Drone’lar hayatımızı nasıl değiştirecek?

0

Drone’lar, önemli teknolojik gelişmelerin başında geliyor. Amazon ve DHL gibi Dünya devi şirketler tarafından kullanılmaya başlanan drone’lar, aynı zamanda tarım sektörü, ulaşım ve polis teşkilatında da aktif olarak kullanılıyor. Peki drone’lardan nasıl faydalanabilir, hayatımızı nasıl kolaylaştırabiliriz? Bu hafta derinlemesine drone’ları araştırdım ve “7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü”ne özel bir drone yazısı hazırladım.

Drone’lar hangi amaçlarla kullanılabilir?

Dünya’da drone’ların kullanım alanları çok çeşitli. Hava kargo, trafik kontrolü, tarım arazilerinin kontrolü ve orman yangınlarını erken önleme, sanayi tesislerinin havadan denetimi ve enerji üretim tesislerinin havadan kontrolü gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahipler. Örneğin tarımda drone’larla elde edilen veriler, tarım arazilerinin daha verimli bir şekilde kullanılması için değerlendirilebilir ya da tarlanızin ilaçlamasını drone’la yapabilirsiniz. Ulaşımı zor olan kayalık araziler, çok katlı inşaatlar, ormanda kaybolan insanlar, doğal afetlerde durum tespiti gibi aklıma gelmeyen daha bir çok konuda drone’lardan faydalanabiliriz. Ayrıca nesli tükenmekte olan hayvanların izlenmesi ve korunması gibi konularda da drone’lar imdadımıza yetişiyor. Keza sinema, dizi ve tanıtım filmleri çekiminde de drone’lar sıklıkla kullanılmaya başlandı.Bu sayede insanın ulaşamayacağı ve ekipman taşınamayacak doğal güzellikleri drone’larla kayıt altına alabiliyoruz. Hatta geçen yıl sonbahar aylarında Ordu’da drone’la bir çekim yapılmış, bütün dünyaya çekilen görüntüler servis edilmişti. Bu yıl çekilen görüntülerle birlikte yapılan çalışmalarla şehri pek çok turist ziyaret etti. Turizm sektöründeki drone kullanımının da bu şekilde nasıl faydalı olabileceğini bizzat görmüş olduk.

phantom-4-action-5

Drone’unuzu ister kendiniz yapın, isterseniz satın alın

Dronel’lar, yazıda da bahsettiğim gibi pek çok alanda kullanılabiliyor ve gün geçmiyor ki drone’ların yeni bir maharetini duymayalım! Eğer drone’lara merakınız varsa sizde kendi drone’unuzu kendiniz yapabilirsiniz. David Melendez, İspanyol bir yazılım mühendisi ve drone’lar üzerine çalışıyor. Kendi tasarımı olan drone’u hem uçuruyor hem de drone’ların nasıl hacklenip, etkisiz hale getirilebileceği ile ilgili uluslararası konferaslarda konuşmacı olarak yer alıyor. Bu konuda yaptığı çılgın çalışmaları takip etmenizi öneririm. Ülkemizde de drone yapan ve uçuran yazılım mühendisleri mevcut. Dilerseniz onların çalışmaları ve girişimlerini de daha yakından izleyebilirsiniz. Kendi drone’unuzu yapma fikri size pek sıcak gelmediyse eğer Media Markt mağazalarından beğendiğiniz bir drone’u da satın alabilir, Sivil Havacılık Kurumu’ndan uçuş izni alarak, drone’unuzu özgürce göklerde uçurabilirsiniz. Benim favorim havadan görüntüleme sistemine sahip DJI Phantom 4 UHD 4K Kameralı Multikopter Drone. Dilerseniz beğeni ve bütçenize uygun bir model de seçebilirsiniz. Tamamıyla kullanım amacınıza kalmış. Profesyonel bir prodüksiyon aracı olan bu drone’la yüksek kalitede videolar çekebilirsiniz. Aktif nesne tanıma ve takibi özelliği ile de dikkat çeken bu ürün kaybolan insanları bulmak için de kullanılabilir. 

   – Pizza taşıyan masum drone’lar, bomba taşıyan küçük canavarlara dönüştü – 

Drone avcıları iş başında

Günümüz teknolojilerine adaptasyon sağlamaya çalışırken bu teknolojilerin siber bir silaha dönüşebileceğini unutmamız gerekiyor. Drone’lar ilk başta her ne kadar kargo gibi faydalı işler için kullanılsa da artık teröristlerin de kullandığı ve havacılık güvenliğini ciddi anlamda tehdit eden küçük canavarlara dönüştüler.  Son günlerde havacılık sektrörün baş belası olan drone’ları yakalamak için teknolojik çözümler üretilmeye ve izinsiz uçan drone’lar kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Drone yakalayıcı silahlar, ağ atan cihazlar ve sinyal bozucular bu konuda ilk sırayı alıyor. İllegal olarak uçuş yapan drone’lar şu anda DroneGun, RoboticFalcon, SkyWall, Battelle Drone Defender gibi cihazlarla etkisiz hale getirilebiliyor. Ancak bu cihazların drone hırsızlığı gibi kötü amaçlar için kullanılabileceğini de unutmamak lazım. Bu kadar teknolojiyi satın almak pahalıya gelir, yok mu bunun daha ucuz bir yöntemi derseniz o da var. Eğer bir kartalı eğitmeye başarabilirseniz, sizin için drone’ları başarılı bir şekilde yakalayacak ve etkisiz hale getirecektir!

Drone’lar havacılık sektörü için ne kadar tehlikeli olabilir?

Drone’larla ilgiliyseniz, drone’ların oluşturduğu tehlikeler konusunda bilgi sahibi olmak ve alınabilecek teknik önlemleri öğrenmek istiyorsanız Şubat ayında Dubai’de düzenlediğimiz Cymass Security Conference’a katılabilirsiniz.

Cevap bırakın