Devil May Cry 5 İnceleme

0

Devil May Cry serisinin tarihi 2001 yılına kadar gerilere gidiyor ve her yeni hikayeye eklenen karakter, ne olursa olsun Dante’nin yerini alamıyor. Söz konusu şimarık ve oldukça güçlü yarı iblis, karizmatik erkek tiplemesi olunca, bu tavrın sergilenmesi çok normal. Devil May Cry 4’ün yarattığı büyük hüsranı geride bırakmayı başaran yeni oyun Devil May Cry 5, yıllardır beklediğimiz günleri ayaklarımıza seriyor.

Yıllar boyu kimimiz Vergil, kimimiz Dante tarafını tuttu, ancak bu sefer Nero ve Nico ile ilginç bir maceraya atılıyoruz. Hikayemizin üç kahramanı var. Dördüncü oyundan tanıdığımız Nero, gizemli kişiliğiyle aniden ortaya çıkan V ve tabii ki Dante. Her karakterin oynanış kısmında özel güçleri var. Oyunun hikayesi toplam 20 bölümden oluşuyor ve zorluk derecesine bağlı olarak 17 saatte tamamlamanız mümkün. Oyunu tamamladıktan sonra yeni zorluk dereceleri ve bonus bölümler açılıyor. Bu noktada dilerseniz her bölümdeki gizli görevleri kovalayabilirsiniz.

Hikayemiz Nero, Dante, Lady, Triss ve V’nin iblisler kralı Urizen ile kapışmasıyla başlıyor. Ancak ekibin bilmediği Urizen’in anlamsız güçlü olması. Urizen, Qliphoth isimli yer altı dünyasına ait ağacı insanların dünyasına çıkarınca ortalık karışıyor. Ekip, kısa sürede hüsrana uğruyor ve dağılıyorlar. Nero, bu olaydan önce kolunu kaybetmiş ve Nico da kendisini geliştirmesi için yardımcı olmuştur. Dapılan güçlü kahramanlarımız bir araya gelmeye çalışırken, karakterler arasında geçiş yaparız ve onların bakış açısından olaylara şahit oluruz. Amacımız Devil May Cry klasiği olan odalardaki her seviyeyi geçmeye çalışmak ve bu noktada amacımız hayatta kalmak değil, o bölümün en yüksek skorunu elde etmeye çalışmak. V, Dante ve Nero’yu seçebildiğimiz noktalarda oyun içinde topladığımız “red orb” yardımıyla yeteneklerimizi açıyor ve karakterleri güçlendirebiliyoruz.

Her renk “orb”un farklı bir amacı var. Kimisi can arttırıyor, kimizi devil trigger adlı iblis gücümüzü açığa çıkartıyor. Aksiyon ve “hack and slash” türlerini seviyor, özellikle de serinin yeni ismini uzun süredir bekliyorsanız DMCV’e mutlaka sahip olmalısınız. Efsane müzikleri, keyifli dövüş mekaniği, görsel anlamda harika sunumu ve sinematikleri, başarılı seviye dizaynı ile arşivlenmeye değer. Muhtemelen oyunun tek kötü kısmı karakter seçiminin hikayenin gidişatıyla ilgili kısıtlı olması ve doğal olarak tüm karakterlerle aynı görevde oynayamamak. Ancak bu noktada oyunun belli seviyelerini tekrar oynamaya bahaneniz oluyor.

Cevap bırakın