Dior marka akıllı gözlük çerçevesi ile tanışın

0

christian-dior-glasses-main

1946 yılında kurulmuş Fransa merkezli giyim ve kozmetik markası Dior, ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-8 Ocak 2017 tarihleri arasında düzenlenen teknoloji fuarı CES 2017’de yeni akıllı gözlüklerini duyurdu. Şirketin tüketici elektroniği pazarına göz kırpttığı yeni aygıt, temelde klasik görünümlü bir gözlük çerçevesi şeklinde, ancak arka planda çeşitli sensörler ve akıllı telefon uyumluluğu söz konusu.

İtalyan merkezki Safilo Group tarafından üretildiği belirtilen Dior marka akıllı gözlük çerçevelerinde öne çıkan özellik ruh hali. Bu aygıt sosyal medya etkileşimi, vb için bir ekran ya da görüntü kaydı için kamera gibi bileşenlere sahip değil, kulağın arkasına ve burnun üzerine temas eden gözlük çerçevesi kısımlarında konumlandırılmış sensörlerle beyin dalgalarını tespit ediyor. Ölçümlenen beyin dalgalarından yola çıkılarak zihnin durumu tespit ediliyor. Daha sonrasında mobil uygulama üzerinden bulgular aktarılıyor, örneğin meditasyon ya da çalışmaya ara verilmesi gereken zamanlar görülebiliyor.

Dior’un teknoloji alanındaki hamlesinin devamının geleceği de netleşmiş durumda. Şirketin sözcüleri, geliştirilen ürünün sadece bir başlangıç olduğunu ifade ettiler. Dior marka akıllı gözlük çerçeveleri için fiyat bilgisi paylaşılmazken satışların önümüzdeki ilkbahar aylarında, muhtemelen Nisan sonuna kadar başlayacağı kaydedildi.

CES 2017’de Dior’un yanı sıra birçok başka giyim üreticisinin de teknolojik cihazlar tanıttığına tanıklık edildi. Teknoloji önümüzdeki süreçte giyim tarzlarıyla çok daha sıkı bağlar kuracağa benziyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

NOT: Görsel temsilidir. 

Cevap bırakın