Deprem Çantasında Olması Gereken Teknolojik Ürünler

Deprem çantasında olması gereken ürünler

      Ülkemiz deprem fay hatlarının üzerinde bulunan coğrafi konuma sahip. Deprem maalesef hiç beklenilmeyen zamanda olabiliyor. En son İzmir depremi de gösterdi ki, zamanını bilmesek bile deprem olduğunda hazırlıklı olmak oldukça önemli. Deprem öncesinde hazırlanacak bir çanta, depremden sonra hayatta kalmaya yardımcı oluyor. Nerede, ne yapıyor veya yılın hangi zamanında olursak olalım, deprem ile yüzleşmeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu haftaki ” Deprem Çantasında Olması Gereken Teknolojik Ürünler ” başlıklı yazımda, depremden önce hazırlanacak bir çantada, depremden sonra ihtiyaç duyulabilecek temel ihtiyaç malzemelerini inceleyeceğim.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

      Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesindeki bilgilere göre; deprem çantasında bulunması gereken gıdaların yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen, dayanıklı ve çabuk bozulmayan konserve, meyve suyu gibi ürünlerden oluşması gerektiği ifade ediliyor.

      Deprem çantasında olması gerekenlerin başında aile üyelerini ilgilendiren önemli belgelerin fotokopileri, gıdalar, hijyenik malzemeler ve bazı araç gereçler geliyor.

Önemli Belgelerin Fotokopileri

      Evdeki aile bireylerinin nüfus cüzdanı, ehliyet, tapu, ruhsat, zorunlu deprem poliçesi, diploma, pasaport, banka cüzdanı ve eğer varsa evcil hayvan sağlık karnesinin fotokopilerinin deprem çantasında olması gerekiyor.

Önemli Malzemeler

      Deprem çantasında bulunması gerekenler arasında ilk yardım çantası, battaniye, uyku tulumu, küçük makas, düdük, çakı, çakmak, kağıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve elektrikli cihazlar için yedek pil geliyor.

Temizlik malzemeleri

      Deprem çantasında bulunması gerekenler arasında temizlik ve hijyenik malzemeler de bulunuyor. Bu malzemelere örnek olarak; hijyenik ped, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, diş fırçası ve macunu, sabun ve dezenfektan  geliyor.

Giysiler

      Deprem çantasında yer bulması gerekenler arasında kıyafetler de var. Deprem çantasındaki kıyafetlere örnek olarak; yağmurluk, iklime uygun giysi, çorap, iç çamaşırı ilk sıralarda yer alıyor.

İçecekler

      Depremden sonra da oldukça işe yarayacak olan acil durum çantasında olması gerekenler arasında içecekler de bulunuyor. Küçük şişelerde yeterince su bulundurulması önem arz ediyor.

Teknolojik Cihazlar

      Deprem çantasında bulundurulacak teknolojik ürünler, deprem sonrasında oluşabilecek olumsuz bir durum karşısında oldukça işe yarayabiliyor. Deprem çantasında bulundurulabilecek teknolojik ürünlere örnek olarak aşağıdakileri verebilirim.

      Ülkemizde yaşanan son depremler de gösterdi ki, deprem gerçeğinin farkında olarak önceden hazırlıklı olmak oldukça önemli. Dilerim hazırlanacak  deprem çantasına hiç ihtiyacımız olmaz.

      Samsung cep telefonlarını sıfırlama konusundaki yazımı okumak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul      Youtube videolarım

 

Cevap bırakın