Dünya Kupaları tarihine damga vuran oyunlar

Dünya Kupaları tarihine damga vuran oyunlar

0

2018 Dünya Kupası tüm hızıyla sürüyor. Rusya’da gerçekleşen turnuvada oynanan futbol şu ana dek belki geçtiğimiz yıllardaki turnuvalar kadar ses getirmese de bu turnuvanın Video Yardımcı Hakem Sistemi ile akıllarda kalacağı kesin. Diego Costa’nın İspanya’nın Portekiz ile 3-3 berabere kaldığı karşılaşmada attığı ve Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) ile değerlendirilerek kayıtlara geçen ilk gol sonrası, Fransa’nın Avustralya’yı 2-1 ile geçtiği maçın ilk golü de VAR sistemi ile belirlenen penaltılarla gelmişti. Turnuvanın kalanına bu teknoloji damga vurur mu bilinmez ama şu ana denk futbolseverlere ilkleri yaşattığı bir gerçek. Teknolojinin özellikle de video teknolojilerinin futbola etkisi son birkaç yılda saha içine etki edecek kadar oyuna girmiş olsa da dünya kupaları tarihine baktığımızda son 30 yılda video ve futbol ilişkisinin yegane odağının dünya kupalarının video oyunları olduğunu görüyoruz. Ben de bu haftaki yazımda Dünya Kupaları özelinde piyasaya sürülen oyunlardan hafızalarda en çok yer edinenlerden bir seçki yaptım.

World Cup Carnival
U.S Gold tarafından yayınlanan oyun tartışmasız oyun tarihinin en kötü başlangıçlarından biri oldu. Planlaması özenli yapılmış olsa da iç problemler projenin tamamlanma tarihini etkiledi. Dünya Kupası yaklaşırken U.S Gold eski bir oyunu satın almaya ve geliştirerek pazara sunmaya karar verdi. Ancak sunulan World Cup Carnival isimli oyun tüm oyun endüstrisinin beklentisinin altında kaldığından eleştirilerin hedefi haline geldi.
World Cup Soccer
Bu oyun da 1986’daki gibi mevcut bir oyunun yenilenmiş hali(World Trophy Soccer).Kuş bakışı görüntü sunan oyunda oyuncu ceza sahasına girdiğinde üç boyutlu görünüme geçiliyor. Oyunda yalnızca İngiltere, Belçika, İspanya veya İtalya takımları seçilebiliyor.
World Cup USA ’94
DOS, Amiga, Mega Drive, Mega-CD, Sega Master System, SNES, Game Boy ve Sega Game Gear platformları için çıkarılan  oyun aynı zamanda U.S. Gold tarafından üretilen son Dünya Kupası oyunudur. Kuş bakışı kameranın olduğu oyunun soundtrack’i eminim hatırlayanlarınız olacaktır. Oyunun Mega-CD sürümünde yer alan ve Scorpions tarafından seslendirilmiş iki şarkıdan oluşan soundtrack oldukça ilgi çekmişti.
World Cup 98
Fransa 98 şu an 30’lu yaşlarda olanlarınızın geçmişteki turnuvalar içerisinde belki de en net hatırlayacağı şampiyonadır. Brezilya ve Fransa’nın final oynadığı Fransa 98 Ronaldo, Zidane gibi yıldızlar kadar World Cup 98 oyunu ile de akıllara yer etmiştir. Windows, PlayStation, Nintendo 64 ve Game Boy Color platformları için yayımlanan oyun takım stratejisi ve taktikle ilgili gelişmeler ile büyük beğeni toplamıştı. Ayrıca tüm futbol oyunları içinde, ilk kez lisanslı forma ve logoların kullanıldığı oyun olan Wold Cup 98’de yer alan “Klasik Dünya Kupası” moduyla maçlar siyah beyaz renklerle de oynanabiliyordu.
2002 FIFA World Cup
EA Sports tarafından yayımlanan 2002 FIFA Dünya Kupası’nın resmî video oyunu 2002 FIFA World Cup, FIFA Football 2002 ve FIFA Football 2003’ün oyun motorlarının birleştirilmesiyle üretildi. Windows, PlayStation, PlayStation 2, GameCube ve Xbox platformları için satışa çıkan oyun oyuncularla toplara aşırı falso verilebilmesi ve hakemlerin zaman zaman verebildiği skandal kararlar ile hafızalarda yer etmiştir. Öte yandan oyunun soundtrack’i, Vancouver Senfoni Orkestrası tarafından oyuna özel olarak oluşturuldu. Bunu da not olarak ekleyelim.
2006 FIFA World Cup
Almanya’nın ev sahipliği yaptığı 2006 Dünya Kupası denilince akla oyunundan önce Zidane’nin final maçında Materazzi’ye attığı kafa gelir. Ama şampiyonanın oyunu da hiç fena değildir. Nisan 2006’nın son iki haftasında piyasaya sürülen oyunda 127 milli takım vardı ve oyuncular seçtikleri milli takımın oyunucularını kendileri kurgulayabiliyorlardı. Sadece final maçları değil eleme turlarının yer aldığı oyunlar, Global Challenge adlı mod ile önceki Dünya Kupası veya elemelerde oynanan maçları yeniden oynayabilmek mümkündü.
2010 FIFA World Cup
Oyun 2010 FIFA Dünya Kupası elemelerine katılan 204 takımdan 199’unu içeriyor. Dünya Kupası eleme maçlarına katılan ancak oyunda yer almayan beş takım Afrika takımları olan Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre ve São Tomé ve Príncipe ve Asya takımları Bhutan ve Guam. Oyunda 2010 FIFA Dünya Kupası’nda kullanılan 10 mekanın yanı sıra elemeler sürecinde kullanılan stadyumlar da yer alıyor.
2014 FIFA World Cup
Bu oyunun bence en önemli özelliği FIFA 2014 Dünya Kupası elemelerine katılan 203 takımın da oyunda yer alması. Ayrıca maçların oynandığı 12 stat ve elemelerin yapıldığı stadyumlar da oyunda yer alan mekanlar arasında.
FIFA 18 DLC
30 Nisan 2018’de yapılan açıklama ile FIFA 18’in 2018 FIFA World Cup olarak genişletilmesi kararı duyurulmuştu. Bu kapsamda 32 takım ve FIFA Dünya Kupasında kullanılan 12 stadyum oyuna dahil edildi. Güncellenen oyun 29 Mayıs tarihinde PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Windows, ve  Nintendo Switch’de piyasaya sürüldü. 6 Haziran’da ise mobil cihazlar icin güncelleme yapıldı.

Cevap bırakın