DJI Osmo Pocket Hakkında En Çok Merak Edilen 20 Soru

0

 

DJI Osmo Pocket, oldukça küçük ölçülerde üretilmiş, gimbal ve kameranın yeni bir teknoloji ile birleştirilmesinden oluşturulmuş işlevsel bir cihazdır. 116 gr ağırlığı ve 12 cm boyundaki ebatları ile sinematik 4K videolar çekilebildiği gibi saniyede 120 kare yavaş çekim de yapılabilmektedir. Bu yazımızda çok fazla gelişmiş özelliği olan DJI Osmo Pocket hakkında en çok merak edilen 20 soruya cevap vermeye çalışacağım.

DJI Osmo Pocket Hakkında 20 Soru

1- Osmo Pocket’ı Akıllı Telefonlarla Kullanabilmek İçin Hangi Uygulama Yüklenmelidir?

Sadece DJI Mimo uygulamasını kullanabilirsiniz.

2- Cihazı Nasıl Aktif (Kullanılabilir) Hale Getirebilirim?

DJI Mimo uygulamasını telefonunuza yükleyip kurduktan sonra DJI hesabı ile giriş yapmalısınız. İlk kullanım için Osmo Pocket’ı aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlem sadece DJI Mimo uygulaması ile yapılabiliyor.

3– Gimbal Ayarı (Kalibrasyon) Nasıl Yapılır?

Öncelikle cihazı kullanmadan önce gimbal’ı kalibre etmek gerekiyor. Bunu da dokunmatik ekran üzerindeki ayarlar kısmından Calibration” seçeneğinden yapabileceğiniz gibi DJI Mimo uygulamasının sol alt köşesindeki kısmından da yapabiliyoruz.

4– Hangi Video Formatlarını Destekliyor?

Osmo Pocket MOV / MP4 video formatlarını desteklemektedir.

5- Osmo Pocket’ın En Üst Video Çözünürlüğü Ne Kadardır?

Osmo Pocket ile 4K (3840×2160) çözünürlüklü videolar çekebilirsiniz.

6- Fotoğraf çekerken Kaç MP Çözünürlükte Çekim Yapılabilir?

Osmo Pocket’taki kamera ile 12 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilirsiniz.

7- Cihazda Dahili Mikrofon Bulunuyor mu?

Cihazda 2 adet gürültü azaltma özelliği olan dahili mikrofon bulunmaktadır.

8– Harici Mikrofon Nasıl Bağlayabilirim?

Cihaza harici mikrofonu bağlamak için mutlaka 3.5mm mikrofon adaptörü satın almanız gerekiyor. Bu adaptör oldukça pahalı ve kolay da bulunmuyor. Cihaz, diğer markaların 3.5mm adaptörleriyle de maalesef uyumlu değil.

9- Ne Kadar Süre Video Çekimi Yapabilirim?

4K çözünürlükte 30 FPS hızında, iki saate yakın çekim yapabiliyorsunuz.

10- Üzerindeki Minik Ekran Yeterli mi?

Kesinlikle yeterli değil. O yüzden cihazın yan tarafından cep telefonunuza bağlayarak cep telefonunuzun ekranını kamera ekranı olarak kullanabilirsiniz. Küçük ekran rahat görmek ve ayar yapmak için pek uygun değil fakat anlık çekimlerde ciddi bir kurtarıcı.

11- Cihazda Hangi Çekim Modları Bulunuyor?

Osmo Pocket, hızlı çekim ve panorama moduyla çekim yapabiliyor. Ayrıca nesne takibi ve yüz izleme de yapabiliyor.

12- Düşük Işıkta Video Çekim Kalitesi Nasıl?

Düşük ışıkta video çekimi yapıyorsanız çok başarılı videolar beklemeyin. Cihazın düşük ışık performansı çok tatmin edici değil. Ayrıca ışığın az olduğu ortamlarda odaklama ile ilgili de bazı sorunlar yaşamanız muhtemel.

13- Bataryası Ne Kadar Sürede Şarj olmaktadır?

Osmo Pocket’ın Bataryası 70 dakikada gibi bir sürede tamamen şarj olmaktadır.

14- Yüz Takibi Özelliğini Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?

Cihazın dokunmatik ekranından takip etmek istediğiniz yüze çift tıklayarak veya DJI Mimo uygulaması üzerinden telefon ekranından kareyi kişinin yüzüne yerleştirerek kullanabilirsiniz.

15- Suda Kullanabilir miyim?

Cihaz kesinlikle suya dayanıklı bir ürün değil o yüzden su altında veya nemli yerlerde çekim yapacaksanız uygun bir seçim yapmamış olursunuz. Ayrıca su altı aksesuarını bulmak hem zor hem de pahalı.

16- Cihaza Nasıl Bir Hafıza Kartı Takmalıyım?

Mutlaka veri yazma hızı çok yüksek ve kaliteli bir hafıza kartı almanızı öneririm. 64 GB veya 128 GB kapasiteye sahip iyi bir hafıza kartına mutlaka yatırım yapın.

17- DJI Osmo Pocket’ı Kimler Kullanmalı?

DJI Osmo Pocket hakkında rahatlıkla söyleyebilirim ki, YouTube Kanalı olanlar, Bloggerlar ve kaliteli video içerik üretmek isteyen herkes bu kamerayı almayı düşünebilir. Üstündeki birleşik gimbal’ı ile çok profesyonel, titremesiz ve sinematik videolar çekebilirsiniz.

18- Kamerada Ön Taraf Görüntüsü İle Selfie Modu Arasında Nasıl Geçiş Sağlanıyor?

Bunu yapabilmek için ya cihazın güç düğmesine 3 kere basıp ön taraf görüntüsü ve Selfie modları arasında geçiş yapabilir ya da kameranın dokunmatik ekranını yukarı kaydırarak Recenter veya Selfie modunu seçebilirsiniz En kolayı çekim yaparken 3 defa güç düğmesine basmak.

19- Osmo Pocket Ne Uzunlukta Bir Batarya Ömrüne Sahiptir?

Osmo Pocket’ın bataryası, 1080p 30fps video çekimlerinde 140 dakikalık performans göstermektedir. Fakat batarya değiştirilememektedir.

20- Cihazın Mutlaka Alınması Gereken Aksesuarları Var mı?

Önerebileceğim 3 ayrı aksesuar var. Birincisi cep telefonu ile yapılan bağlantıyı daha sağlıklı ve güvenli tutmak için kullanılan Ulanzi Op-1 bağlantı aparatı. İkincisi cihazın altına geçen ve tripod’ların üzerine vidalanmasını sağlayan aparat. Ve üçüncüsü ise 3mm ses mikrofon bağlantı adaptörü.

DJI Osmo Pocket’ı MediaMarkt mağalarında görebilir, deneyimli personelinden bilgi alabilir ve uygun şartlarda satın alabilirsiniz.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_djı-osmo-pocket-aksiyon-kamera-1187443.html

 

Cevap bırakın