Deprem Anında Aracınızda Mutlaka Bulunması Gereken Teknolojik Ekipmanlar

0

Deprem Anında Aracınızda Mutlaka Bulunması Gereken Teknolojik Ekipmanlar

Olası bir deprem anında eğer evinizin dışındaysanız ve evinize giremiyorsanız aracınızda bulunduracağınız bazı teknolojik ekipmanlar sizin ve sevdiklerinizin hem hayatını kurtarabilir hem de belirli bir süre yaşam konforunuzu yüksekte tutar. Deprem olmadan önce hazırlayıp aracınızda tutacağınız deprem çantası içinde bulunması gereken teknolojik ekipmanlar ve ihtiyaç malzemelerinin neler olabileceği hakkında önerilerde bulunacağım.

Çantanızı Evinize Giremeyecek Gibi Düşünerek Hazırlayın

Çantada zaten sorumluğunu taşıdığınız kişiler (eşiniz, çocuklar, yaşlılar ve evcil hayvanlar) için gerekli ihtiyaçları önceden hazırladığınızı farz ederek gerekli teknolojik ekipmanlar hakkında bir liste oluşturalım. Yapmanız gereken aracınızdaki çantanızın içinde neler olması gerektiğini belirleyip aracınızda bulundurmak olmalıdır. Aracınızdaki deprem çantası evinizin girilemeyecek kadar hasarlı olabileceği senaryosuna da uygun hazırlanmalıdır.

Hayatınızda Önem Arz Eden Belgelerin Dijital Kopyaları Önemli

Diplomalar, kimlik belgesi, ehliyet, tapu, araç ruhsatı, birlikte yaşayan herkesin önemli belgeleri, poliçeler, sertifikalar, sözleşmeler ve benzerlerinin dijital bir kopyasını bir memory stick içinde mümkünse de şifre ile korunan bir şekilde bulunmasında büyük fayda vardır. Hatta daha da garanti olması için bir kopyasını da cep telefonunuzda bir klasörde tutmak tedbir amaçlı iyi olur.

Başka Neler Olabilir?

– Güçlü bir power bank (2 adet USB’den şarj edebilen tercihen 10000 mAh)

– Telefonunuz için yedek şarj ve veri kablosu

– Araç içi su ısıtıcısı (Sıcak su lazım olduğunda bunu araç içinde sağlayabilirsiniz.)

– LED Işıldak (Yüksek aydınlık sağlayarak bunu uzun süre idame edebilecek güçte led ışıldak iyi tercih olacaktır. Özellikle gece kurtarma çalışmalarında uzun süre yüksek kapasitede aydınlatabilen cihazlara çok ihtiyaç olacaktır. Pilli veya şarjlı)

– Kaliteli ve farklı boyutlarda pil çeşitleri. En az her boyuttan 4 adet.

– Poşet Mühürleyici (Paketi açılan yiyecekleri tekrar hava almayacak şekilde kapatır)

Özetle

Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke ve ülkemizin değişik bölgelerinde çok fazla sayıda aktif fay bulunuyor. O yüzden herkesin olabilecek bir depreme hazırlıklı olabilmesi için önceden evinizde ve aracınızda hazırlayacağınız deprem çantalarının depremden sonraki çok kritik olan 72 saatte işinize çok yarayacağını düşünüyorum. Umarım hiç kullanmanız gerekmez fakat hazırlamayı da ihmal etmeyin ki olası deprem anında acil ihtiyaçlar yanınızda olsun.

Gerekli olan teknolojik ekipmanları MediaMarkt Mağazaları ve www.mediamarkt.com.tr ‘de bulabilirsiniz. 

 

Cevap bırakın