Dell, Intel iş birliğiyle Concept Luna’yı tanıttı

0

Concept Luna, ürünlerin döngüsel tasarımını destekleyen ve Dell’in sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayan bir iş akış prototipi olarak öne çıkıyor.

Dell Technologies, Dell ürünlerinin döngüsel tasarımını hızlandırmaya paralel bir inovasyon iş akışının ilk prototipi olan Concept Luna’yı tanıttı. İklim krizi, e-atık ve kaynakların azalmasına dair endişelerin artmasıyla Dell Technologies, ürünlerinin yeniden kullanımı konusunda sınırları ne kadar zorlayabileceğine ve karbon ayak izini ne ölçüde azaltabileceğine yönelik araştırmalar yaptı. Bu kapsamda Intel iş birliğiyle bir kavram kanıtı (PoC) olarak nitelendirilen Concept Luna’yı geliştirdi. Concept Luna, bileşenleri hızlı bir şekilde erişilebilir, değiştirilebilir ve yeniden kullanılabilir hâle getirmek için devrim niteliğindeki tasarım fikirleri üzerinde çalışarak kaynak kullanımını azaltıyor. Aynı zamanda daha fazla döngüsel malzemenin ekonomide kalmasını sağlıyor. Üretilip satılmak için değil, döngüsel tasarım için nelerin yapılabileceğini test etmek üzere geliştirilen Concept Luna’daki tüm tasarım fikirlerinin hayata geçirilmesi hâlinde, ürün karbon ayak izinin yaklaşık yüzde 50 oranında azaltılabileceği öngörülüyor.

Concept Luna’nın öne çıkan özellikleriyse şöyle sıralanıyor:

  • Azaltılmış ürün karbon ayak izi: Cihazların karbondan arındırılmasına katkıda bulunmak için daha düşük karbon ayak izine sahip malzemelerle enerji verimliliğini artırmanın ve daha fazla güç ve daha iyi soğutma sağlamanın yolları deneniyor.
  • Yeniden kullanım, onarım ve yeniden yaratma konusunda gelecek vizyonu: Concept Luna’nın bu döngüsel yaklaşımı, nelerin elde edilebileceğine dair şöyle bir vizyon sunuyor: Kullanmak, tekrar kullanmak ve malzeme artık orijinal hâliyle kullanılamaz hale geldiğinde geri dönüştürmek.
Cevap bırakın