Doğru Vlog Kamerası Nasıl Seçilir?

      Teknoloji ilerledikçe yüksek kaliteli görüntü kayıt ekipmanlarına her kesimden talep artıyor. Kaliteli kameralar içerik oluşturucular için daha erişilebilir hale geliyor. Video içerik pazarlama, günümüz sosyal medya etkileyicileri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Bir zamanlar sadece zengin şirketler tarafından erişilebilen pahalı prodüksiyon sistemleri, günümüzde neredeyse isteyen herkesin kullanabileceği cihazlar haline geliyor  Doğru Vlog Kamerası Nasıl Seçilir? başlıklı yazımda, vlog dünyasında etkileşimli video üretmek istiyorsanız doğru kamera seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Öneri ve İncelemeleri Okuyun

      Vlog kamerası almadan önce yolu sizden önce yürüyenlerin fikirlerini araştırmak iyi bir başlangıç noktasıdır. Bu işe daha önce başlayanların söyledikleri kendi araştırmanızı yapmadan önce yol gösterici olacaktır.  Çoğu Vlogger kayıt ve yayın yaptığı ekipmanlarını sponsorları için tanıtımını yapar. Bu cihazları görüntü ve ses kalitesi kapsamında inceleyerek karar verebilirsiniz.

      Vlog kamerası almadan önce, internette seçtiğiniz cihazları kendi arasında karşılaştırarak farkları görebilir ve kamera teknolojisi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Taşınabilirlik 

      Bir vlog kamerası seçerken taşınabilirlik oldukça önemlidir. Seçiminiz aynı zamanda üretmeyi planladığınız vlog tarzına da bağlı olacaktır.

      Çalışmalarınız sadece bir stüdyoda olacaksa taşınabilirlik çokta önemli olmamasına rağmen, seyahat ederken veya açık havada çekim yapacağınız zaman oldukça önemli hale gelir.  Özellikle kamerayı tek başınıza kullanacaksanız seçeceğiniz kameranın hafif olması da oldukça önemlidir.

Çözünürlük

      Çözünürlük bir vlog kamerasında en önemli özelliklerin başında gelir. Minimum 1080p ile çalışan bir kamera seçilmelidir. Bu özellikli bir kameraya bazen full HD veya 1920×1080 de denir. Bu çözünürlüğe sahip kameralar standart bir HD televizyondaki görüntü netliğine sahiptir.

      Teknolojideki gelişmelerle 1080p kameralar yerini 4K HD çözünürlüklü kameralara bırakıyor. Yeni kameraların maliyeti eskilerine göre yüksek olmakla birlikte zamanla bütün kesimlere hitap edecek seviyelere geleceğini söyleyebiliriz.

      Vlog işine yeni başlıyorsanız 1080p kameralar harika bir başlangıç noktasıdır.

Aydınlatma

      Vlog kamerası seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir diğeri de kameranın farklı ışık kaynağında nasıl çalıştığıdır. İç mekan ve geçe kaydı yapılacaksa, düşük ışıkta kayıt için yüksek ISO ayarı yapılabilen bir model seçmekte yarar vardır.

      Kamera sensörüne ulaşan ışık miktarının hangi düzeyde algılanacağını ISO değeri kontrol ettiğinden, yüksek ISO ayarı yapılabilen bir cihaz tercih edilmelidir.

Lens ve Odak İhtiyacı

      Kamera alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da otomatik odaklamadır. Manuel odaklama zaman alıcı olduğundan kabus yaşatabilir. Çekim sırasında doğal olarak hareket edeceğinizden, görüntü odaklaması değiştiği için özellikle kendi başınıza çekim yapacaksanız, odaklamayı otomatik yapan cihaz seçmek uygun olacaktır.  Doğru Vlog Kamerası Nasıl Seçilir?

      Lens gereksinimi hangi kameranın sizin için gerekli olduğunu da etkiler. Daha küçük bas-çek türünde kameralar, hareket halindeki vlogger’lar için uygun fiyatlı ve kullanımı kolaydır. Diğer taraftan, görsel uyarıcıların olması gerekiyorsa, değiştirilebilir lensli DSLR bir cihaz seçilmesi daha uygun olacaktır.

Mikrofon

      Ses kalitesi, vlog’unuzun bir diğer ayrılmaz bileşenidir. Kayıt gereksiniminize uygun ek bir mikrofon kullanabilmeniz için ekipman entegrasyonuna izin veren bir kamera tercih etmeniz yararlı olacaktır.

Bütçe

      Vlog için birçok bütçe dostu kamera seçeneği olsa da, fiyatlandırma önemli bir rol oynar. Bütçeniz en iyi kameranın belirlenmesinde belirleyici faktör olacaktır.  İlk etapta komple bir vlog kamerası ile işe başlamak yerine, bir akıllı telefon ile başlayıp ilerledikçe ölçeği büyütmek yararlı olacaktır.

      Vlog için örnek bir kamera olarak bu cihazı inceleyebilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube Kanalım 

 

Cevap bırakın