Doğalgaz Faturamı Alacağım Hangi Önlemlerle Düşürebilirim?

0

Gelen son zamlarla birlikte özellikle kışın en soğuk günlerinde yüksek rakamlarda gelen doğalgaz faturasını nasıl düşürülebileceğini anlatmaya çalışacağım. Sadece bazı önlemler alarak ve tercihlere dikkat ederek doğal gaz faturasında hissedilir bir düşüş sağlanabilir. Aşağıda doğal gaz faturasını düşürmenin yollarını ayrıntılarıyla anlatacağım.

Doğalgaz Faturamı Nasıl Düşüreceğim? 

1- Kombi seçimi 

İlk yapmanız gereken güvenilir ve servis ağı geniş bir markadan kombi satın almak olmalıdır. Önerim yoğuşmalı kombi olacaktır. Çünkü diğer kombilere göre daha az yakarlar ve faturanızda %25’e kadar tasarruf sağlanabilir. Yoğuşmalı kombiler kendi bacasından çıkan gazı kendi içinde tekrar yakarak çalışırlar. Fakat her istediğiniz yere yoğuşmalı kombi yerleştirilemez. Yoğuşmalı kombiyi eğer mutfağa takacaksanız bulaşık makinesinin su giderine, balkona koyacaksanız da balkonun su giderine kombinin yoğuşma suyunu vermelisiniz. Bunu yapamayacaksanız normal hermetik kombi alabilirsiniz.

2. Evin Büyüklüğüne Göre Seçin

Eğer eviniz 80 m2 ile 140 m2 arasında bir büyüklüğe sahipse ise 20.000 k.Cal/h bir kombi almalısınız. Evinizin büyüklüğü 140 – 200 m2 arasında ise 24.000 veya 26.000 binlik bir kombi almalısınız. Eviniz 200 m2 üzerinde bir büyüklükteyse de 26.000 k.Cal/h üzeri bir kombi tercih edilebilir.

3- Montaj İçin Sertifikalı Uzman

Kombinin tesisatının kurulumunu mutlaka sertifikalı bir uzman kişiye veya firmaya yaptırın.

4. Kışın Antifriz Kullanın

Kombiniz balkonda bulunuyorsa öncelikle iyi bir yalıtım yapılmalı ve kışın sistemde antifriz kullanılmalıdır.

5- Her Yıl Düzenli Bakım

Kullanılan kombilerin senede bir kez bakımının yapılması cihazı uzun ömürlü kullanmaya yardımcı olurken verimli kullanmaya da olanak sağlıyor.

6- Radyatör Temizliği

Eğer evinizdeki radyatörleri düzenli olarak 2 yılda bir sertifikalı bir tesisatçıya temizletir ve suyunu da boşalttırırsanız daha verimli kullanabilirsiniz.

7- Radyatörlerin Önüne Eşya Koymayın

Radyatörlerinizin önünü perde, mobilya veya eşyalarla kesinlikle kapatmayın. Böylece elde ettiğiniz ısıdan en yüksek verimi alabilirsiniz.

8- Bir Derece Sıcaklığı Azaltın

Evinizde konfor sıcaklığının bir derece azaltılması ortalamada yüzde 6-7 tasarruf sağlayacaktır.

9- İçeriye Giren Soğuğu Engelleyin

Evinizdeki pencere camlarına film uygulayarak hatta ilave olarak da panjur taktırarak içeriği soğuk hava girmesinin önüne geçebilirsiniz.

10- Doğalgaz Tasarrufu İçin Kombiyi Tamamen Kapatmayın

Evde olmadığınız zaman dilimlerinde kombinizi tamamen kapatmak yerine belirli düşük bir sıcaklıkta tutmak kullanacağınız yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

Kombileri uygun fiyata satın almak için: 

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/search.html?query=kombiler&searchProfile=onlineshop&channel=mmtrtr

 

Cevap bırakın