Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımDell Latitude 12 Rugged Extreme: Toz, çamur, su ve darbelere dayanıklı

  Dell Latitude 12 Rugged Extreme: Toz, çamur, su ve darbelere dayanıklı

  Toz, çamur, su ve darbelere dayanıklı ve her ortama uygun bir dizüstü sitemine ne dersiniz. Üstelik zengin donanım birleşenleri ve yüksek performanslı. Olmaz demeyin. Çünkü Dell Latitude 12 Rugged Extreme, tüm bu özelliklere sahip sıradışı bir ürün.

  Dell Latitude 12 Rugged Extreme hassaslıktan çok uzak bir ürün. Oturma odaları ve ofislerden çok, normalde bir dizüstü sisteminin girmek istemediği, girse de hemen bozulacağı ortamlar için yaratılmış güçlü ve stabil bir cihaz olma özelliğini taşıyor. Darbeler, yüksek titreşimli ortamlar, toz, sıvı ve hatta doğal afetler bile bu ürünün çalışmasını engellemez. Dolaysıyla da Polis arabalarında, askeri amaçlarda, itfaiyelerde ve arama kurtarma çalışmalarında rahatlıkla kullanılabiliyor.

  dell 1

  Tasarımı

  Dell Latitude 12 Rugged Extreme’in kasası darbeye karşı dayanıklı sert bir plastik ve oldukça stabil olan Magnezium alaşımından oluşuyor. Toz, nem, aşırı soğuk ve sıcaklığa karşı koruma sağlayan bu kasa sistemi, aynı zamanda da düşmelere karşı da etkili. Bu ürün, endüstrinin birçok güvenlik standartlarını desteklemesi ile de ilgi çekiyor. Dolaysıyla sahip olduğu kasanın ezilmemesi ve bükülememesine de şaşırmadık.

  Benzer bir durum cihazın üzerindeki arabirimler için de söylenebilir. Dell ihtiyaç duyulan tüm arabirimleri bu cihaza entegre etti. Dell Latitude 12 Rugged Extreme’in etrafında dağılan bu arabirimlerin hepsinde, kilitlenebilen kapaklar tasarlandı. Bu kadar iyi korunan bir cihazda ister istemez WLAN çekim gücü performansı akla geliyor. Yaptığımız testlerde WLAN performansının gayet iyi olduğunu, sıkı korunan bu cihazın herhangi bir performans düşüşü yaşatmadığını söylemeliyiz.

  dell-latitude-12 3

  Dell Latitude 12 Rugged Extreme’in sıkı korunan klavyesi hafif konkav bir tasarıma sahip. Klavye ile yazı yazarken tuşları karşı bir direnç oluşturarak parmaklarınızda hissetmeniz hoşumuza gitti. Mekanik bir klavye hissi veren bu klavye takımı ile yazı yazmak kesinlikle rahatsız edici değil. Ayrıca klavyenin 4 farklı aydınlatma seviyesine ve renk (beyaz, kırmızı, mavi ve yeşil) seçeneğine sahip olması da iyi düşünülmüş bir özellik.

  Üründe bulunan Touchpad 9×5 cm’lik bir alan kaplıyor. Bu Touchpad eldiven ile kullanmak mümkün. Fare tuşunu aktif edebilmek için ise güçlü bir baskı uygulamak gerekiyor.

  dell-latitude-12 4

  Ekran
  Dell Latitude 12 Rugged Extreme
  , 1366×768 piksel çözünürlüğüne ulaşan 11.6 inç’lik dokunmatik ekrana sahip. Normalde farklı konfigürasyon tiplerine sahip olan Dell Latitude 12 Rugged Extreme’de sadece bu ekranı seçebiliyorsunuz. Sahip olduğu 485,8 cd/m²’lik parlaklık değeri fazlasıyla yeterli. Yüksek de bir kontrasta sahip olan 12 Rugged Extreme, neredeyse her ortamda çalışabiliyor. Buna karşın renk doğruluğu istenilen seviyelerden uzak. Dell, ciddi bir renk kalibrasyonuna ihtiyaç duyuyor. Dokunmatik ekranı ise sorunsuzca ve hızlı çalışıyor. 5 noktayı aynı anda algılayan bu ekran, istenildiğinde beraberinde gelen kalemle de yönetilebiliyor.

  Performans

  Dell Latitude 12 Rugged Extreme, Core i5 4300U işlemcisine sahip. İki çekirdekli olan bu işlemci 2.6 GHz’e kadar yükseltilebilen 1.9 GHz’lik bir sistem hızında çalışıyor. 15 Watt’lık bir TDP değerine sahip olan bu işlemci özellikle düşük güç tüketimi ile fark yaratıyor. Bu da elbette pil kullanım süresini olumlu etkiliyor. Öyle ki yaptığımız testlerde Dell Latitude 12 Rugged Extreme, 6 saat kesintisiz çalışabildiğine şahit olduk.

  dell-latitude-12

  Ürünün performansını yükselten diğer bir birleşen ise üzerinde bulunan SSD disk. Windows işletim sistemi bu SSD disk sayesinde saniyeler içinde hazır oluyor ve klasik dizüstü sistemlerinde bildiğimiz dar boğaz bu üründe yer almıyor.
  Dell Latitude 12 Rugged Extreme normal yükte oldukça sessiz çalışıyor. Yük altında çalıştığında fan sistemi devreye giriyor ve bu modunda bile sessiz çalışıyor. Benzer bir durum ısınması için de geçerli. Dell Latitude 12 Rugged Extreme, ısınma problemi yaşamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Uzun lafın kısası. Dell Latitude 12 Rugged Extreme, oldukça sağlam, performanslı ve zengin donanım birleşenlere sahip bir dizüstü sistemi. İyi bir pil kullanım süresine ulaşan bu ürün en zor koşullarda kimseyi yalnız bırakmıyor. Bu her ne kadar önemli bir avantaj olsa da,yüksek fiyatı ile ne yazık ki normal kullanıcılara hitap etmiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN