Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatacak 3 ipucu

Bu önerilerle dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatın

0

Son yıllarda pil teknolojilerindeki ve işlemciler gibi bilgisayar bileşenlerindeki gelişmeler sayesinde artık dizüstü bilgisayarların pilde kullanım süreleri büyük oranda arttı. Ancak pil performansının gün geçtikçe azalması hala büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Bazı noktalara dikkat ederek performansını azalmasını bir şekilde daha uzun bir süreye yaymak mümkün. İşte pil performansını mümkün olduğunca korumanızı sağlayacak çeşitli ipuçlarını sizler için hazırladık.

Şarj döngülerini azaltarak pilinizin ömrünü uzatın

İster dizüstü bilgisayar olsun ister cep telefonu ister tablet, tüm pillerin belirli sayıda tam şarj döngüsü bulunur. Pilin tamamen bitmesiyle tamamen doldurulması tam döngü olarak adlandırılır. Dizüstü bilgisayarınızın pili yarım doluyken şarja taktığınızda tam olarak dolması yarım döngüdür. Her yaptığınız şarjda kısacası pilin ömrü biraz daha azalır. Pil ne kadar az boşalırsa o kadar kullanım ömrü uzar. Diğer taraftan pilinizin tamamen boşalmasını beklemeden dizüstü bilgisayarınızı şarja takmanız pil ömrünü uzatır. Bu yüzden bilgisayarınızın ayarlarından pil belirli bir yüzdeye geldiğinde (örneğin yüzde 20) cihazınızın uyku moduna geçmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız pil tasarrufu özelliğini açabilirsiniz. Bu sayede piliniz yüzde 20 doluluğa ulaştığında Windows arka planda çalışan uygulamaları engeller, ekran parlaklığını azaltır ve diğer gerekli önlemleri alır. Bu sayede hızlı bir şekilde bilgisayarınızı şarja takabilirsiniz.

notebook şarjı

Yeni Lithium-Ion piller daha akıllı

Eskiden NiMH pillerin olduğu dönemde piller tam kapasiteleri ile ilgili sıkıntılar çıkardı. Bu yüzden kapasite hızlı bir şekilde her geçen gün azalırdı. Bunun için NiMH pilleri birkaç defa tamamen boşaltıp tam şarj edilmesi önerilirdi. Ancak yeni Lithium-Ion pillerde böyle bir durum yok. Yani pilinizi tamamen boşaltıp tam doldurma işlemini yapmanıza hiç gerek yok. Aksine şarj düzeyinin yüzde 20’nin altına düşmemesine dikkat etmenizde büyük fayda var. Bilgisayarınızı bir süre kullanmayacaksanız yüzde 50’lik bir doluluk oranıyla kenara kaldırabilirsiniz. Kısacası Lithium-Ion pillerde en çok dikkat edilmesi gereken konu doluluk oranını yüzde 20’nin altına düşürmemek.

Aşırı sıcaktan kaçının

Lithium-Ion pillerin daha akıllı olduğunu söyledik ama sıcakla aralarının pek iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Bu yüzden plajlar gibi aşırı sıcakta kullanırken pilin aşırı ısındığını fark ederseniz biraz ara verin ve daha serin bir yere geçin. Yine aynı şekilde oyun oynarken, yüksek performanslı bir iş yaparken pil çok ısınırsa aynı şeyi yapın. Bu pilinizin ömrünü uzatacaktır. Yine aynı şekilde dizüstü bilgisayarınızı yazın tam güneşin altına gelecek şekilde açıkta koltuğun üzerinde unutmayın. Bu size çok sıkıntılı bir durum yaşatabilir. Aynı şey cep telefonunuz için de geçerli telefonunuzu ön camın altında unutmayın.

Cevap bırakın