Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

0

Dizüstü bilgisayar ile kullanmak için en iyi Linux dağıtımları nedir merak ediyorsanız, size bilgilendirici bir liste hazırladım. Linux tabanlı dağıtımların çoğunlukla sunuculara ve üst düzey bulut aygıtlarına uygun olduğu şehir efsanesine inanmıyorsanız, doğru yapıyorsunuz. Bir grafik tabanlı kullanıcı arayüzü (GUI) olmadan önce, belki bu söylem geçerliydi, ancak son 20 yıldan uzun süredir Linux dağıtımları gelişmiş grafik arayüzleriyle kullanıcılara pratik, hızlı ve özelleştirilebilir bir kullanım imkanı veriyor. Her ne kadar 2000’lerin başında Windows kadar gelişmiş bir arayüzü olmamasına ve sürücü sorunları ya da yazılım uyumlulukları için biraz ayar yapmayla başlayan orta seviye teknik bilgiye ihtiyaç olsa da, bu durum son dönemde büyük ölçüde değişti. Artık bir Linux dağıtımı kurmak ve kullanmak neredeyse sıfır teknik bilgiye sahip kişiler için bile mümkün!

Dolayısıyla günümüzde Linux dizüstü bilgisayarınızda günlük işletim sisteminiz olarak çalıştırılmak için mükemmeldir. Hatta Linux dağıtımlarının donanım kullanımını optimize ettikleri ve hatta eski dizüstü bilgisayarlarda çalışabildikleri için dizüstü bilgisayarlar için daha iyi bir seçim olduğunu söylemek bile mümkün.

Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

Kendiniz için en iyi Linux dağıtımını seçebilmeniz için dizüstü bilgisayarlar için en uygun olan bazı dağıtımlara yakından bakalım.

Ubuntu Linux

Ubuntu, aktif bir topluluğa ve sağlam bir destek ortamına sahip çok yönlü Linux dağıtımlarından biridir. Özellikle mevcutta bulunan çok sayıda yardımcı yazılım sebebiyle, yeni başlayanlar ve orta düzey kullanıcılar arasında favoridir. Ubuntu varsayılan olarak masaüstü ortamı olarak Unity’yi kullanır, ancak Lubuntu tercih ederseniz LXDE/LXQT, Xubuntu ile XFCE, Kubuntu ile de KDE Plazma gibi farklı masaüstü ortamları kullanabilirsiniz. Elbette bunları kendiniz de kurabilirsiniz ancak bunun için teknik bilginiz olması gerektiğini unutmayın.

Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları
Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

Ubuntu sistem gereksinimleri

2 GHz çift çekirdekli işlemci
4 GB RAM
25 GB depolama alanı (veya USB çubuğu, hafıza kartı veya harici sürücü, ayrıca alternatif bir yaklaşım için LiveCD’yi deneyebilirsiniz)

Xubuntu sistem gereksinimleri

1.5 GHz çift çekirdekli işlemci
En az 512 MB RAM
8 GB depolama alanı

Lubuntu sistem gereksinimleri

Bir Pentium II, Celeron veya eşdeğeri işlemci
128 MB RAM
8 GB depolama alanı

Kubuntu sistem gereksinimleri

1 GHz işlemci
512 MB RAM
8 GB depolama alanı

Pop!_OS

Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları
Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

Dizüstü bilgisayarlar için en iyi Linux dağıtımları söz konusu olduğunda, System 76 tarafından dizüstüler için özel geliştirilen ve Ubuntu’yu temel alan Pop!_OS’u da incelemekte fayda var. Bu Linux dağıtımı ile aşağıdaki özelliklerden faydalanabilirsiniz:

  • Otomatik döşemeler
  • Ayrı çalışma alanları
  • Pencere istifleme

Pop!_OS ayrıca programcılar ve mühendisler için en iyi dağıtımlardan biridir. Geliştirme ve kodlamayı kolaylaştırmak için birçok araçla önceden paketlenmiş olarak gelir. GNOME Masaüstü Ortamı ile birlikte gelir ve iki yerleşik temaya sahiptir: Açık ve Karanlık. Ayrıca LTS sürümü de mevcuttur.

Pop!_OS sistem gereksinimleri

64-bit x86 işlemci
2 GB RAM
20 GB depolama alanı

Linux Mint

Yakın zamanda Windows’tan geçiş yapan biriyseniz ve yeni başlayanlara uygun bir Linux dağıtımı arıyorsanız, Linux Mint size uygun olacaktır. Görünüşte Windows’a benzeyen, oldukça hafif bir Linux dağıtımıdır.

Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları
Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

Ayrıca multimedya desteği ve timeshift (sistem geri yükleme) gibi birçok zengin özellikli uygulama ile birlikte gelir. Üç ana masaüstü ortamı sunar:

  • Cinnamon
  • MATE
  • XFCE

Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Linux Mint’i öne çıkaran özelliklerinden birisi de Warpinator uygulamasıdır. Giver tabanlı bu araç ile yerel bir ağ üzerinden diğer kullanıcılarla kolayca dosya paylaşabilirsiniz.. Linux Mint’in Debian tabanlı bir sürümü olan Linux Mint Debian Edition (LMDE) de Debian tabanlı sistemleri sevenlere hitap etmektedir.

Linux Mint sistem gereksinimleri

512 MB RAM
5 GB depolama alanı

Elementary OS

Elementary OS muhtemelen, kendisine has Pantheon Masaüstü Ortamının Mac OS benzerliği sebebiyle, Mac’ten geçiş yapanlar için ideal bir çözüm sunar. Ubuntu tabanlı sistem, eski modellerin gerektirdiği bazı sürücüler de dahil olmak üzere dizüstü bilgisayarlar için gerekli olan birçok farklı sürücüyle birlikte gelir. Bu sebeple dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları arasında dikkat çeker.

Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları
Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

Tarayıcı ve e-posta istemcisi gibi temel paketler ön yüklü gelir, genel olarak çok hafif bir dağıtımdır, yani fazla sistem kaynağı yemez. Ayrıca , uygulama mağazasından çok çeşitli uygulamalar kurarak sistemin işlevlerini genişletebilirsiniz.

Elementary OS sistem gereksinimleri

Intel i3 veya eşdeğeri çift çekirdekli 64 bit işlemci
4 GB RAM
15 GB depolama

OpenSUSE

Teknik bilgisi yüksek uzman bir kullanıcıysanız, dizüstü bilgisayarınız için en uygun Linux dağıtımı OpenSUSE olabilir. Minimum kurulum yaptıktan sonra konfigürasyon yapmanız gerekir ve OBS (Open Build Service), openQA ve Kiwi gibi birçok özel araçla birlikte gelir. Öncelikli olarak teknoloji uzmanları için tasarlanmış olmasına karşın, son derece kapsamlı bir sistem yapılandırma ve kurulum aracı olan YaST sayesinde, terminalle çalışmayı tercih etmeyen kullanıcılara da hitap etmektedir.

Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları
Dizüstü bilgisayar için en iyi Linux dağıtımları

OpenSUSE yeni cihazlar için olduğu kadar eski dizüstü bilgisayarlar için de çok sayıda sürücü ile önceden paketlenmiş gelir. Bu listedeki diğer dağıtımlardan farklı olarak, yalnızca aşağıdaki iki sürüm ile gelir:

  • Tumbleweed
  • Leap

OpenSUSE sistem gereksinimleri

Pentium 4 1,6 GHz veya AMD eşdeğeri işlemci
1 GB RAM
3 GB depolama alanı

Cevap bırakın