Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraDSLR seçim kılavuzu

  DSLR seçim kılavuzu

  dslr01

  Dijital SLR yani objektifi değiştirilebilir fotoğraf makinesi tercihi yapmak genelde kolay değildir ve seçenek çokluğu kullanıcıların kafasını karıştırabilir.

  Konu fotoğraf olunca akla ilk gelen türler Dijital SLR ya da kısa adıyla DSLR olarak adlandırılan kategorinin üyeleri olur. DSLR ürünler objektiflerinin değiştirilebilir olması, geniş skalada esneklik sağlamaları ve aksesuar seçenekleri ile fotoğraf konusunda ciddi olanlara hitap eder.

  Günümüzde piyasada satılmakta olan onlarca farklı DSLR modeli bulunmaktadır. Bunların fiyatları ise 900 – 15.000 TL arasında değişiyor. Bu cihazların fiyatlarını bu kadar artıran şey ise sundukları hız, gövdenin üretildiği malzeme ve teknik özelliklerdir.

  Fotoğrafın büyülü dünyasına adım atmak isteyip de ciddi olanların ilk makinesini seçerken bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Bunları sizler için sıraladık:

  Sensor boyutu konusu
  DSLR fotoğraf makinesi dünyasına adım atmadan önce bilinmesi gereken önemli bir konu vardır: Sensör boyutu. Her fotoğraf makinesinin bir sensörü vardır ve bu sensör eskiden filmin yaptığı işi yapar. Fotoğrafın oluşturlması sırasında kullanılan sensörlerin iki farklı boyutu vardır (DSLR modeller için): Birincisi APS-C adı verilen boyut ki genelde 25.1×16.7 mm boyutlarında olur. İkinci boyut ise Full Frame adı verilen 36×24 mm boyutundaki sensörler.

  APS-C boyutundaki sensörler küçük objektifin verdiği görüntünün tamamı sensörün üzerine düşmez. Bu da ‘kroplama’ adı verilen sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Fakat Full Frame sensörlerin üretimleri maliyetli olduğundan kullanıldıkları fotoğraf makinesinin fiyatını da artırırlar. Günümüzde en ucuz Full Frame sensörlü bir DSLR fotoğraf makinesinin Türkiye garantili fiyatı 5000 TL’den başlamaktadır.

  İlk kez DSLR alacak orta seviye bilgili bir kullanıcı için giriş seviyesi APS-C boyutlu bir sensöre sahip DSLR daha uygun olacaktır. Bilgi seviyesi ileri düzeyde ve bütçe de sorun değilse Full Frame de alınabilir.

  Kullanım amacı
  Elbette fotoğraf makinesi fotoğraf çekmek için kullanılır ama biraz daha detaylı beklentiler seçimde size yardımcı olabilir. Örneğin bazı ürünler video konusunda daha iyidir. Ya da bazı DSLR fotoğraf makineleri rakiplerine göre daha hızlı fotoğraf çekebilir. Bazı DSLR modelleri panorama çekim özelliğine sahiptir. Bu bakımdan hangi amaçla kullanmak istiyorsanız ona göre seçim yapmak daha mantıklı olacaktır.

  dslr02

  Fotoğraf konusunda bilgili olmak
  DSLR fotoğraf makinelerini verimli kullanabilmek ve tüm özelliklerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için temel seviyede bile olsa fotoğraf bilgisine sahip olmak gerekir. Diyafram, ensantane, alan derinliği, düşük enstantane, ISO, ve Beyaz Ayarı gibi konular bilinmeden de DSLR kullanılabilir ama verim alınması biraz zor olur. Önerimiz böyle bir cihazı aldığınızda yanında temel düzeyde de olsa bir eğitim alın. Türkiye’deki bazı markaların bu tip eğitimleri ücretsiz olarak verdiğini de hatırlatalım.

  Video konusu
  Her ne kadar ana işleri olmasa da DSLR fotoğraf makinelerinin tamamı video kayıt özelliğine sahip. Bu da cihazların aynı zamanda video kamera olarak da kullanılabieceği anlamına geliyor. Video kayıt etmeyi planlıyorsanız bu özelliği güçlü cihazlara yönelmeniz mantıklı olabilir. DSLR modellerinin büyük bir çoğunluğunda aynı zamanda mikrofon girişi de bulunur. Bu giriş özellikle video kayıt sırasında gerekirse harici mikrofon bağlamak için konulmuştur. Ayırca bazı orta seviye DSLR modellerinde hem mikrofon hem de kulaklık çıkışı aynı anda bulunur. Bu da size video modunda kayıt edilen sesi gerçek zamanlı dinleme imkanı sunar. Böyle bir beklentiniz varsa seçimlerini bu beklentiye göre yapmalısınız.

  Taşınabilirlik
  Son yıllarda dijital SLR modelleri teknolojinin yardımı ile iyice küçüldüler. Ancak özellikle orta ve üst sınıf modellerin küçük olduğunu söylemek zor. Yine de giriş seviyesinde çok küçük ve hafif modeller de bulunuyor. Eğer ağırlık sizin için önemliyse küçük bir DSLR tercih edebilirsiniz. Çünkü günlük kullanımda her gün yanınızda taşımayı planladığınız bir ürün arıyorsanız bunun küçük ve hafif olması sizin için avantajlı olabilir.

  Döndürülebilir ekran
  Bazı DSLR modellerinde döndürülebilir ekran bulunur. Bazılarında sola doğru bazılarında ise yukarı doğru döndürülebilen bu ekranlar özellikle zor kadrajlı çekimlerde işe yarar. Böyle bir beklentiniz varsa döndürülebilir ekranlı bir model tercih edebilirsiniz.

  Objektif ve aksesuar seçenekleri
  DSLR modellerinde objektif ve varsa aksesuar çeşitliliği de önemlidir. Zira DSLR fotoğraf makineleri objektifleri değiştirilerek farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu bakımdan tercih yaparken varsa elinizdeki objektifleri hesaba katmak gerekir. İlk kez DSLR alacakların da bu ürünle beraber satın alacakları objektiflerin sayısını araştırmaları önemli bir konudur. Aynı durum aksesuarlar için de geçerlidir. Aksesuar zenginliği bir DSLR’ın tercih edilmesini ya da edilmememisine neden olabilir.

  Beklentileri makul seviyede tutmak
  Yazının başında belirttiğim gibi 900 TL’ye de DSLR alabileceğiniz gibi 15 bin TL’ye de DSLR alabilirsiniz. Günün sonunda her iki cihaz da aynı işi yapıyor olsa da hız, esneklik ve daha birçok konuda aralarında önemli farklar vardır. Ancak çocuğunuzun ya da kardeşinizin fotoğrafını çekmek istiyorsanız ille de 15 bin TL’lik bir fotoğraf makinesi almanıza da gerek yoktur. Bu dengeyi iyi kurarak beklentilerinizi makul seviyelerde tutup tercihlerinizi ona göre yapabilirsiniz.

  DSLR tercihi yaparken önce giriş seviyesinden başlayıp zaman içinde bilgi ve tecrübe arttıkça farklı cihazlara yönelmek en mantıklı yoldur. İlk modeliniz için on binlerce TL’lik yatırımlara gerek olmadığını hatırlatmak isterim. Başlangıç seviyesinde güzel bir fotoğraf makinesi işinizi fazlasıyla görecektir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN