Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetDrone Kullanacaklara Önemli Tavsiyeler

  Drone Kullanacaklara Önemli Tavsiyeler

  Drone kullanacaklara önemli tavsiyeler vereceğim bu yazıda öncelikle drone kelimesinin ne anlama geldiğini açıklama isterim. Drone “erkek arı” anlamına gelen yabancı bir kelimedir. Aslında Drone’u tarif ederken uçan bir elektronik cihaz da diyebiliriz. Ayrıca Türk Dil Kurumu (TDK), “Drone” kelimesinin Türkçe karşılığını “uçangöz” olarak belirledi. Bir çok farklı türde ve modelde Drone çeşitleri vardır. Bunların büyük bir bölümü oldukça küçük ve hafif modellerdir. En pahalı olanları 4K kameralı, teknik özellikleri gelişmiş ve uzun menzile sahip olanlarıdır. Eğer satın alacağınız Drone yeterince sağlam değilse yere çarpması sonucu ciddi hasar görebilir. Satın alırken sağlamlık ve yedek parça konusu önemli bir kriterdir.

  Drone Kullanacaklara Tavsiyeler

  Eğer yeni bir Drone satın alacaksanız bazı önemli tavsiyeler işinizi kolaylaştıracağı gibi alacağınız Drone’dan çok daha fazla verim almanızı sağlar.

  1- Hangi Drone’u Satın Alacağınıza Karar Verin

  İlk olarak Drone’u ne amaçla kullanacağınıza ve hangi özelliklerin sizin için mutlaka gerekli olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Eğer başlangıç seviyesinde ve hobi amaçlı Drone satın alacaksanız işiniz çok daha kolay sayılabilir. Hem fiyat hem de temini açısından sorun yaşamazsınız. Fakat profesyonel kullanım ve video çekimi söz konusu olunca işiniz biraz zorlaşır. Çünkü hem fiyat hem de özellikler açısından çok bilinçli bir seçim yapmak zorunda kalırsınız.

  2- Ayırdığınız Bütçe Ne Kadar?

  Drone satın almak için ne miktarda bir para ayırdınız? Çünkü bütçeniz kısıtlıysa gelişmiş özelliklere sahip bir Drone almanız pek mümkün olmayabilir. Gelişmiş özelliklere sahip, menzili yüksek ve 4K çekim yapabilen bir Drone 1000 Dolar seviyelerinden başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

  3- Drone’un Teknik Özelliklerini ve Menzilini Öğrenin

  Teknik özelliklerini bilmediğiniz bir Drone’u satın almak Drone ile yapmak istediklerinizi kısıtlayabilir. O yüzden detay özellikleri önemseyin. Kamerasının özelliklerini, çekim kalitesini, havada kalabildiği süreyi, bir gimbal kullanılıp kullanmadığını, sahip olduğu menzili ve Drone’un sahip olduğu kabiliyetleri bilmek önemlidir.

  4- Yasal Kısıtlamalar ve Kurallar

  İşte bu madde gerçekten ciddiye almanız gereken bir konu. Özellikle havaalanını ve askeri tesislerin en az 2 km yakınında Drone uçurmamak gerekiyor. Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHMG), oluşturduğu mevzuatla Drone uçurmayı belirli kurallara bağladı. Bu kurallara uymayan da cezalara maruz kalırlar. Hatta yasak yerlerde Drone uçurursanız ihtar bile yapılmadan düşürülebilir.

  5- Hava Koşulları Çok Önemli

  Genel prensip olarak yağışlı, çok rüzgarlı, çok soğuk ve çok soğuk günlerde Drone kullanmamaya dikkat edin. Kamera ile fotoğraf veya video çekimi yapacaksanız Drone uçurmaya en uygun havalar fazla rüzgar olmayan güneşli havalardır.

  6- İlk Uçuş ve Pil kapasitesi Kontrol

  Yeni aldığınız Drone’u İlk kez kullanacağınız zaman pilinizin şarjının tam olup olmadığını kontrol edin. Eksik şarjla prensip olarak Drone uçurmamaya çalışın. Bu konuya dikkat etmezseniz Drone geri dönüşte sorun yaşayabilir. Kumandaya alışmak zaman alacaktır. O yüzden kumandayla bir süre yakın mesafe kalkış, iniş ve manevra çalışması yaptıktan sonra gerçek uçuşlara geçin. Drone’un hasar görmemesi için kumandadaki her tuşun ne işe yaradığını ve tuşların nasıl kullanılması gerektiğini tam olarak öğrenin.

  7. Drone Dönüş Konumunu Ayarlayın

  Uçurduğunuz Drone’un acil bir durumda kalkış yaptığı noktaya dönebilmesi için ve dönüş konumunu mutlaka belirleyin. Bunu yapmazsanız bu yeni aldığınız Drone ile vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu özellik size büyük kolaylık sağlar ve Drone’unuz daha uzun süre kullanabilirsiniz.

  8- Az Mavevra – Sabit Uçuş

  İlk uçuş deneyimi zamanlarda Drone’u havada sabit tutmaya, sağa-sola ve öne-geriye yavaş manevralar yapmaya çalışın. Önce nasıl kullanacağınızı iyice öğrenin sonrasında daha profesyonel kullanıma başlarsınız.

  Drrone alacaklara uygun fiyat fırsatları sunan ve farklı drone modelleri bulabileceğiniz MediaMarkt Mağazaları ve www.mediamarkt.com.tr‘de değişik isteklere ceren Drone’lar bulabilirsiniz. .

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN