Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürDünya genelindeki siber saldırılarda artış!

  Dünya genelindeki siber saldırılarda artış!

  hacker

  İnternet dünyasında geçtiğimiz günlerde başlayan dijital kabus, milyonlarca insanı etkiledi. Çeşitli web sitelerine girişlerde uzun süreli sorunlar, sunucu kaynaklı problemler nedeniyle online işlemlerde (bankacılıktan online oyuna…) aksamalar yaşandı. Teknoloji dünyasının önde gelen markaları kullanıcıları siber saldırılara karşı dikkatli olmaları hususunda uyarırken konuyla ilgili çeşitli kademelerdeki yetkililerden de benzer açıklamalar geldi.

  Siber saldırılar, temelde Çin, Rusya ve ABD merkezli gelişirken kaynaklara göre hedef alınan ülkenin yüzde 50’nin üzerinde ABD olduğu görüldü. Dünyanın en önemli finans ve teknoloji şirketlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kuruluşun merkezlerinin yer aldığı ülke, siber saldırılardan etkilendi.
  Virüs nasıl temizlenir?

  Türkiye’deki siber saldırılar, özellikle bankacılık işlemlerinde aksamalara neden olurken, TR uzantılı çok sayıda web sitesinin de saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Öte yandan Anonymous adlı hacker grubunun haricinde başka siber saldırganların olup olmadığı konusunda net bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte göstergeler, Rusya kaynaklı hack girişimlerine işaret etti.

  Globalde ise Facebook, Twitter ve Google gibi teknoloji devleri, kullanıcılarını uyardı. En son Yahoo’dan da benzer bir duyuru geldi. Resmi blogunda yer alan açıklamada hesap güvenliği konularında kullanıcıların dikkatli olmaları istendi. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN