Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunDOGED iddia ediyor, 2023'te oyundan 2,5 milyar dolar!..

  DOGED iddia ediyor, 2023’te oyundan 2,5 milyar dolar!..

  e7862fdd-a58c-4973-a393-9e60d7825c95Güzel bir İstanbul akşamında, Boğaz’ın muhteşem manzarasının karşısına kurulmuş pahalı ve sosyetik bir restoranda çalan lounge müzik eşliğinde konuşuyoruz. Konumuz “oyun”… Karşımızdaki genç adam, “80 milyar dolarlık bir pazar var, ancak bizim aldığımız pay çok az!” diyor ve devam ediyor: “Gerekli desteği alabilirsek, 2023’te ülkenin payını 2,5 milyar dolara çıkartabilir ve ekonomiye katkıda bulunabiliriz.” Ne konuşuyoruz?.. Oyun… Hani çoğumuzun çok üzerinde durmadığı, içi boş, pek de ciddiye alınmayan bir kavram. Oysa oyun onlar için ekmek parası, istihdam, hatta ülkenin dış ticaret açığına merhem olacak bir ilaç…

  9’u Ankara, 4’ü İstanbul ve biri de İzmir’den 14 şirket

  Onlar, DOGED… Yani Dijital Oyun Geliştiriciler Derneği… 14 üyeden oluşan bir dernek, Ağustos 2014’te kurulmuş, genişleyeceklerini, büyüyeceklerini düşünüyorlar. Alfabetik sırayla üye şirketler şöyle sıralanıyor: Alictus, Digitoy Games, Elite Game Studio, Gram Games, Infosfer, Kodobur, Panteon, ODTÜ-TEKNOKENT FuturMaker, Peak Games, Pixofun, Reo-Tek, Simsoft, Udogames ve Taleworlds… Şirketlerin 9’u Ankara, 4’ü İstanbul ve bir tanesi İzmir merkezlidir.

  Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda TaleWorlds’ün COO’su olan Ali Erkin, amaçlarını şöyle sıralıyor: Yerli bir oyun ekosistemi geliştirmek, Sektördekileri bir araya getirmek, Nitelikli insan gücü yetiştirmek, Kamu bilincini arttırmak, Uzmanlık alanları oluşturmak ve Standardizasyonu sağlamak…

  İstihdama çözüm biziz

  Özellikle nitelikli insan gücü yetiştirmek konusunda üniversite aşamasında çalışmalara başlanılması gerektiğine inanıyor DOGED üyeleri. Özellikle ODTÜ ile yakın ilişkiler içinde oldukları için, burada bazı sonuçlara ulaşmışlar. Müfredatta yapılacak bir iki küçük değişiklikle bu geçişin çok daha kolay olacağını, üniversite mezunu bilgisayar mühendislerini işsiz görmek istemediklerini söylüyorlar. Erkin, “Bugün hemen 1000-1500 kişi olsa istihdam edebilecek durumdayız. Çok ihtiyacımız var…” diyor. Öte yandan DOGED’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Panteon’un CEO’su Ufuk Şahin de, çalışanlara önemli kariyer fırsatları sunduklarını söylüyor. Ankara’da ücret ortalamasının 3-4 bin TL olduğunu, İstanbul’da ise yüzde 30 farklılık gösterdiğini belirten Şahin, istihdam konusuna çözüm getireceklerine inanıyor.

  Aslında kendi web sitelerinde, yani www.doged.org ‘da çok güzel bir geliştirici portali oluşturmuşlar. Buraya gelen geliştiriciler, kendi profillerini oluşturarak, tanıtımlarını yapıyorlar, yetenekleriyle ilgili bilgi veriyorlar ve potansiyel işlerden birini kapabiliyorlar. Özellikle daha öğrencilik aşamasında olan ve oyun dünyasında kariyer yapmak isteyenler, buradaki imkanlardan yararlanıyorlar.

  Gelirlerin yüzde 98’i ihracattan…

  DOGED’in 14 üyesi gelirlerinin neredeyse yüzde 98’ini ihracattan elde ediyor. Ali Erkin, “14 üyemizin gelirlerinin toplamı, 200 milyon dolar yapıyor ve bu gelirin yüzde 98’den fazlası yurydşı satışlarından kaynaklanıyor.” diyor. Erkin’in yöneticisi olduğu TaleWorlds’ün ürettiği “Mount and Blade” adlı oyun, bütün zamanların en iyi 100 oyunundan biri olarak seçilmiş. Şu anda yeni versiyonun hazırlıkları sürdürülüyor. ODTÜ’deki Teknopark içinde komşuları olan, dernek Başkan Yardımcısı Ufuk Şahin, “Yeni oyunla ilgili daha bir kare grafik bile görmedim” diyor. Anlaşılan iş rekabete geldiğinde, koşullar çok çetin…

  DOGED, kamu ile ilişkilerini yakınlaştırarak, insanlardaki “oyun” algısını değiştirmek ve bu pazarda kazanılabilecek rakamları göstermek istiyor. Bu nedenle yazılım konusundaki fonlardan yararlanmak üzere meslek birlikleri ve bakanlıklar bünyesinde çalışmalar yapıyorlar. “Angry Birds” adlı oyunlarıyla önemli bir başarıya imza atan Finlandiyalı şirket ROVIO’nun hükümetten özel yardım aldığına, teşviklerle desteklendiğine dikkat çekiyorlar ve hükümetimizden de bu tür teşvikler, destekler bekliyorlar.

  Özellikle mobil dünyada oyunlar hızla gelişiyor. Hemen herkesin akıllı telefonunda en az bir oyun yüklenmiş durumda. İyi bir oyun, çok tutulduğunda milyonlarca dolarlık gelir sağlayabiliyor. Bu nedenle, oyun kavramını ciddiye almak, DOGED gibi STK’ları desteklemek yerinde bir yaklaşım olacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN