DJI Osmo Pocket iddialı geliyor!

0

Video içerik üretenlerin yeni kamerası DJI Osmo Pocket yeni bir rekabetin kapılarını açıyor.

Konu video üretmek dendiğinde akla ilk gelen cihazlar kameralardır. Son yıllarda rekabetin kızıştığı bu alanda ucuzundan pahalısına, aksiyon kamerasından 4K video kameralara kadar farklı seçenekler bulunuyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz yıllarda ünlü drone üreticisi DJI tarafından piyasaya sürülmüştü. Osmo ismiyle satışa sunulan bu kameralar özellikle YouTuber ya da Vlogger olarak bilinen kişilerin kullanımını hedefliyordu. Firmanın geçtiğimiz günlerde duyurdu ve ülkemizde de satışa sunulan bir diğer Osmo modeli olan DJI Osmo Pocket adından da anlaşılacağı üzere cebe sığacak boyutlarda Gimbal özelliği de bulunan 4K video kayıt edebilen bir kamera.

DJI Osmo Pocket iddialı geliyor!

Bugüne kadar alıştığımız formlardan farklı bir tasarıma sahip olan DJI Osmo Pocket, üst ucunda bir kamera olan bir nevi ince uzun dikdörtgen şeklinde bir ürün. Üst kısmında bulunan kamera Gimbal mekanizmasına sahip. Cihaz çok küçük olduğundan toplam ağırlığı 116 gram. Üzerinde bulunan 1/2.3 inç CMOS sensör bulunan kameranın görüş açısı 80 derece. Objektifin odak uzaklığı ise 26 mm ve diyafram açıklığı da f2.0.

Fotoğraf tarafından 12 Megapiksel çözünürlük sunan kamera, videoda ise 4K 60 fps’ye kadar çözünürlük sunuyor. Konu takip ve kullanıcısının yüzünü de takip özelliği bulunan kamerada 875 mAh LiPo pil bulunuyor. Bu pille 140 dakika Full HD video kayıt edilebiliyor. Üzerinde küçük de olsa bir ekran bulunan üründe kayıt edilen videolar buradan (biraz zor da olsa) izlenebiliyor.

Aksesuarları da var

Kamera ek olarak bazı aksesuarlara da sahip. Android ve iOS telefonlara bağlamak için dönüştürücü, harici mikrofon bağlantı, su geçirmez kılıf, Uzatma çubuğu, taşıma kutusu gibi aksesuarları da bulunuyor. Görüldüğü gibi bu aksesuarlarla cihazın özellikleri daha da gelişiyor.

Küçük olması, her yere taşınabilmesi, pratik ve hızlı kullanımı DJI Osmo Pocket modelini ciddi bir kamera haline getiriyor. Özellikle bu alanda önemli bir cihaz olan GoPro’ya rakip olan ürün, bu aksiyon kamerasının tahtini sallayabilecek mi bilinmez. Ancak Ocak ayında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen bir CES fuarında birçok katılımcının elinde bu cihazdan gördüğümü söyleyeyim. Pratiklik konusunda oldukça faydalı bir kamera olan DJI Osmo Pocket, GoPro’nun tahtını zorlayacak gibi görünüyor.

Dünyanın en küçük Gimbal özellikli kamerası olan DJI Osmo Pocket, özellikle titreşimsiz viedo kayıt etmek isteyenleri hedefliyor. Düğmesini açar açmaz hazır hale gelen cihazı kısa süreli de olsa kullanmış biri olarak sunduğu deneyimin üst düzey olduğunu söyleyebilirim. Özellikle daha profesyonel ses kaydı için harici mikrofon bağlantı aksesuarını kullanarak daha iyi sonuçlar alabileceğinizi belirteyim. Profesyonel kalitede işler için bu harici mikrofon bağlantısını almanızı öneririm.

DJI Osmo Pocket küçük ve kompakt gövdesi, gelişmiş özellikleri uygun bir fiyata sunması gibi özellikleriyle dikkat çeken bir video kamera. Video üreticilerinin mutlaka göz atması gereken bir ürün.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın