Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürDrone yarışından çeyrek milyon dolar kazandı

  Drone yarışından çeyrek milyon dolar kazandı

  Ekran Resmi 2016-03-14 16.01.54

  Drone, teknoloji şirketleri için ilginç bir alan. Önde gelen üreticilerin gelir bazlı hedefleri sürekli olarak yükseliyor. Örneğin DJI’ın 2016 hedefi, 2015’in tam olarak iki katı. Üstelik pazara GoPro gibi yeni ama marka bilinirliği yüksek şirketler de eklemlenme hazırlığı içerisindeler. Tam da bu noktada drone’lar için ‘sportif’ konular da yavaş yavaş gündeme gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Dubai’de toplam 1 milyon dolar ödüllü World Drone Prix’i düzenlendi.

  Ekran_Resmi_2016-03-14_14_47_20

  Yarışmada dünyanın her yerinden birbirinden iddialı drone yarışçıları sahne aldı. Yarışmacılar, drone’ları üzerine monte edilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğü ile birlikte joystick kullanarak aygıtları uçurdular. Ancak yarışlarda kapsam bununla sınırlı kalmadı; kullanıcılar F1 tarzı tulumlar giymişti, ayrıca atılacak turlar sonunda pillerin bir kez değiştirilmesi için yine F1 tarzı bir ‘pit-stop’ da yapıldı. Heyecan dolu yarışlara ilgi büyüktü, tribünlerde 2000 kişi vardı. Hedef ise en hızlı olmaktı ve yarışmayı 15 yaşındaki genç bir drone kullanıcısı kazandı.

  [vsw id=”bIrIvKGSFVU” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

  İngiltere’den gelen Luke Bannister adlı genç, birincilik ödülü olarak 250 bin doların sahibi olurken adını da tarihe yazdırmayı başardı. Bu sene 150 takımın katıldığı yarışların önümüzdeki yıllarda da düzenleneceği kaydedildi.

  Konuyla ilgili konuşan BAE Sivil Havacılık Genel Müdürü Saif Muhammed el-Suwaidi; ‘Drone uçurmak sadece bir oyun değil, el ve zihin arasındaki yüksek uyumu gerekli kılan, zihinsel odaklanma gerektiren bir spor’ açıklamasında bulundu.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN