Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraDrone ile fotoğraf ve video çekmek

  Drone ile fotoğraf ve video çekmek

  drone02

  Son yılların popüler cihazlarından olan Drone yani insansız hava araçlarıyla fotoğraf ve video çekimleri de yapılabiliyor.

  İnsansız hava araçları ilk olarak askeri amaçlarla üretilen, bir operatör yardımı ile uçabilen araçlar. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi, tabana yayılması ve maliyetlerin düşmesiyle beraber son kullanıcılar için tasarlanan Drone sayısı da arttı. 

  Günümüzde 100 TL’den başlayıp 10-15 bin TL’ye kadar son kullanıcıya satılan insansız hava araçları bulunuyor. Bunların fiyatı arttıkça özellikleri, kabiliyetleri ve yapabildikleri de artıyor.

  Eğitim ve dikkat şart

  Bu tarz cihazları alıp kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle kendinizi eğitmeniz ve kullanım sırasında dikkatli olmanız şart. Çünkü bu cihazların kullanımı göründüğü kadar kolay değil. Bu ürünlerin bazı modellerinde kamera da bulunuyor ve tablet ya da akıllı telefon üzerinden kameranın kayıt ettiği görüntüyü gerçek zamanlı görerek kullanım imkanı sunuyor. 

  Hangi tür insansız hava aracı kullandığınızdan bağımsız olarak bu araçların büyük ve ağır olabileceğini unutmayın. Özellikle kalabalık mekanlarda insansız hava aracı kullanırken etrafa zarar verebileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Mümkün mertebe kalabalık yerlerde bu tarz cihazları kullanmaktan kaçının. 

  Fotoğraf ve video kaydı

  İnsansız hava araçlarının orta/üst düzey modellerinde kamera da bulunuyor. Bu kameralar hem video hem fotoğraf için kullanılabiliyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi bazı araçlarda bu kameralarla kablosuz olarak iletişim kurup fotoğraf ya da video kayıt ederken kadrajı ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede ne çektiğinizi görüp tabir caizse ‘el yordamı’ ile iş yapmıyorsunuz.

  Drone ile kayıt edilen video ve fotoğraf örneklerine baktığımızda gerçekten iyi sonuçların alındığını söyleyebilirim. Fotoğrafa farklı bir bakış açışı ve teknik getiren Drone, normalde gözümüzle göremeyeceğimiz noktalardan çekim yapmamızı sağlıyor. 

  Günümüzde özellikle Drone ile video kaydı dizi, film ve belgesel gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yaz aylarında birçok kanalda gösterilen İstanbul temalı dizilerde ara geçişlerde Drone video örneklerini görebilirsiniz. 

  drone01

  Operatör şart

  Her ne kadar kullanıcısını takip eden Drone modelleri için çalışmalar yapılsa da bu tarz cihazlar halen bir operatöre ihtiyaç duyuyor. Kadrajın ayarlanması, cihazın güvenli bir biçimde uçuşuna devam etmesi ve çevre şartlarını kontrol etmek için mutlaka bir operatör ihtiyacı bulunuyor. 

  Bu tarz bir çekim yapmayı planlıyorsanız konuyla ilgili, eğitimli ve bilgili kişilerden yardım almanız gerekiyor. Hatta profesyonel ekiplerde iki kişi olarak çalışıyor. Bir kişi cihazı kontrol ederken, diğeri üzerinde bulunan kamerayı kontrol ederek uygun açıları ayarlıyor. 

  Fikir vermesi bakımından kullanıcısını takip edebilen Lily isimli bir Drone’un bulunduğunu da söylemek isterim. Bu cihaz Türkiye’de satılmıyor. Üzerinde kamera da bulunan Lily, kullanıcısının üzerinde bulunan özel bir algılayıcı sayesinde otomatik olarak takip yapabiliyor. Lily ile ilgili detaylı bilgi resmi internet sitesinde yer alıyor. 

  Geniş açı

  Son kullanıcıya yönelik Drone modellerinin büyük bir çoğunluğunda ya GoPro ya da ona benzeyen geniş açı veren kameralar tercih ediliyor. Bu sayede çok geniş bir alanın fotoğraf ya da videosu çekilebiliyor. Her ne kadar üzerine dijital SLR ya da standart bir fotoğraf makinesi takılabilen insansız hava araçları olsa da bunlar standart ürünler değil. Çünkü dijital SLR bir fotoğraf makinesinin ağırlığını kaldırabilecek araçların güçlü ve özel ürünler olması gerekiyor. 

  Drone ile fotoğraf ve video çekmek farklı sonuçlar almayı sağlayan yeni bir yöntem. YouTube’da gerek Türkiye, gerekse dünyanın dört bir yanında kayıt edilmiş Drone videoları bulunuyor. Bunları izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak yazının başında da söylediğim gibi bu tip bir cihazı kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. 

  Işığınız bol olsun…

  En yeni Drone modellerini MediaMarkt internet sitesinden satın alabilirsiniz. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN