Dijital pazarlamacılar için en başarılı online eğitimler

Dijital pazarlamacılar için en başarılı online eğitimler

0

Online eğitim giderek yüksekelen bir trend ve özellikle işi dijital mecralarla ilgili olanlar için bulunmaz bir nimet. Bir kere her şeyden önce zaman ve mekandan bağımsız bir eğitim türünden bahsediyoruz. Birçoğumuzun almak istediğimiz eğitimler konusundaki en büyük sıkıntısı bu işe vakit ayıramamak. Online eğitimin en büyük artısı istediğiniz kursları cebinizdeki telefonunuzdan dahi alabiliyor olmanınız. Dahası online eğitim platformları kullanıcılarına ucuz ve hemen her konuda içeriklerin olduğu erişilebilirliği çok kolay olan bir yapı vadediyorlar. Online eğitimi böylesine kritik bir hale getiren diğer konu geleceğin eğitim modellerini kurgularken bir geçiş rolü üstleniyor olması. Yakın gelecekte sınıf eğitimlerinin yerini alacak hologram ve VR teknolojileri ile modellenmiş eğitim türlerine geçişten önce online eğitim kursları insanların hem zihinlerinde hem pratik olarak günlük yaşamlarında bu değişimi başlatmak adına büyük önem taşıyor. Online eğitim, Türkiye’de de önümüzdeki iki yılda en hızlı büyüyecek olan pazar gibi görünüyor. Sene başında 400 bin civarında olan online öğrenci sayısı, Temmuz ayı itibariyle 500 bini geçmiş durumda. Bunlar elbette gayriresmi rakamlar. Bu ilginin artışında dijital değişimle birlikte hayatımıza giren blockchain, bitcoin, yapay zeka gibi akademik dünyanın henüz müfredatta tam olarak yer açamadığı yeni kavramların önemli bir rolü var. Şunu da belirtmek de fayda var, bu yeni kavramlar anahtar rolü üstlense de dijitalde eğitim tarafındaki esas ihtiyaç dijital pazarlama konusunda. Öyle ki son 10 yıl içerisinde sektörümüz tamamına yakını bir iki işte edindiği yarım yamalak tecrübeler neticeside büyük firmalara dijital pazarlama müdürü olarak atanan yöneticilerle doldu. Bu kişilerin eksiklerini tamamlayabilmeleri açısından da online eğitimler bence hayat kurtarıcı rol üstleniyor.

Dijitalde iş yapan insanların farklı konulardaki eksiklerini giderme ihtiyacından ortaya çıkan eğitim içerikleri hem pazardaki bilgi açığını gidermede etkili hem de serbest çalışan kitle için yarattığı yeni iş fırsatı ile çok değerli. Ve giderek daha da fazla değerlenen bu alandaki platform sayısı da eğitim içeriği üreten kişi sayısı da artıyor. Peki özellikle dijital pazarlama alanında eksiklerini gidermek isteyenler ve online eğitim arayışında olanlar öncelikle hangi platformlara bakmalılar? Bu haftaki yazımda; dijital pazarlamacılar için piyasadaki en başarılı ücretsiz beş online kursu bir araya getirdim.

Google Online Marketing Challenge
İstatistiklere göre geçtiğimiz sekiz yıl boyunca 100 ülkede 100 bini aşkın kişi Google’ın online pazarlama eğitimlerine katılmış. Başlangıç seviyesindekiler için oldukça kapsamlı içerikler sunan bu eğitimler, dijital pazarlamaya giriş, arama motoru pazarlaması, arama reklamcılığı gibi başlıkları içeriyor. Bununla birlikte Google bu eğitimleri alan kişilere üç haftalık periyot boyunca online bir reklam kampanyasında kullanmaları için 250 dolarlık AdWords bütçesi veriyor. Başarılı katılımcılar Google’dan bu sayede ödül bile kazanabiliyorlar. Kapsamlı ve gerçek hayatta uygulama ayağı da olan bir online eğitim arıyorsanız Google’ın eğitimleri bence en iyi seçeneklerden biri.
WordStream’s PPC University
WordStream şirketi tarafından oluşturulan PPC University tamamen ücretsiz PPC ve dijital pazarlama yeteneklerini geliştirmeye yardımcı online bir eğitim kaynağı. Sistemde başlangıç seviyesindeki ve ileri seviye katılımcılara uygun eğitim modülleri yer alıyor. Tüm eğitimler mobil destekli olduğu için dilediğiniz her yerde çalışmanız mümkün.
Social Media Quickstarter
Bu kurs e-posta ve sosyal medya pazarlamasını entegre ederek her iki kanaldaki etkiyi maksimize etmeyi amaçlıyor. Basamaklı eğitimlerde kullanıcılar Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, YouTube ve diğer mecralar için dijital pazarlama taktiklerini çalışabiliyorlar. Eğitim yapısı başlangıç seviyesindeki dijital pazarlamacılar için oldukça kullanışlı ve pratik örneklerle desteklenmiş durumda.
Inbound Digital Marketing Course Plus Official Certification
HubSpot Academy, 3 binden fazla ögrencinin katıldığı inanılmaz kapsamlı bir dijital pazarlama eğitimi sunuyor. 38 adımda 4,5 saatlik eğitim sunan kurs tamamen ücretsiz. Eğitimde katılımcılar temel inbound pazarlama tekniklerini, SEO, açılış sayfaları, blog oluşturma, dönüşüm optimizasyonu ve e-posta pazarlamasının temellerini ve bunların daha etkili bir pazarlama stratejisi için birlikte nasıl çalıştıklarını öğrenebiliyorlar. Sertifika sınavından sonra katılımcılar CV yada LinkedIn profillerinde kullanabilecekleri bir katilim rozeti almaya hak kazanıyorlar.
Alison Free Diploma in e-business
Alison 6 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcısı bulunan bir eğitim platformu. Ücretsiz online kursların öncüsü Mike Feerick tarafından geliştirilen Alison 2007 yılında kuruldu ve açılımı geniş online açık kurs olan ilk MOOC sağlayıcısı. Bugün Alison’dan alacağınız ücretsiz dijital pazarlama eğitimleri ile arama optimizasyonu, Google Analytics, Google Adwords, kampanya izleme, gelir metrik analizi, dijital ölçümleme ve çok daha fazla alanda kendinizi geliştirmeniz mümkün.

Görsel kaynak: backlinkfy.com

Cevap bırakın