Detroit: Become Human İnceleme

İnsan olmanın dışarıdan birinin gözüyle ne anlama geldiğini keşfetmeye ve dünyayı bir makinenin gözünden seyretmeye hazır mısınız?

0

Detroit: Become Human İncelemesi

Play Station’da oyun oynuyorsanız mutlaka Heavy Rain ya da Beyond: Two Souls isimlerini duymuşsunuzdur. Quantic Dream’in ellerinden çıkan bu harika yapımlara şimdi bir yenisi eklendi. Detroit: Become Human, gelecekte İnsan ırkıyla birlikte Android yaşam formlarının da hayat sürdüğü bir dünyada geçiyor. Mutfak robotundan hallice olduğunu düşünebileceğimiz bu Android formların hayatın içinde birer karar verici birey olarak bulunduğunu da söylemeden geçmemek lazım. Oyun boyunca kararların size bırakılması, ilerleyen aşamalarda oyunu bitirdikten sonra tekrar başa dönerek farklı yol izlenemize de imkan veriyor.

Hükümet tarafından da görevlendirilen bu robot bireyler insanlar gibi bir iletişim sürüyor. Bu iletişimleri reddeden ve suça yönelen, rutin işleyişin dışına çıkıp anarşi modunda takılan robotlar da etrafta bolca bulunuyor.

Oyun içinde Connor, Kara ve Markus isimli 3 farklı göreve mensup Android ile oynuyoruz. Karakterlerin aksiyon çizgisi olarak farklı zamanlarda devam eden bir kurgu söz konusu. Bu 3 ismi tanıyalım.

Connor

Connor:

Detroit’in tehlikeli atmosferinde olay mahallerini ve suç vakalarını inceleyen, teknolojinin son harikası bir prototip Android kendisi. Özel soruşturma görevlisi olarak görevi, Detroit Emniyeti’ne, programları dışına çıkan, sahiplerini terk eden veya suça yönelen aykırıları yakalama konusunda yardım etmek.

İşini yaparken soğukkanlı, dikkatli ve analitik davranmaya programlı. Ya da bizim seçimlerimizle Android dostlarının davasını haklı bulacak ve görevinin doğruluğunu sorgulamaya başlayacak.

Markus

Markus:

Markus biraz daha kilit adam. Android ayaklanmasını başlatabilecek kıvılcımı ateşleme şansını elinde tutuyor. Sahibinden kaçıp, muhaliflerle dolu bir yeraltı şebekesine katılan Markus, Android nüfusunu özgür kılacak organize bir hareketin başına geçiyor. İnsanlara güçlü bir mesaj göndermeyi Markus, barış yanlısı bir yol mu seçecek, yoksa şiddete mi başvuracak sorusunun cevabı da bizde saklı.

Kara

Kara:

Detroit’in yoksullaşan ve bitap hâldeki yanını, programı dışına çıkan yeni üretim bir androidin gözlerinden gör.

Korumaya yemin ettiği masum bir kızla kaçan bir aykırı olarak sınıflandırılan Kara, çevresindeki adaletsizlikleri kabul etmeyi seçeceğin veya taşıyıcılığını yaptığı çocuğu korumak için bir şeyler yapmaya çabalayacağın vahşi bir dünyada bulunuyor.

Markus, Kara ve Connor için oyunun başlaması ve sizin karar verme aşamasında kendi yolunuzu çizmeye başlamanız ile birlikte tamamen benzersiz bir deneyim hayata geçiyor. Onlar adına alacağınız her karar oyunun gidişatında hem onları hem de sizi etkileyecek şekilde vücut buluyor. O nedenle hikâyeyi burada anlatmak ve sizin heyecanınızı makaslamak istemiyorum.

Bu oyunu anlatan harika bir cümle var aslında. Uzun uzun yazmak yerine bunu duyduğunuzda bile durup dakikalarca bunun üzerine düşünebileceğinize garanti veririm.

İnsan olmanın dışarıdan birinin gözüyle ne anlama geldiğini keşfet
ve dünyayı bir makinenin gözünden seyret.

Ses ve görsel açıdan Play Station platformunda çıkmış en kaliteli yapımlardan biri diyebiliriz. Sinematik ağırlıklı, aksiyonlu ve karar verme yükünü bizim omuzlarımıza bırakan, Android yaşam formlarının hayatına kararlarımızla müdahil olduğumuz şahane bir yapım Detroit: Become Human. İletişim genel olarak erkandaki dialoglar üzerinden dönüyor. Olayı iyi kavramanız, hızlıca karar vermeniz ve bu kararı da uygulamanız gerekiyor.

Uygulayacağınız her karar, evet her karar oyunun gidişatını etkiliyor. Örnek olarak hemen yanda oyunun demosunda ki akış diagramını bulabilirsiniz. Genelde yazılımcılığa ilk girişte insanlara öğretilir bu akış diagramı. Bir makinenin programlama kısmında neyi, nasıl ve ne zaman yapacağının tablosudur bu diagram.

Bilim kurguya meraklı oyuncular için Türkçe altyazılı olarak oynanabilecek Detroit: Become Human, gelecekte bizi nasıl bir ortamın beklediği sorusunun cevaplarını alternatif bir şekilde veriyor.

Cevap bırakın