Dijital ve fizikseli birleştiren QR kod giysi ile tanışın

0

Julie Helles Eriksen’in QR kod giysisi son dönemin dikkat çeken teknoloji odaklı giysi tasarımlarından biri.

Hollanda merkezli tasarım stüdyosu Julie Helles Eriksen, QR kod giysisiyle adından söz ettirdi. Tasarım dendiğinde akla ilk gelen platformlardan Designbomb’da yer verilen ilginç giysi, fiziksel ve dijitalın adeta izdüşümü.

Bir ceket olarak tasarlanan QR kod giysi, kesinlikle farklı görünüyor. Üzerinde bulunan karekodları ilk başta bir tasarım figürü olarak algılansa da aslında her birinin işlev sunduğu belirtiliyor.

Kişinin sosyal medya hesapları ve diğer online kimlikleriyle bağlanabilen QR kodlar, akıllı telefon kameralarıyla okutularak işleve açık hale getiriliyor.

Giysinin üzerindeki QR kodlar, mobil QR kod uygulaması yüklü bir cep telefonla okutulduğunda ilgili sosyal medya hesapları ya da web siteleri açılıyor. Özetle bu ilginç giysi, sadece tıklama ve kaydırma ile internet dünyasına dair bir teknoloji ürününe dönüşüyor.

Farklı bilgilere erişilmesini mümkün kılan giysi, soyut bir görünümden gerçeğe uzanıyor.

Günümüz modern insanının genellikle giydiği giysilerle, sosyal medyada neler paylaştığı ve gizlemeyi seçtiği şeylerle iletişim kurduğu baz alındığında söz konusu tasarımın oldukça yenilikçi bir yönü bulunduğunu belirtmek mümkün.

Teknoloji dünyasına dair ilginç gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın