PS5 DualSense Kumandasını Bilgisayarınıza Bağlayın

0

PlayStation 5’in piyasaya çıkmasıyla birlikte aslında oyunlardan çok en çok dikkat çeken konu yeni kumanda sistemi oldu. Birçok gelişmiş özelliğe sahip DualSense ismindeki yeni kumanda oyun keyfinizi oldukça katlayan titreşim özellikleriyle geliyor. Eğer bilgisayar oyuncusuysanız ve DualSense’i kullanmak istiyorsanız şanslısınız. Okumaya devam edin.

DualSense
DualSense ile haptic feedback isimli titreşim özelliğini Steam üzerinden aktif hale getirebilirsiniz

DualSense artık Windows ile uyumlu

Ergonomisi ile en çok beğenilen joypadler arasında gösterilen DualSense kablolu ve kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlanabiliyor. Bunun için bilgisayarınızdaki USB portlarını kontrol etmelisiniz. Eğer USB-C portunuz varsa direkt olarak iki ucun da USB-C olduğu bir kablo tercih edebilirsiniz. Yoksa USB-C’den USB-A’ya klasik bir kablo seçebilirsiniz. Eğer oyun kütüphaneniz Steam üzerindeyse Steam > Settings > Controller > General Controller Settings üzerinden DS5’i tanıtabilirsiniz.

bluetooth
Bilgisayarınızda Bluetooth bağlantısı yoksa bu tarz bir adaptör ile kablosuz özelliğini kullanabilirsiniz

Kablosuz bağlantı için ise Bluetooth özelliğine sahip olmalısınız. Eğer bilgisayarınızda Bluetooth yoksa bu adresteki gibi küçük bir adaptörle Bluetooth bağlantısını aktif hale getirebilirsiniz. Ardından sistem özellikleri ve cihazlara gidip Bluetooth aygıt eklemeyi seçin. Hemen sonrasında DS5’in logosuna ve share tuşuna basılı tutun. Kısa süre içinde bilgisayarınız ve DS5 birbirini görecektir.

Alternatif yol

Steam üzerinden DualSense’i tanıtmanın birkaç artısı var. Öncelikle haptic feedback denen Sony’nin geliştirdiği ve bu nesle özgü titreşim özelliğini uyumlu oyunlarda kullanabiliyorsunuz. Onun dışında LED’in rengini ve aydınlık seviyesini de ayarlamanız mümkün. Ancak tetik hassasiyeti ve kulaklık çıkışı ne yazık ki desteklenmiyor. Steam dışında bir seçeneğiniz ise DS4Windows isimli yazılım. Bu küçük yazılım sayesinde DS5’i Xbox kumandası olarak göstererek sisteme bağlayabilirsiniz. Ancak henüz haptic feedback’in bu şekilde desteklenmediğini hatırlatalım. Yine de üçüncü parti olarak yıllardır Sony ürünlerine destek veren yazılımcıların bu girişimini takibe alın. Bana kalırsa desteğin eli kulağında… Eksiklerine rağmen bilgisayar üzerindeki en iyi kumandalardan birini kolaylıkla ve aslında neredeyse konsolun çıktığı ilk günden itibaren bilgisayarda kullanmak oyuncular için büyük bir seçenek. Siz de bu keyfi yaşamak ve DualSense’i inceleyip dilerseniz satın almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın