Dünya Kupası için en iyi projeksiyon cihazları

0

Daha uygun fiyatla daha yüksek görüntü alanı (100 inç üstü gibi) sunabilen projeksiyon projektörler, ortam aydınlatmasının kontrolü, duvar perdesi kurulumu ve uygun bir yere sabitlenme yüzünden akıldan çıkabiliyorlar. Fakat yaklaşan 2018 FIFA Dünya Kupası için eğlenceli bir seçenek olabilirler, bunun için taşınabilir seçenekleri de dahil ederek bir rehber hazırladım ve en iyi cihazları seçtim.

Öncelikle TV’ye karşı avantajları ve dezavantajları sıralamakta fayda var. Doğru kurulumla bir filmi yönetmenin istediği şekilde izleyebilirsiniz. HD’nin yanı sıra, 4K projeksiyon cihazları da mevcut.

Hedefiniz en büyük görüntü alanıysa, örneğin 108 inç bir TV’ye on binlerce TL vermektense birkaç bin TL’ye alacağınız bir projeksiyon cihazı işinizi görebilir.

Görüntü alanı büyüdüğü için izleyici deneyimi de değişiyor. Her ne kadar TV kadar parlak olamasalar da, yine de sinemadaki deneyime projeksiyon cihazlarının daha yakın olduğunu söylemek hata olmaz.

Dezavantajların başında ise ortam aydınlatması geliyor. Hele yaz günlerinde güneşin ortama vurduğu durumlarda görüntüyü seçebilmek mümkün olmayabilir. Bunun için ortamın ışıkları ve perdeleri kapalı olması, hatta mümkünse ışık geçirmez perdeler kullanılması gerekiyor.

Kullanımınıza göre projeksiyon cihazlarının lambalarının ömrü hızla tükenebilir ve ek bir maliyetle daha uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bazı cihazlardaki dahili ses sistemi büyük görüntü isteyenler için cılız kalabilir, bunun için bir de ses sistemi yatırımı yapmanız gerekebilir.

Projektör almadan önce…

Hâlen projektör istiyorsanız, dikkat etmeniz gerekenlerin başında parlaklık geliyor. En parlağını seçmeye çalışmanız gerekmiyor, yeterli parlaklığı bilmeniz yeterli. Örneğin karanlık bir oda için 1.500 lumen aydınlatma gücü yeterli olur. Odanıza gelen ışığı engelleyemeyecekseniz bu değerin üzerine çıkabilirsiniz.

Cihazın çalışma mesafesi de önemli, ilk iş, kurulum yapacağınız yer ile duvar arasındaki mesafeyi ölçüp buna göre seçim yapabilirsiniz.

Lamba ömrünün kaç saat olduğunu ve yeni lamba fiyatını da önden kontrol etmekte fayda var.

Birçok kişinin projeksiyon cihazı seçerken atladığı nokta, fan gürültüsüdür. Üreticinin verdiği değere bakarak gürültüsüz bir cihaz seçebilirsiniz.

Son olarak, bağlantı kuracağınız görüntü ya da ses cihazlarına göre bağlantı yuvalarının bulunmasına dikkat edin.

Görüntü teknolojileri: DLP, LCD ve LCOS

Son olarak DLP, LCD ve LCOS gibi projekstörlerde kullanılan görüntü teknolojilerinden bahsetmek istiyorum.

DLP ile keskin, detaylı görüntüler ekrana gelirken, görüntü hızı da yüksektir, yani hareketli sahnelerde ekranda iz kalmaz. Genelde bu teknolojiyi kullanan cihazlar daha büyük ve daha çok ısındıkları için fan ses seviyesi yüksek cihazlardır. Lambaları da diğer teknolojili cihazlara göre nispeten daha az ömre sahiptir. En iyi görüntü kalitesini istiyorsanız üç çipli (ana renklere göre) DLP modelleri tercih edebilirsiniz.

Son yıllarda gelişen LCD teknolojisi görüntü kalitesinde DLP ile yarışacak düzeye geldi. Daha uygun fiyatlı cihazlar olan LCD projektörler, renk doygunluğu ve parlaklık açısından da avantajlılar. Düşük performanslı oldukları nokta ise siyahlar. Bu tonlar biraz yapay şekilde karşımıza çıkıyor.

LCOS cihazlara ise LCD ve DLP’nin melezi diyebilriz. Daha iyi çözünürlük ve kontrast oranı yakalayan LCOS projektörler, siyah gösterme konusunda da her iki sistemden başarılı sonuçlar verebiliyor. Ancak diğer iki sistem kadar yüksek parlaklık değerlerine ulaşmadıklarını da hatırlatalım.

LG Minibeam PH150G

Uygun fiyatlı, kolayca taşınabilen (12×4 cm) boyutlarıyla Dünya Kupası maçlarını çantanızda her yere taşıyabilirsiniz. 100 inçe kadar görüntü alanı sunabilen Minibeam, tripoda takılarak da kullanılabiliyor. Uzaktan kumandayla yönetilen PH150G, 3 saatte şarj olarak 2,5 saate kadar kullanılabiliyor. HDMI, USB 2.0, bağlantılı cihaz dilerseniz sesi Bluetooth ile kulaklığınıza ya da uyumlu hoparlörlere aktarabiliyor. Ayrıca Android için ekran paylaşımı desteği bulunduran projektör, 1280×720 piksel görüntü sunuyor.

Epson EH-LS100

Kendisi için TV’yi yerinden edecek projeksiyon cihazı deniyor. Duvardan sadece 6 cm mesafeden 70 inçlik görüntü ‘fırlatabilen’ EH-LS100’ün azami görüntü alanı ise 130 inç! Üstelik bunun için 50 cm gitmeniz yeterli. Bu kurulum için ciddi bir kolaylık sağlıyor. 20 bin saate kadar ömrü bulunan lambası ve hemen açılıp kapatılabilmesiyle olduğu kadar, 4.000 lumen parlaklık, 2.500.000:1 kontrast oranları da TV’den aldığı rahatlıklar olarak görülebilir. Dahili hoparlörüyle yüksek ses seviyesine ulaşırken, fan ile gürültüsüz çalışmayı da başarıyor.

Canon LV-X320

Sabit/taşınabilir dengesinin tam ortasında yer alan Canon LV-X320, sunduğu özelliklerle de fiyat/performans dengesini iyi oturtuyor. 180 inçe kadar ulaşabilen görüntü alanı için biraz mesafe almanız gerek ama 60 inç için 50 cm yeterli. Ekonomik modda 6 bin saate kadar kullanım ömrü bulunan lamba ile 3.200 lumen parlaklık ve 10.000:1 kontrast değerlerine ulaşabiliyor. 10 Watt’lık hoparlörü ise orta boy bir odayı rahatlıkla doldurabiliyor.

 

Cevap bırakın