Dell XPS 13: 4K Destekli Ultrabook

0

12 inç boyutunda 13 inç’lik bir dizüstü sistemi. Yüksek bir performansa sahip ve pil kullanım süresi de görülmeye değer. Dell XPS 13 inceleme altında.

Dell’in yeni canavarı olan XPS13, yüksek performansı, 4K destekli ekranı ve inceliği ile kendisinden söz ettiriyor. Oldukça başarılı bir ergonomiye sahip olan XPS 13, 304 x 200 x 15 mm boyut değeri ile 11.6 inç büyüklüğündeki dizüstü sistemleri ile neredeyse aynı büyüklükte. 13.3 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan bu ürün benzer ürünlerle kıyaslandığında dünyanın en ince Ultrabook sistemi olduğu söylenebilir. Dell bu değer ile 325x227x17 mm ölçülerinde olan Apple Macbook Air 13’ü alt etmeyi başarıyor. Bitmedi. Dell XPS 13, aynı zamanda oldukça da hafif. 1.26 kg ağırlığı ile her yere rahatlıkla taşınabiliyor.

dell 1

Ergonomisi ile Fark Yaratıyor

Çok kaliteli bir işçiliğe sahip olan Dell XPS 13, Alüminyum alaşımlı bir kasa sistemi kullanıyor. Yaptığımız testlerde bu kasa sisteminin çok stabil olduğunu gördük. Ürünü, kenarlardan bastırdığımızda, herhangi bir çıtırtının duyulmaması çok büyük bir artı. Benzer durum ekran için de geçerli. Kullanılan Gorilla Glass ekranı bükmek gerçekten çok zor. Ekran çerçevenin 1.2 mm değeri ile çok ince olması da ergonomiye ekstra bir güzellik katıyor. Bununla birlikte alt tarafta bulunan lastik ayaklar, hem cihazın kaymadan sağlam oturmasına ve bu alanda bulunan fanların daha rahat çalışmasına neden oluyor.

Yan tarafta bulunan girişler cihazın daha çok arka kısmında konumlandırılmış durumda. İki adet USB 3.0 yuvası ile birlikte, Kulaklık/mikrofon, SD kart okuyucu, 5 LED’li pil göstergesi ve 4K destekli Mini Displayport yer alıyor.

dell 4

Dizüstü sistemlerde bildiğimiz kamera sistemi, Dell XPS 13’de (720p kamera) ekranın altında yer alıyor. 720p kamerası ekranın alt kısmında yer alıyor. Fakat en önemli değişiklik bu üründe kullanılan Sharp’ın IPS paneli. Bu panelin en büyük özelliği sahip olduğu Igzo teknolojisi sayesinde oldukça ince bir alanda 400 cd/m²’lik bir parlaklığa ulaşması. Bu parlaklık değeri otomatik olarak değişebiliyor. Benzer bir durum kontrast değeri için de geçerli. Örneğin karanlık sahneleri bol olan bir video seyrettiğinizde kontrast ve parlaklık değeri otomatik olarak yükseltiliyor. Birçok kişinin hoşuna gidecek olan bu başarılı özellik ne yazık ki iptal edilemiyor.

Unutmadan söyleyelim. Dell XPS 13 iki farklı çözünürlükte satışa sunuluyor. Dokunmatik olmayan ekran 1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşırken, dokunmatik özellikli ekran 3200×1800 piksel çözünürlüğe ulaşıyor. 4K ekran inanılmaz keskin ve net bir görüntü oluşturuyor. Fakat bazı uygulamalarda görüntüyü 4K’ya yükseltmek, zaman zaman sorunlar yaşatabiliyor.

dell 3

Yüksek Bir Performansa Sahip

XPS 13, yüksek performansta çok düşük güç tüketen Intel’in Broadwell teknolojisini kullanıyor. XPS 13de kullanılan Core i7 5500U işlemcisi sadece 15 Watt’lık bir güç tüketiyor. Hyperthreading destekli iki çekirdekli bu işlemci (toplam 4 çekirdek) 2.4 ile 3 GHz saat frekansı arasında çalışıyor. HD Graphics 5500 grafik yongası ise günümüzün birçok oyununu rahatlıkla çalıştırabiliyor. Üründe kullanılan 8 GByte büyüklüğündeki DDR3L-RS-1600 bellekler, benzer belleklerle kıyasla Windows 8.1 işletim sistemi altında dörtte bir oranında güç tüketiyor.

Yaptığımız testlerde bu zaten hemen belli oluyor. Dell XPS 13’un bataryası yaklaşık 10 saat boyunca kesintisiz çalışabiliyor. Bu batarya iki saat’te dolması önemli bir avantaj.

dell 2

Ultrabook Standardı Yeniden Yazıldı

Üründe beğendiğimiz bir özellik, yüksek performansta bile sessizce çalışabilmesi. Bununla birlikte üç kademeli aydınlatmalı klavye önemli bir artı. Kasa sisteminin üzerinde parmak izinin oluşmaması da kullanıcıyı sevindireceğini düşünüyoruz. Çok keskin bir ekrana sahip olan Dell XPS13, uzun çalışma süresi ile de kendisinden söz ettirecek.

Ürünü detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayınız

Cevap bırakın