Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürDijitalci Amazon’un ilk fiziksel kitabevi açıldı

  Dijitalci Amazon’un ilk fiziksel kitabevi açıldı

   

  amazon

  Amazon, e-kitap ya da dijital kitapların fenomen markaları arasında yer alıyor. E-kitap okuyucuları ve bu alanda sunduğu sayısız dijital doneyle özellikle ABD’de sektörün ateşleyici güçleri arasında olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte tablet ve akıllı telefonundan kitap okumak yerine sayfaları çevirmek, kitaplarla dolu rafların arasında gezinmek gibi geleneklerin çok yaygın bir şekilde devam ettiğini bir gerçek. Kitapların kokusu diye bir tanımlama, kitapevlerinin adeta çekici oda parfümleri.

  Hangisi olursa olsun kitap okumak büyük önem taşıyor. Amazon şirketinin bu alanda uzun yıllardır devam eden dijital satışlarından sonra ilk fiziksel mağazası ise tam da bu noktada önem taşıyor. Yanlış okumadınız, dijitalci Amazon, ilk kez fiziksel bir kitabevi açtı. Şirket, konunun köklerine inmiş gibi görünüyor…

  amazon

  ABD’nin Washington eyaletindeki NBA takımıyla da ünlü Seatle şehrinde açılan kitabevi, diğerlerinden farklı olarak eğilimlerin tespit edilmesi gibi amaçlar için de fonksiyon sunacak. Okular Amazon’da hangi tür kitaplara, hangi yazarlara ilgi gösteriyor gibi veriler ışığında kitaplar ‘yıldız’ sistemi ile sunulacak. Özetle mağazada, dijitaldeki eğilimlere göre kitap tavsiyeleri söz konusu ve yapı, bu yönüyle geleneksel kitapçılardan bir nebze de olsa ayrılacak.

  amazon

  Öte yandan satılan kitapların fiyatları Amazon’un web sitesindeki fiyatlarla aynı. Bu noktada bir tutarsızlığın olmaması olumlu karşılanırken şirketin bazı teknoloji ürünleri de söz konusu mağazadan satın alınabilecek. Teknoloji devinin New York şehrinde küçük bir satış noktası daha vardı, ancak Seatle’daki ‘kitabevi’ yapısına sahip ilk alışveriş noktası durumunda. Sonraki dönemde yenilerinin açılması da bekleniyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Okuma Önerisi: E-kitap pazarında son durum

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN