Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürDijital dünya için 2023 öngörüleri

  Dijital dünya için 2023 öngörüleri

  Dijital istatistikler dendiği zaman akla gelen ilk global rapor We Are Social; 2022 4. Çeyrek raporu öncesinde 2023 için pazarlama faaliyetlerini şekillendirecek trendlere ve dijital dünyaya dair öngörülere yer verdiği 237 sayfalık bir rapor yayımladı. Raporda öne çıkanlar şöyle sıralandı…

  1. 2023’ün sonuna kadar dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin çevrimiçi olması bekleniyor.
  2. İnternette geçirdiğimiz süre değişmiyor; içeriği değişiyor.
  3. NFT dünyasının geleceği ne durumda?

  Son dönemin en öne çıkan konularından biri NFT’lerdi. Araştırmalar artık çoğu insanın NFT hakkında bilgi sahibi olduğunu ortaya koyuyor. GWI Zeitgeist araştırması, çalışma çağındaki her 3 internet kullanıcısından 2’sinden fazlasının en azından şu anda bu terimi duyduğunu ortaya koyuyor. Yine aynı araştırma 10 kişiden 3’ünden daha azının bir NFT’nin ne olduğunu gerçekten bildiğini de söylüyor.

  NFT konusundaki bilinirlik artarken aslında veriler popülerliğin ve işlem hacminin düştüğünü ortaya koyuyor. NonFungible.com’dan alınan verilere göre her ay NFT ticareti yapan cüzdan sayısının geçen yılın aralık ayındaki zirveden bu yana yüzde 80’den fazla düştüğü ve son 30 günde 200.000’den az cüzdanın NFT ticareti yaptığı gözlemleniyor. Ayrıca, NFT işlemlerinin birleşik aylık değeri, Eylül 2021’deki zirveden bu yana yüzde 90’dan fazla düşmüş durumda. Bunun arkasında spekülasyonların, alış-satışlarda dolandırıcılıkların yer aldığı da konuşuluyor. NFT’lerin 2023 ve sonrasında potansiyellerini yerine getirdiği görülmek isteniyorsa; özellikle dolandırıcılıklardan ve yeniliklerden uzaklaşıp faydaya odaklanılması öneriliyor.

  1. Oyun sektöründe neler oluyor?

  Çalışma çağındaki internet kullanıcılarının oyun konsolunda oyun oynayarak günde 1 saatten fazla zaman harcıyorlar ve buna akıllı telefonlar gibi diğer cihazlarda oyun oynamak için harcadıkları süre dahil değil.

  ActivePlayer’ın analizi; Roblox’un aylık yaklaşık 200 milyon aktif oyuncu gördüğü ve Minecraft’ın 170 milyon aylık aktif oyuncuyla kullanıcı tabanlarını çektiğini gösteriyor. Video oyunların demografik yapılarına baktığımızda ise tüm demografilerde popülerliğini koruyorlar. Örneğin, 55-64 yaş arası kadınların neredeyse üçte ikisi oyuncu olduklarını söylüyor.

  1. Sosyal medya platformları nasıl şekilleniyor?

  Sosyal medya platformları arasında TikTok gücünü arttırmaya devam ederken; Facebook hakkındaki öldü söylentileri her yıl olduğu gibi de bu yıl da devam ediyor. Oysa Facebook 3. sıradaki yerini koruyor. En çok söylenen ise gençlerin Facebook’u terk ettiği. Dünya çapındaki verilere baktığımızda ise Nisan 2022’ye kıyasla Haziran 2022’de 1,35 milyon daha fazla gencin Facebook reklamı gördüğünü gözlemiyoruz. Başka bir deyişle, Facebook’un küresel genç kullanıcı tabanı büyümeye devam ediyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN