Dosyalarımızı Bulut Servisleri Arasında Nasıl Taşıyabiliriz.

      Bulut servisleri günlük dijial faaliyetlerimizin bir parçası haline geldi. Çoğumuzun en az bir bulut servisi hesabı bulunuyor. Bulut servislerinde e-posta hizmetlerinden sonra depolama hizmeti de oldukça fazla kullanılıyor. Bulut ortamında farklı firmaların bulut depolama hizmetleri bulunuyor. Örneğin, bilgilerimizin bir kısmını Google Drive’da tutarken bazılarını da OneDrive veya Dropbox’da tutabiliyoruz. Dosyalarımızı bulut servisleri arasında nasıl taşıyabiliriz başlıklı yazımda, birden fazla bulut depolama servisi kullanıldığı durumda, bu servisler arasında nasıl dosya transferi yapılabileceğinden bahsedeceğim. Aynı zamanda, bulut dosya servisleri arasında nasıl dosya senkronizasyonu yapılabileceğine de değineceği.

      MultCloud, bulut servisleri arasında dosya transferi için kullanılan platformların başında geliyor.

MultCloud ile Dosya Taşıma

 

credit: multcloud.com

      Bulut servisleri arasında dosya transferi yapmakla birlikte aynı zamanda bulut servislerinin yönetimini de sağlayan MultCloud; Google Drive, Dropbox, OneDrive, Box, Amazon S3 başta olmak üzere diğer çoğu bulut depolama servisini destekleyen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

MultCloud Servisinin Özellikleri

  •       MultCloud, tek bir konsoldan birden fazla bulut depolama servisine erişim ve yönetme olanağı sunuyor.
  •       MultCloud servisi, üzerinde herhangi bir dosya ya da kullanıcı verisi saklanmadığı için güvenlidir.
  •       Riskli ve kritik görevler zahmetsiz ve sorunsuz şekilde yapılarak, altyapı ve teknik kapasiteler                çerçevesinde belli bir dosya aktarım hız garantisi veriliyor.
  •       Oldukça basit bir arayüze sahip olan MultCloud’da yedekleme ve senkronizasyon işlemlerini sadece birkaç tıkla yapabiliyorsunuz.

MultCloud ile farklı depolama servisleri arasında veri aktarma

Credit: multcloud.com

      Bulut ortamında MultCloud servisi üzerinde dosya transferi yapmak, bilgisayarda olduğu gibi bir klasörde bulunan dosya ya da dosyaları farklı bir klasöre taşımak için yapılan standart işlemlere çok benziyor.

      MultCloud ana ekranında bulunan bulut depolama servislerinden hangisi kullanılıyorsa o servis seçilerek MultCloud servisi entegrasyonu sağlanır. Entegrasyon sağlanan bulut depolama servisleri sol tarafta bulunan ” My Cloud Drivers” kısmına gelecektir.

      Bulut depolama servislerinde bulunan dosyaların aynı servis üzerinde farklı bir klasöre taşınması ya da farklı servisler arasında transferi için uygulamanın ana ekranındaki ” cloud transfer ” seçilir.

      Cloud transfer ekranında dosyaların nereden nereye transfer edileceği soruluyor. Bu ekranda “ From” seçildiğinde hangi depolama servisinden dosyanın alınacağı sorulur. Bu ekranda daha önce ” My Cloud Drivers” kısmına eklenen dosya depolama servisleri listelenir.  From kısmında seçilen bulut depolama servisinden sonra ” to” kısmına da yine bulut depolama servisi adı seçilerek dosya transferine başlanabilir.

      Aynı bulut depolama servisi üzerinde farklı klasörlere dosya transferi yapılmak istenildiğinde de yine aynı yöntem kullanılabilir.

Bulut depolama servisleri arasında senkronizasyon

      Bir bulut depolama servisinden başka bir bulut ortamına dosya taşıma oldukça basit olmasına rağmen, bazen pratik olmayabilir. Bazı durumlarda istenilen dosyaların manuel olarak transfer edilmesi sağlanırken bazen de düzenli olarak dosya taşınmasına ihtiyaç duyulabilir. Otomatik dosya transferinin sağlanması ya da dosyada veya klasördeki sadece değişikliklerin senkronizasyonuna ihtiyaç duyulabilir.

      MultCloud servis ekranının solunda bulunan ” Cloud Sync” imi seçildiğinde, yine kaynak ve hedef bulut depolama servisleri seçilerek, istenilen dosyanın nasıl senkronize edileceği belirlenebilir. Bu ekranda, tek taraflı olarak ilgili dosyaların basit senkronizasyonu veya sadece değişikliklerin gönderilmesi ya da tam yedeğinin alınması sağlanabilir.

      MultCloud servisinde her kullanıcıya ilk etapta ücretsiz olarak 30 GB’lık dosya transfer hakkı verilir. Eğer istenirse belli bir ücret karşılığında bu transfer limiti artırılabiliyor.

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube kanalım

Cevap bırakın