Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelDoğru klimayı satın alma rehberi

  Doğru klimayı satın alma rehberi

  Yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar, dışarıda cayır cayır bir hava varken evimizin ve ofislerimizin serin ve yaşanabilir bir atmosfere kavuşmasını sağlıyor. Ancak klimayı seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Peki doğru klima nasıl seçilir?

  Klima satın alırken, bilinçli ve dikkatli olmak, çok önemli. Sadece kulaktan duyma bilgilerle klima almak, büyük pişmanlıklara neden olabilir. Soğutacağınız alanın boyutları, kullanım amacı gibi değişkenleri dikkate alarak, evinize veya işyerinize doğru bir iklimlendirme yapmalısınız.

  Klima nasıl seçilir?

  Klimaların, takılacakları odaya uygun olup olmadığını belirlemek için BTU ismi verilen bir ölçü kullanılıyor. İngilizce “British Thermal Unit” ifadelerinin baş harflerinden oluşan BTU, odanın ölçülerine göre hesaplanıyor.

  Bu hesap da aslında çok basit.

  BTU Değeri = (Odanın metrekaresi / 2.2 ) x 1000

  Yani örnek olarak, 20 metrekarelik bir salonu soğutmak için gerekli klimanın gücü yaklaşık olarak 9090 BTU olmalıdır.

  Ancak bu değerlere bir de bulunduğunuz, yaşadığınız bölgedeki güneş etkisine göre bir ekleme yapmalısınız. Ayrıca odada kaç kişinin bulunduğunu ve odadaki aydınlatma materyallerinin yaydığı ısıyı da da hesaba katarsanız, çok daha sağlıklı bir soğutma değeri ortaya çıkar.

  Bu da şöyle hesaplanır.

  Yaşadığınız bölgeye göre, eklenecek BTU değerleri:
  Akdeniz: 445
  Doğu Anadolu: 308
  Ege: 423
  Güneydoğu Anadolu: 462
  İç Anadolu: 346
  Karadeniz: 385
  Marmara: 385
  Odadaki kişi başına eklenecek BTU değeri: 600 BTU

  Eğer odadaki aydınlatma gücü toplamdabüzerinde güç çekiyorsa, her bir W için 3.4 BTU ekleyeceğiz ancak modern evlerde bir odanın aydınlatması artık 100W değerini bile bulmuyor. Yine de işyeri gibi alanları soğutacakken aydınlatma değerine dikkat etmekte fayda var.

  Bu değerlere göre, İstanbul’da, 20 m2’lik bir salonun içinde 4 kişilik bir ailenin yaşadığını düşünürsek, gerekli olan soğutma gücü:

  [(20 / 2.2) x 1000 ] +385 + (4 x 600) = 11875 BTU

  Yani, 12 bin BTU değerine sahip bir klima ile bu salonu sağlıklı bir şekilde soğutabilirsiniz.

  Elektrik tüketimine de dikkat

  Klima alırken dikkat etmek isteyeceğiniz bir diğer kriter de, elektrik tüketimi olmalıdır. Elektrik faturasının ötesinde, çok tüketim yapan bir klima nedeniyle evinizin ve binanızın elektrik tesisatına ayrıca büyük bir yük binecektir. Bu da tüm evinizin elektrik tesisatını yenilemek zorunda kalmak gibi bir maliyet yaratabilir. Dolayısıyla, klima seçerken elektrik tüketimi en ekonomik, en etkin olan modelleri seçmenizde fayda var. Bu konuda da mağazalarımızdaki danışmanlarımızdan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN