WhatsApp hala güvenilir mi?

0

Dünyanın neredeyse telefon kullanan büyük bir kısmı mesajlaşma uygulamalarından en az birini kullanıyor. Bütün eleştirilere rağmen WhatsApp küresel boyutta en çok güvenilen(tartışılır) ve kullanılan uygulamalardan biri. Yeni şifreleme özelliklerine rağmen Android Mesajlar uygulaması WhatsApp’ın gerisinde kalıyor.

Google’a karşı Apple, gizlilik özellikleri ve Apple’ın uygulama takibine ek olarak yakında gelmesi beklenen çevrim içi parmak iziyle posta takibi konusundaki adımlarıyla son aylarda en çok konuşulan konulardan oldu. Apple, iOS 15 ile iMessage revizyonu yapmaya hazırlanırken, Google da radikal güncellemeleri başlattı.

WhatsApp sohbet yedeklerini iPhone'dan Android'e taşıma

Android Mesajlar kullanıcısıysanız, bırakmak için yeni bir neden olabilir. İki gelişme buna neden oluyor. Android Mesajları, SMS mesajlarından ayıran özellikler bulunuyor ancak yine de istendiği kadar efektif değil. Öte yandan Google nihayet platformuna uçtan uca şifreleme ekledi.

Apple’ın iMessage uygulamasına kıyasla Android Mesajlar çok daha fazla kişiye sesleniyor. iMessage yalnızca Apple ekosisteminde kullanıldığı için başka bir cihaza mesaj gönderildiğinde SMS’e dünüyor. Bu sebeple Android Mesajlar ile temelde aynı ancak önemli bir ayrım bulunuyor.

Android Mesajlar uygulaması halen kullanılabilir değil

Android Mesajları, iMessage ile aynı uçtan uca şifrelemeye sahip değil. Android Mesajları, her iki kullanıcının da Android telefonlarında yalnızca yeni RCS uygulamasına sahip olduğu 1’e 1 sohbetleri uçtan uca şifreler. Bu da aslında önemli bir güvenlik avantajı sağlamadığını gösterir. iMessage’dan veya Signal ya da WhatsApp’tan farklı olarak, bu, her kullanıcı için grupları veya birden fazla cihazı kapsamaz.

Google bu hafta Forbes’a, uçtan uca şifrelemenin herhangi bir uzantısı için kullanıcılara ulaşmasına yönelik bir tarih olmadığını açıkladı. Güvenlik açığı olarak görülen bu özellik, Telegram ve WhatsApp gibi uygulamaları en azından daha güvenli olarak tanımlanmasına neden olur.

Google’ın açıkladığı gibi, “uçtan uca şifrelemeyle, Google ve üçüncü taraflar da dahil olmak üzere hiç kimse, mesajları ve mesaj gönderdiğiniz telefon arasında dolaşırken okuyamaz.” Bu durumda, yalnızca tüm mesajlarınız için bu düzeyde güvenlik sunan bir mesajlaşma platformunu kullanmak isteyeceksiniz.

Whatsapp

iMessage ve Signal, gruplar ve birden fazla cihaz için zaten tamamen uçtan uca şifreli mesajlaşma sunuyor. WhatsApp’ın çoklu cihaz erişimi için uçtan uca şifreli çözümü artık platformda beta olarak mevcut olsa da kullanımda ne kadar avantaj sağlayacak bilinmiyor.  Kısa süre içinde uygulama içinde tam olarak kullanılabilir olması bekleniyor ve elbette zaten grup şifrelemesine olanak sağlıyor.

Android Mesajlarına karşılık WhatsApp çok daha popülerdir. Bu nedenle, WhatsApp esasen Android kullanıcıları için varsayılan bir güvenli mesajlaşma aracı olarak konumlandırılıyor.

Android Mesajların rakibi olan uygulamalarda temelde, kaybolan mesajlar ve bir kez görüntüle gibi çok kullanışlı özellikler de bulunuyor. Bu sebeple en azından gelişene kadar Android Mesajları kullanmak çok da mantıklı gelmiyor.

WhatsApp artık bu telefonlarda çalışmayacak!

Cevap bırakın