Dikey fare kullanımı. Kişisel deneyim içerir!

0

Dikey fare özellikle uzun süre bilgisayar kullananların daha sağlıklı bir deneyime erişmesine katkıda bulunuyor.

Dikey fare ile tanışmam 1 yıl öncesine dayanıyor. Logitech’in Lift adını verdiği bu fare aslında standart bir farenin üst yüzeyinin yaklaşık 90 derece duran sürümügibi düşünülebilir. Tabi diğer yan yüzeyde tasarıma bağlı olarak benzer bir açı yapıyor.

Bu marka ve model dışında da farklı markaların benzer ürünleri var. Aslında hepsinin mantığında zemine paralel duran fare gövdesinin elimizin doğal tutuş şekline göre tasarlanması yatıyor. Bu sayede ergonomi sağlanmış oluyor ve karpel tunel gibi bilekte ortaya çıkabilecek hastalıkların da önüne geçilmeye çalışılıyor.

Dikey fare

Dikey fare kullanımı. Kişisel deneyim içerir!

Fareyi ilk kullanmaya başladığım gün bana çok garip gelmişti. Hatta arada bilgisayarımı kullanan eşime hala garip geliyor bu fare. Alışmak çok uzun sürmüyor ve birkaç saat içinde sanki uzun yıllardır bu tarz bir fare kullanıyormuş rahatlığına kavuşuyorsunuz.

Ergonomi dışında bu farenin diğer modellerden bir farkı yok. Sağ ve sol tıklama tuşları ile yukarı aşağı hareket tuşu ve yan yüzdeki fonksiyon tuşları da benzer işlevler sunuyor. Yani kullanım anlamında bir fark yok. Fark sadece tutuşta ve ergonomide. Bu tutuş tarzına da hızlı bir şekilde alışıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz.

Yine de size önerim bu tarz bir fareniz var diye saatler boyunca bilgisayar karşısında vakit geçirmeyin. Düzenli aralıkla mola vermeyi unutmayın ve bileğinizdeki olası rahatsızlıklar için doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Bu tarz dikey fare kullanımı bir mucize değil. Sadece belli açılardan daha ergonomik bir kullanım sunuyor. Bu fareyi bu tarz rahatsızlıkları engellemek için tedbir amaçlı kullanabilirsiniz. Merak edenler için söyleyeyim: Dikey fareye geçtikten sonra normal fareleri de arada kullanıyorum. Dikeye geçtiğim için normal fareyi unutma ya da zorlanma gibi bir durum da olmuyor. Her ikisi arasında hızlı geçişler yapabiliyorum. Dikey fare biraz büyük olduğu için evdeki masaüstü bilgisayarımda kullanıyorken normal fareleri ise dizüstü bilgisayarımda ev dışındaki ortamlarda kullanıyorum.

MediaMarkt mağazalarında ve internet sitesinde bu tarz dikey fare örneklerini bulabilirsiniz.

Anlatması benden araştırıp denemesi sizden.

 

 

 

Cevap bırakın