Depresyon teşhisi için Facebook dönemi başlıyor!

0

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar genelde insanların mutlu oldukları veya göründükleri fotoğraf / videolardan oluşsa da, gerçek hayatta her insanın yaşadığı ciddi sorunlar olabiliyor. Tabi, bu durum insanların sosyal medya kullanımını doğrudan etkiliyor.

Facebook ile depresyon teşhisi yapılıyor!

Sosyal medya üzerinden insanlar hakkında bilgi edinmek için binlerce çalışma yürütülürken, Stony Brook ve Pennsylvania Üniversitesi‘nde görevli bilim insanları Facebook üzerinden depresyonda olan insanları tespit edebilecekleri bir sistem geliştirdiler.

Depresyonda olduğu tespit edilen kişilerin Facebook üzerinde yaptığı paylaşımları toplayan araştırmacılar, yaklaşık 520 bin paylaşım üzerinde bir analiz gerçekleştirdi. Bu kullanıcıların paylaşımlarında sıklıkla kullandığı kelime ve cümleler tespit edildi.

Bu kelime ve cümleler 200 farklı konuya ayrılarak, depresyonda olan bir insanla, olmayan bir insanın paylaşımları karşı karşıya getirildi. Bu kapsamda geliştirilen sistemi test etmek için 683 kişinin Facebook hesabı incelendi ve 114 kişinin depresyonda olduğu tespit edildi.

Geliştirilen bu sistem sayesinde psikologlara büyük bir yardım sağlanacak. Zira, kelimeleri ayırt eden sistem kişinin yaptığı paylaşımarı duygusallık, yalnızlık ve düşmanlık gibi farklı konulara ayırabiliyor.

Cevap bırakın