Doktora Öğrencilerinin Sahip Olması Gereken Uygulamalar

Doktora öğrencileri için uygulamalar.

      Doktora yaparken yapılan onca işin hatırlanması, organize edilmesi ve takibi güç olabilir. Çalışma esnasında akla gelen bir fikrin daha sonra hatırlanması ya da arkadaşlarınız ile yapılan beyin fırtınasında ortaya çıkan fikirlerin kaydı için bir uygulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu haftaki ” Doktora Öğrencilerinin Sahip Olması Gereken Uygulamalar ” başlıklı yazımda, doktora öğrencilerine yardımcı olacağını düşündüğüm uygulamalardan bahsederek bazılarını ayrıntılı inceleyeceğim.

      Günümüzde sadece doktora öğrencilerine değil aynı zamanda öğretmen ve üniversite öğrencilerinin de kullanabileceği; işlerin takip edilip planlama yapılabilen ve aynı zamanda belgelerin yönetilebileceği farklı uygulamalar bulunuyor. Bunlara; Google Drive, Reference Manager, Soda PDF, Evernote gibi uygulamaları örnek verebilirim.

Soda PDF

      Ph.D öğrencilerinin dağınık belgelerini kolaylıkla yönetebileceği Soda PDF uygulamasının  PDF ayırıcı özelliği sayesinde PDF dosyalarını ek uygulamalara ihtiyaç duymadan düzenleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan PDF dosyalarını word veya excel formatına çevirebilirsiniz. Ayrıca, referans olarak kullandığınız çalışmaları birkaç saniyede tek bir PDF dosyasına dönüştürebilirsiniz. Soda PDF uygulamasının OCR özelliği sayesinde, basılı belgelerin fotoğraflarını çekerek, üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda ya da mobil cihazlarınızda bu uygulamanın bulunması işinizi kolaylaştırma açısından yararlı olacaktır.

Google Drive

      Google Drive, e-posta içeriklerinden tutunda istenilen bütün dosya ve imaj içeriklerini bulut ortamında saklamakla birlikte, diğer özellikleri ile de oldukça kullanışlı bir servis olarak öne çıkıyor. Bir doktora öğrencisinin üzerinde çalıştığı dosyaları bulut ortamında tutarak, ev ya da okul ortamlarından çevirimiçi kullanması, kendisine büyük avantaj sağlayacaktır. Google Drive ortamında tutulan içeriklerin istenildiğinde arkadaş ya da öğretmen ile paylaşılıp, anlık olarak üzerinde işlem yapma olanağı sunması bir öğrenci için büyük avantaj sunar.

Reference Manager

      Makalelere referans eklemek gerektiğinde birçok kişi Google Akademi’den referansları kopyalayıp kendi belgelerine eklemek için zaman harcıyor. Referans Manager uygulaması sayesinde; meta verilerinizi, alıntılarınızı, PDF’lerinizi ve araştırma belgelerinizi kolayca yönetebiliyorsunuz. Uygulama aynı zamanda sahip olduğu word eklentisi sayesinde referans belgelerini dosyaya ekleyerek bibliyografya da oluşturuyor.

Evernote

      Evernote uygulaması sadece doktora öğrencileri değil aynı zamanda bütün üniversite öğrencilerinin de kullanması gereken uygulamaların başında geliyor. Bu uygulama ile her türlü notunuzu bir yerde saklayıp herhangi bir ücret de ödemiyorsunuz. Uygulama ile sadece notları değil, dosyaları tarayabilir gerektiğinde fotoğraflarınızı bile ekleyebilirsiniz. Uygulama aynı zamanda sesli not almanıza da olanak sağlıyor. Evernote ile bir kontrol listesi oluşturup bunu not ve içeriklerinizi düzenlemek için kullanabiliyorsunuz.

      Öğretmenler için sınıflandırılmış Android uygulamaları için link

      Twitter takip için @salihertugrul

 

Cevap bırakın