Desperados III İnceleme

0

Bu aralar Vahşi Batı teması birçok geliştiricinin dikkatini çekiyor. Aslında oyun dünyasının bu temaya uzun süredir ihtiyacı vardı. Ardına güzel bir hikaye yapıştırdınız mı her şey tadında gider. Desperados III, hiç kuşkusuz merakla beklenen isimlerden biriydi.

Mimimi Games tarafından geliştirilen ve THQ Nordic tarafından yayınlanan gerçek zamanlı bir taktik oyunumuz, bizleri John Cooper’ın hikayesine dahil ediyor. Bir gün yolsuz bir şirketin ele geçirdiği ve kendisinin de aradığı adamı bulmak için yollara düşer. Tabii çok geçmeden bu yolculuğu başkaları tarafından yarıda kesilir. Hikaye oldukça sıradan görünse de aslında sağlam. Bazı büyülü unsurların yanında, hayal edebileceğiniz standart kovboy hikayesini düşündüğünüzde karakterler son derece sevimli ve eğlenceli. Her görevde sizi güldürecek birçok diyaloga denk geleceğiniz kesin.

Desperados III, gerçek zamanlı bir strateji oyunu ve bu da bol bol fare tıklaması gerektiren oynanışı beraberinde getiriyor. Oyunun en büyük özelliği, duraklatıp her karakterinize bir komut verip aksiyon almalarını sağlayan “showdown” modudur. Bu da tek tabanca ile eğer erişilebilir noktadaysa iki düşmanı eleyebilmek anlamına geliyor. Oyun, gizlilik temasını ana fikir almış. Yani olabildiğince gürültüden uzak kalmalı ve alarmlardan uzak durmalısınız. Düşmanların belli görüş açısı olduğundan çömelerek taşların, ağaçların arkasına saklanabilirsiniz. Onların dikkatini başka yöne çekmek için madeni para kullanıp, ardından taktiğinizi yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki kaynağınız sınırlı. Yani sessizce hançerinizle bir düşmanı öldürdüğünüzde, onun üzerinden hançerinizi geri almayı ve bedenini de saklamayı unutmamak gerekiyor. Bu noktada oyunun zorluğuna göre yapay zeka bayağı işinizi zorlaştırabiliyor.

Ve bu da oyunun artılarından biri. Desperados III’ün bir Vahşi Batı teması olduğundan, silahlar oyunda büyük rol oynar. Ancak bu, silah odaklı bir deneyim olacağı anlamına gelmiyor. Silahınızı nerede kullanacağınızı bilmek çok önemli. Gürültü, diğer düşmanların dikkatini çekebilir ve mermileriniz de sınırlı. Her karakterin kendisine özel farklı nitelikleri var. Ana karakter Cooper, iki tabancası ve fırlatma bıçağı ile oldukça etkili bir kovboy. Çevik olduğundan birçok noktaya erişebiliyor. Diğer tarafta Doctor McCoy, pek çevik değil. Onun belli yerlere ulaşabilmesi için merdiven kullanması gerekiyor. McCoy aynı zamanda keskin nişancı, müttefiklerini iyileştirebiliyor ve yakındaki düşmanları sersemletebiliyor. Grubun üçüncüsü üyesi Hector’dur. İri ve güçlü bir adam olan Hector, tek bir atışta birden fazla düşmanı öldürebilen devasa bir av tüfeğine, ancak delicesine yüksek sesli olduğunu da belirtelim.

Yakın dövüşte güçlü Longcoat düşmanlarını yenebilen tek karakter Hector. Ayrıca ıslık çalarak düşmanın dikkatini dağıtabiliyor. Dördüncü karakter ve tartışmasız en önemlisi, grubun gizlilik ustası Kate. Düşman kuvvetleri arasında özgürce dolaşmak için kendini gizleyebilir ve düşmanlarını dikkatini dağıtmak veya onları takip etmek, kandırmak için cazibesini kullanabilir. Diğer karakterlerin aksine Kate, bayıltılmış düşmanları bağlayamaz ve yetenekleri, kadın düşmanlar üzerinde çalışmaz, bu yüzden becerilerini ne zaman ve nerede kullandığınıza dikkat etmelisiniz.

Oyunda her bölümde yavaş yavaş karakterler tanışıp, hikayeyi anlamaya başlarsınız. Bu sırada oynanışı da çözersiniz. Her şey son derece keyifli olsa da tek sorun muhtemelen seviye dizaynlarının birbirine çok benzemesi. Tabii eğlence ve oyun türünü seviyorsanız, bu tarz bir detaya pek takılmayacaksınız.

Cevap bırakın