Detroit: Become Human PC İnceleme

0

Macera oyunları herkese göre değildir. Bazı noktalarda koltuğunuza yaslanıp film gibi izlemeniz gerekir ve bu sırada seçimleriniz de tüm oyunun gidişatını etkiler. Detroit: Become Human, tam olarak böyle bir oyun. Ancak grafik ve atmosferi o kadar mükemmel ki ne zaman kontrolün sizde olduğunu anlamak gerçekten zor.  Detroit: Become Human, Quantic Dream’in 2012 PS3 teknoloji gösterimine dayanan Detroit: Become Human, Heavy Rain ve Beyond Two Souls’un yönetmeni David Cage’in kaleminden çıktı. PS4 platformundan sonra şimdi de PC tarafında kalbimizi kazanmaya hazırlanıyor.

Yol 2038, Motor City’deyiz. İnsanlar artık her şey için andoidleri kullanmaktadırlar. Ev işleri, çocuk bakıcılığı derken androidler hayatların bir parçası haline gelmiştir. Tek amacı insanlara yardım etmek olan androidlerden 3 tanesinin bakış açısından hikayeye dalıyoruz. Bunlar Kara, Connor ve Markus. Ayrıca oyundaki birçok karakterin tanınan ve sevilen aktörlerin hayat verdiğinin de altını çizelim.

Oyun hikayesi aykırı haline gelmiş yani programın dışına çıkarak, kendi hayatını sürdürmeye çalışan androidlerin yaşadığı zorlukları öne çıkartıyor. Macera oyunlarının sunduğu seçim kısmı, Detroit: Become Human’ın en önemli özelliği. Kontrol ettiğimiz her karakter, oyunun izin verdiği sınırlar çerçevesinde etrafımızı keşfetmemize izin veriyor. Normalde 11 saatte tamamlanabilen oyunun süresini uzatmak mümkün.

Bazı bölümler 5 dakikada sona ererken, bazıları seçimleriniz dolayısıyla 20 dakikaya ulaşabiliyor hatta farklı dallara ayrılarak, Connor’ı çözmesi gereken diğer davalara yönlendiriyor. Diğer taraftan ana karakterlerinizden herhangi birini daha ilk bölümden öldürebiliyorsunuz ki bu da aynı şekilde seçimlerinize bağlı. Connor, aykırı avcısı olarak dedektiflerle çalışıyor ve çeşitli simülasyonlarla, oynanışa eğlenceli bir tat katıyor. Oyun animasyonları ve grafikleri gerçekten enfes, diğer tarafta hikaye kısmı etkileyici.

Konsol gibi PC platformunda da kontrolde sıkıntı yaşamayan oyunun tek sıkıntısı kamera açıları. Muhtemelen bunun dışında sadece macera sever oyuncuları mutlu etmeyecektir o kadar. Detroit: Become Human’ı sadece film gibi oyun kıvamında düşünmeyin. Özellikle insanlara verilen mesaj, bölümleri oynadıkça devamının gelmesi için sabırsızlandığınız anlar ve diğer taraftan bitmemesi için yavaş yavaş oynamaya çalışma çabası… Diğer taraftan seçimler basitmiş gibi görünse de Detroit: Become Human, birçok noktada zor ve hassas bir oyun. Hem her diyaloğa dikkat etmelisiniz, hem de hikayeyi anlamak için en ufak detayları bile incelemelisiniz.

Cevap bırakın