Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürDijital verilerinizi kaybetmek kabusunuz olmasın

  Dijital verilerinizi kaybetmek kabusunuz olmasın

  2016_ocak_03

  Teknolojik yeniliklerin en hızlı, internet kullanımının en yoğun yaşandığı bir çağdayız. Akıllı telefon, notebook, tablet ve dijital fotoğraf makinesi kullanımı her geçen gün artıyor ve bizler bu cihazlarla  sürekli olarak dijital veri üretiyoruz. Çektiğimiz fotoğraf ve videolar, gönderdiğimiz ve aldığımız e-postalar, ticari kayıtlarımız, evraklarımız, ses ve müzik dosyalarımız rutin olarak yükselen bir ivme ile artıyor. Gittikçe artan ve yedeklemek için büyük yedekleme alanları isteyen dijital verilerimizi yönetmek ve kaybetmemek önemli bir uğraşı haline geliyor.

  İster çalışan, ister çalışmayan veya öğrenci olsun herkes kendine göre bilgisayarını veya cep telefonunu kullanarak dijital veri üretiyor. Kimimiz videolara meraklıyken kimimiz için çekilen fotoğraflar çok önemli olabiliyor. İş adamları veya çalışanlar için ise e-postaları, dökümanları ve tabii ki notebook’ları çok önemli. Sahip oldukları bu cihazlar bozulduğunda veya çalındığında bazen sahip olunan tüm dijital verilere de veda etmek gerekebiliyor.

  Peki bizler bu verileri korumak için acaba yeterince önlem alıyor muyuz? Şu anda cep telefonunuzdaki dijital verilerinizin sağlam bir kopyası var mı? Dijital verilerinizi kaybetmek kabusunuz olmasın istiyorsanız mutlaka bir yedekleme planınızın olması gerekiyor. Diğer bir deyişle kullandığınız cihazların kullanılamaz hale gelmesi veya çalınması durumunda onların içinde bulunan dijital verilerin güvenli bir biçimde yedek olarak alınması gerekiyor

  Neler Yapılabilir?

  Rutin Yedekleme Yapın : Dijital Verilerinizi rutin olarak yedeklemek hem kayıp yaşamamak hem de bir felaket senaryosu halinde en az kayıpla kurtulmak için çok önemlidir. Bu yedekleme işlemini otomatik olarak yapacak profesyonel yazılımlar kullanmanız size hem kolaylık hem de hız sağlayacaktır. Bu işin en kolayı tüm sisteminizin toplu halde yedeğini almanız olacaktır. Bu seçim tercih edildiğinde her seferinde tüm bilgiler tekrar yedeklenir. Fakat profesyonel bir yedekleme yazılımı kullanıyorsanız her seferinde tüm verilerin yedeğinin alınması yerine en son yedek yapılan zaman ile şimdiki zaman arasındaki farklı bilgiler yedeklenerek daha iyi bir çözüm sağlanmış olur.

  Farklı 2 Yerde Yedekleme Uygundur : Kendinizi daha rahat ve güvende hissetmeniz için yedeklerinizi mutlaka birden fazla yerde tutmanız olacaktır. Eğer verilerinizin fiziksel olarak bir yedeğini alıyorsanız diğer yedek alma işini bir bulut servisine yükleyebilirsiniz. Artık bulut servislerinin oldukça güvenli olduğunu ve buluta yedekleme yaparken verilerinizin şifrelendiğini yani güvenli olduğunu unutmayın.

  Disk imaj teknolojisi Kullanan Çözümler Daha Avantajlı : Yedek alırken disk imaj teknolojisini kullanan uygulamaların daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. Eğer kullandığını uygulama dosya-tabanlı bir yedekleme yapıyorsa bir  ihtiyaç halinde sistem ayarlarınıza dönmeniz mümkün olmayabilir. Ama bir sistem imaj yedeğiniz varsa tekrar geri yükleyerek aynı çalışma koşullarına yedeğinizden çok kısa sürede geri dönebilirsiniz.

  Yedeklerinizi Ara Sıra Geri Yüklüyormuş Gibi Test Edin:  Her zaman için veri kaybı durumuna hazırlıklı olmalı ve daha önceden alınmış olan yedekler belli zaman aralıklarında bir nevi tatbikat yapıyormuş gibi geri yüklenerek kontrol edilmelidir. Böylece yedeklerinizin düzgün olarak çalışıp çalışmadığını görebileceğimiz gibi olası bir felaket senaryosunda da ne yapacağımızı bilmemiz ve tecrübeli olmamız için önemlidir.

  Cihazınıza Yeni Bir Yazılımı Yüklemeden Önce Mutlaka Yedek Alın:  Bu davranış modeli sizin altın kuralınız olsun. Cihazınıza yeni bir yazılım veya işletim sisteminize güncelleme yüklemeden önce mutlak bir yedeğini alın ki, olası kötü senaryolar sizi etkilemesin.

  Her zaman için en kötü senaryo aklınızda olsun. Verilerinizin kaybolduğunda yaşayacağınız üzüntüyü gözünüzün önüne getirin ve ertelemeden yukarıda belirtilen maddelere uygun hareket ederek kendi planınızı oluşturun. Önerimiz her zaman için profesyonel çözümler kullanmanızdan yana olacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN