Diyabet hastaları için kan şekerini ölçebilen yama geliştirildi

0

 

Japon bilim insanları kandaki glukoz düzeyini ölçebilen yama geliştirdi. İşte detaylar…

Japonlar sağlık alanında yeni bir buluşa daha imza attı. Bu kez de diyabet hastalarına yönelik olan ‘mikro iğnelerden oluşan yamalar’ şeklinde inovatif bir çözüm geliştirildi. University of Tokyo araştırmacıları tarafından diyabet hastaları için büyük kolaylık sağlayabilecek bir ürün geliştirildi. Mikro iğnelerden oluşan yamalar sayesinde diyabet hastaları (şeker hastalığı olarak da bilinir) mevcut yöntemlere oranla çok daha kolay bir biçimde kandaki glukoz düzeylerini tespit edebilir.

Yama nasıl uygulanıyor?

Biyolojik olarak bozulabilen polimerden oluşan küçük mikro iğneler ve altına kaplanan kağıt tabakadan oluşan yamalar sayesinde kandaki glukoz seviyesi güvenle ölçülebiliyor. Derinin dış kısmına uygulanan yama acısız bir şekilde vücuda penetre oluyor. Böylelikle interstisyel sıvı iğnelerin içine doluyor ve alttaki kağıt tabakaya ulaşarak sıvının incelenebilmesi sağlanıyor. Kağıt kaplamada glukozu tespit edebilen sensitif başka bir kağıt tabaka bulunuyor.

Yeni yama, öncelikle glukoz içeren agaroz jel üzerinde test edildi. Yapılan çalışma sonucu elde edilen sonuçlarda yeni yama sıvıyı başarılı bir şekilde kağıda çekerek glukoz kağıdının renk değiştirmesini ve seviyesinin tespit edilmesini sağladığı görüldü. Geliştirilen mikro iğneli yama sayesinde diyabet hastalarının rutin olarak yaptıkları işlemler çok daha kolay ve hızda şekilde gerçekleşebilir.

Cevap bırakın