DSLR cihazlarda 4K dönemi

0

nikon

Dijital SLR fotoğraf makineleri de 4K yani Ultra HD çözünürlüğünde video kayıt özelliğini desteklemeye başladı. Bu teknolojiye sahip modellerin sayısı giderek artıyor.

4K son yılların yükselen yıldızı. Videoda yüksek çözünürlüklü format anlamına gelen 4K temelde 3840×2160 piksel çözünürlüğe karşılık geliyor. Yani 4K video dendiğinde genelde aklımıza bu çözünürlük gelmeli.

Günümüzde cep telefonları, video kameralar, aynasız fotoğraf makineleri gibi ürünler bu teknolojiyi destekliyor. Ancak şimdilik yeni bir teknoloji olduğundan genelde bu kategorilerindeki üst düzey cihazlar tarafından desteklenen bir teknoloji. Yani 700 TL fiyata sahip bir cep telefonunda ‘şimdilik’ bu teknoloji bulunmuyor.

Dijital SLR modellere ise bu teknoloji biraz geç geldi. İlk örnek Canon tarafından geliştirilen ve 2012 yılında piyasaya sürülen EOS-1 D C modeli oldu. 4K desteği veren ilk DSLR model olan EOS-1 D C, üst düzey bir model olduğundan ağırlıklı olarak profesyonellerin kullanımına yönelik bir fotoğraf makinesi olarak kaldı.

Bu yılın başlarına kadar DSLR camiasında 4K desteği sunabilen ikinci bir model bulunmuyordu. Ocak ayında ise ikisi Nikon’dan biri Canon’dan 3 farklı yeni DSLR modeli bu teknolojiyle donatılarak piyasaya sürüldü.

Nikon’dan 4K destekli 2 yeni DSLR

Video konusunda bugüne kadar daha az iddialı bir marka olan Nikon, D5 ve D500 adını verdiği iki yeni dijital SLR modelini 4K video destekli olarak tasarladı. Bu iki yeni modelden D5 profesyonellere yönelik bir ürünken, D500 ise daha çok amatör ya da ileri seviye amatör kullanıcılara hitap ediyor.

Bu iki modelin 4K desteğini sunması önümüzdeki dönemde bu özelliğin yavaş yavaş giriş seviyesi modellere doğru geleceğinin ilk sinyali olarak kabul edilebilir. Zira özellikle D500, orta seviye bir cihaz olduğundan bir sonraki ya da iki sonraki nesil giriş seviyesi DSLR modellerine bu özelliğin geleceğini söylersek yanılmış olmayız.

canon

Canon da boş durmadı

Elbette video alanındaki en iddialı fotoğraf makinesi markalarından olan Canon da 4K konusunda daha fazla destek vermeyi sürdürdü. Firmanın Ocak ayında tanıttığı EOS-1 D X modeli de 4K desteği sunuyor. Üstelik bu model Nikon’daki modellerden farklı olarak saniyede 60 kare desteği sunabiliyor. Yani saniyedeki kare sayısı Nikon modellerine göre daha yüksek.

4K destekli DSLR modellerin avantajları

DSLR olarak tabir edilen objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri günümüzde yaygın olarak ayın zamanda video işleri için de tercih ediliyor. Özellikle kalite objektiflerle iyi sonuçlar veren bu cihazlar bütçesi yeterli olmayan ya da küçük bütçelerle çalışmak zorunda olan ekipler tarafından tercih ediliyor. Son yıllarda amatör ya da yarı profesyonel birçok kişi ya da ekip tarafından tercih edilen DSLR modellerinin 4K desteği sunmaya başlaması bu alanda çözünürlüğün artacağı anlamına geliyor.

Giderek yayılan bir teknoloji olan 4K, televizyonlardan kameralara, fotoğraf makinelerinden cep telefonlarına kadar birçok alanda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Televizyon yayıncılığı konusunda da adımların atılmaya başladığı 4K’da video kayıt yapabilen cihazların sayısının artması önemli ve olumlu bir gelişme.

Merak edenlerin Nikon D500 ön incelemesini buraya tıklayarak izleyebileceklerini de hatırlatmak isterim.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın