt mı? Elle müdahale var mı? (Maradona’nın Tanrı’nın Eli’ni hatırlayın)

Bu tür durumlar hep oldu ve olmaya devam edecek. İşte bu noktada, VAR devreye girecek! Kameraların ve ekranların başında duran yardımcı hakemler, yüksek kare hızına ve çözünürlüğe sahip kameralar ile çekilen görüntüleri yorumlayıp, hataların önüne geçecek!

Kameralar hakemlerin karar vermesini sağlayacak!

Hakeme yardımcı demişken, gol çizgisi kameraları da bu turnuvanın önemli detaylarından biri olacak. Saha içinde, topun tüm hareketlerini 3D modelleme ile takip edecek olan 14 kamera, yüksek FPS hızlardaki çekim yetenekleri sayesinde, topun gol çizgisini geçip geçmediğini, ortada en ufak soru işareti bırakmayacak şekilde, hakemlere ve seyircilere gösterebilecek. Frank Lampard’ın golünü vermeyen hakem üçlüsünün kulakları çınlasın!

Drone teknolojileri stadyumlarda olmazsa olmaz!

Havadan görüntüleme ve yayın, dronelar sayesinde çok daha verimli hale gelecek. Uzun zamandır, video yapımlarında kullanılan profesyonel kameralar ile donatılan özel yapım dronelar, Rusya’da da stadyumların etrafında uçacak ve en yüksek noktalardan bizlerin bu heyecanı tepeden inme yaşamamızı sağlayacak!

Bu cihazların, özel olarak geliştirilen sistemlere ve profesyonel düzeyde kameralara da sahip olacağını notlarımızın arasına eklememizde fayda var!

Futbolun en büyük kupası olan Dünya Kupası’nda, muhteşem görüntüleri ve atmosferi, bu teknolojiye sahip olan kameralar bizlere aktaracak. Bizlere ise bu güzel teknolojilerin ve emeğin kaymağını yemek düşecek! Futbol tutkunlarını duyurulur!

Cevap bırakın